LEDNOVÉ ANTIMONY V ROVENSKU POD TROSKAMI: TRADICE, KTERÁ ZAVAZUJE

0

Jak úvodem setkání na připomínku parašutistů Františka Závorky a Lubomíra Jasínka z paraskupiny Antimony uvedla v sobotu 11. ledna starostka Rovenska pod Troskami Jiřina Bláhová, od oněch událostí uběhlo již 77 let. Přesto je odkaz obou hrdinů stále živý. Co se jim asi honilo hlavou, když se rozhodli obětovat svůj život výměnou za životy obyvatel Rovenska, a nebyla jejich smrt z pohledu let nadcházejících a naší současnosti zbytečná? Svoboda a demokracie jsou hodnoty, které nejsou samozřejmé, a mohli bychom o ně opět přijít. Neměli bychom se nechat opít rohlíkem ekonomické prosperity, dodala starostka.

Náměstek hejtmana Libereckého kraje Jan Sviták poděkoval místním lidem i členům Roty Nazdar, že si památku hrdinů stále připomínají. „Děkuji vám, že nás všechny nutíte k zamyšlení a přemítání, zda vůbec v dnešní blahobytné a mírové době by někdo z nás byl schopen zachovat se podobně a obětovat za vyšší cíle svůj život. Parašutisté zaslouží naši hlubokou úctu, sám netuším, jestli bych měl odvahu a sílu zachovat se stejně hrdinsky,“ řekl Sviták.

J. Sviták s J. Bláhovou na rovenském náměstí

Lednových setkání se v Rovensku pod Troskami pravidelně účastní zhruba stovka lidí, někdy víc, někdy méně. Ani letošek nebyl výjimkou…

Stručně z historie:
Paraskupina ANTIMONY odletěla z Anglie v sobotu 24. října 1942. Ten den krátce po 23. hodině byli parašutisté vysazeni nedaleko Kopidlna. Skupinu tvořili: nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové organizace v Čechách, předat jim vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. Paravýsadek nebyl moc úspěšný, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla situace v Čechách velmi složitá, většina odbojových skupin byla pozatýkána, lidé se báli represe a násilí.
Dva příslušníci výsadku byli gestapem vypátráni v Rovensku, kde se skrývali v domku plavčíka Lukeše na plovárně za městem. Pod pohrůžkou, že obyvatele Rovenska postihne osud Lidic a Ležáků, se brzy ráno 16. ledna 1943 František Závorka a Lubomír Jasínek vzdali, předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Ve stejný den byl v Horní Kalné zatčen i třetí parašutista Stanislav Srazil.
Na místě je zmínit i hrdinství tehdejšího starosty města Josefa Kouřila. Němci chtěli parašutisty dostat živé. Starostovi nařídili vypracovat seznam šedesáti místních, kteří budou popraveni. Ten na papír napsal jediné jméno – svoje. Nakonec nezemřel nikdo… Odvahu starosty i parašutistů připomínají pamětní desky na náměstí a na plovárně.

Rota Nazdar

…zastavení na jednotlivých místech událostí ledna 1943

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.