JAK FUNGUJE SKLOPNÝ JEZ U JUTY?

0

Povodně z počátku srpna, které postihly severní část Libereckého kraje a částečně i zvedly hladinu Jizery, opět přivedly větší pozornost také k protipovodňovým opatřením v Turnově. Mezi nimi je v současné době asi na prvním místě vloni zprovozněný vakový jez u Juty. Ten by měl město uchránit od minimálně tzv. dvacetileté povodně. Hlavně je ale důležitý prvkem regulace hladiny řeky při zvýšených stavech, jako tomu bylo právě v sobotu 7. srpna.

„Vakový jez funguje automaticky. Při zvýšení hladiny v nadjezí o 30 centimetrů se oba vaky začínají samy vypouštět a snaží se tím udržet stálou hladinu na úrovni = koruna jezu plus 30 centimetrů. Takto se může postupně sklopit až o 180 centimetrů,“ přibližuje Zdeněk Fišer, tajemník turnovské povodňové komise.

Vakový jez lze samozřejmě sklopit i manuálně, což je nutné třeba při výpadku dodávky elektrické energie. Oprávnění manipulovat s ním mají pracovníci Povodí Labe, např. na výzvu povodňové komise města.

 

„Efektivně se pohyblivý jez uplatňuje v celé zastavěné části města nad ním, samozřejmě čím blíže, tím víc. Například při letošní kulminaci hladiny řeky v sobotu 7. srpna ve 20.00 hodin, při průtoku asi 300 metrů krychlových za vteřinu,  byla hladina v místě vodočtu pod mostem na výšce 60 centimetrů. Při původním pevném jezu by byla zhruba o 70 centimetrů výš,“ upozornil Fišer.

Vliv při vyšších průtocích zatím logicky není podle něho vysledován. „Z modelů předpokládáme, že příznivý efekt sklápění jezu bude již zanedbatelný při průtoku nad 500 metrů krychlových za vteřinu, tj. zhruba při stavu, jaký byl při povodni v roce 2000. To jen pro upřesnění, aby se někdo na pohyblivý jez nespolehl příliš,“ uzavřel Zdeněk Fišer.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.