HRDINOVÉ Z ANTIMONY PO 65 LETECH

0

„Prosím všechny o symbolickou minutu ticha na počest hrdinů, kteří položili své životy za svobodu a demokracii v naší zemi,“ řekl na úvod pietního setkání v sobotu 12. ledna v Rovensku pod Troskami senátor Jaromír Jermář. Ve středu 16. ledna to bude 65 let, co se parašutisté ze skupiny ANTIMONY, ukrývající se v domku plavčíka Emila Lukeše na plovárně za městem, vzdali gestapu a volili dobrovolnou smrt, čímž uchránili stovky obyvatel Rovenska pod Troskami před neblahým osudem Lidic a Ležáků.

Členové Klubu vojenské historie Roty Nazdar z Bakova nad Jizerou uspořádali setkání v Rovensku letos již po šesté. Tentokrát nešlo o nijak okázalou akci, nekonal se ani seskok parašutistů, nebyla ani výstava v sále radnice. „Přesto si myslím, že i malá pietní vzpomínka má smysl. Když se nepoučíme ze své historie a to dobré přestaneme připomínat, je to ke škodě nás všech,“ okomentoval setkání Vilém Fencl, předseda o.s. Roty Nazdar. Svými slovy pouze jemně a diplomaticky poukázal na fakt, že kromě pana senátora a představitelů Československé obce legionářské z pobočky v Mladé Boleslavi, členů a přátel Roty Nazdar nenašel na rovenské náměstí nebo na plovárnu v sobotu po poledni cestu ani jeden obyvatel Rovenska pod Troskami. A přitom, kdyby se před 65 lety parašutisté nevzdali a s gestapem bojovali, kdoví kolik lidí z tohoto malebného městečka by za to tehdy zaplatilo svým životem…
„Moc děkuji několika lidem, kteří každoročně přijedou na své náklady v dobových uniformách a uctí památku parašutistů. Třeba v budoucnu místní lidé přijdou, i když nepůjde o okázalou oficiální akci, ale jen o malou vzpomínku jako letos,“ dodal senátor Jermář.

n200801122008_rep_08_08_antimony

n200801122008_rep_09_08_antimony

n200801122008_rep_10_08_antimony

Paraskupina ANTIMONY odletěla z Anglie v sobotu 24. října 1942 a ten den krátce po 23. hodině byli parašutisté vysazeni nedaleko Kopidlna. Skupinu tvořili: nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové organizace v Čechách, předat jim vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. Měli také kontaktovat legendární postavu našeho odboje Vladimíra Krajinu, který se v té době skrýval v Českém ráji.
Paravýsadek nebyl moc úspěšný, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla situace v Čechách velmi složitá, většina odbojových skupin byla pozatýkána, lidé se báli represe a násilí.

Dva příslušníci výsadku byli gestapem vypátráni v Rovensku, kde se skrývali v domku na plovárně za městem. Pod pohrůžkou, že obyvatele Rovenska postihne osud Lidic a Ležáků, se brzy ráno 16. ledna 1943 František Závorka a Lubomír Jasínek vzdali, předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Ve stejný den byl v Horní Kalné zatčen i třetí parašutista Stanislav Srazil. O osudech parašutistů a dobových souvislostech čtěte více ZDE.

n200801122009_rep_11_08_antimony

n200801122009_rep_12_08_antimony

n200801122010_rep_13_08_antimony

Tři archivní snímky zachycují první velké polistopadové setkání na rovenské plovárně 16. ledna 1993. Tehdy se ho zúčastnili významní členové odboje, čerstvě rehabilitovaní příslušníci zahraničních jednotek a další významné osobnosti. Na snímku úplně vpravo je v civilu s věncem člen paravýsadku Clay Čestmír Šikola, který žije v Malé Skále.

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.