ROVENŠTÍ SI PŘIPOMÍNAJÍ VÝROČÍ HRDINSKÉ SMRTI PARAŠUTISTŮ

0

Nebýt osobní oběti dvou parašutistů ze skupiny Antimony, kteří 16. ledna 1943 volili dobrovolnou smrt, aby uchránili Rovensko pod Troskami před osudem Lidic a Ležáků, mnozí současní občané tohoto městečka by dnes po tomto světě nechodili. „Lidstvo se příliš neumí poučit ze své historie, proto se vše bohužel stále dokola opakuje. Měli byste vědět o historii našeho městečka co nejvíc, budete to totiž vy, kdo tu budete žít v následujících desetiletích,“ řekl ve středu 14. ledna na úvod besedy žákům základní školy v Rovensku pod Troskami starosta města Pavel Koldovský.

n200901150815_zap_26_09_rovenskoSkupinu Antimony vedl kapitán František Závorka, dalšími členy byli četař Lubomír Jasínek a rotmistr Stanislav Srazil. Parašutisté na území Protektorátu Čechy a Morava seskočili 24. října 1942, tedy v době, kdy domácí odboj byl již po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v podstatě rozprášen. Byť se jim podařilo navázat spojení s Londýnem, neměli mnoho pevných záchytných bodů. Nacisté v zemi nastolili teror, popraveny byly stovky lidí. Poslední úkryt parašutisté našli v domku plavčíka Emila Lukeše na plovárně za Rovenskem. Zde se také Závorka a Jasínek gestapu vzdali, aby podle dohody bylo městečko a jeho obyvatelé uchráněni. Předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Třetí ze skupiny Stanislav Srazil byl dopaden později v Horní Kalné, popraven byl před koncem války v koncentračním táboře. Tolik stručně z historie.

n200901150816_zap_27_09_rovenskoBylo zajímavé při besedě sledovat žáky posledních ročníků rovenské školy. Jak komentoval závěrem setkání starosta Koldovský, nepočítal moc s tím, že se podaří celou vyučovací hodinu zájem teenagerů udržet. Téma je to ale strhující a zajímavé. „Každá totalita je špatná, nacistická i komunistická, měli byste umět věci chápat v širších souvislostech,“ zdůraznil starosta dětem když jim vyprávěl o událostech v Rovensku v květnu 1945, kdy zde byly bezhlavě postříleny dvě stovky civilistů včetně žen a dětí. Tehdy městem procházel transport německých uprchlíků, kteří utíkali ze Slezka před Rudou armádou. Jeden ze zajatých členů SS vyvolal incident, který spustil lavinu léta nahromaděného hněvu. Proto ani tento čin podle starosty nelze jen šmahem odsoudit. „My jsme se před třiceti lety učili, že celou Českou republiku osvobodila Rudá armáda, i když to nebyla pravda. Vy byste měli vědět všechno, světlé stránky naší historie, jako byl čin hrdinných parašutistů, kteří zachránili desítky životů, i ti stinné,“ dodal starosta.

Souvislosti II. světové války a život v Protektorátu Čechy a Morava dětem při besedě osvětlili také znalec historie Vladislav Bulíř a Milan Trakal, který provozuje muzeum vojenské historie v nedalekém Újezdě pod Troskami. Ten dětem ukázal i zbraně a výstroj vojáků tehdejší doby.

V středu 14. ledna po poledni se konal také malý pietní akt u pamětních desek připomínajících události ledna 1943 na náměstí a v domku u rovenské plovárny.
Druhou akcí k uctění památky padlých uspořádají v Rovensku na náměstí členové Klubu vojenské historie Roty Nazdar v sobotu 17. ledna v 11.00 hodin. Snímky jsou z loňské akce, letošní setkání bude probíhat v podobném duchu.

200901150816_zap_28_09_rovensko

200901150816_zap_29_09_rovensko

O osudech parašutistů a dobových souvislostech čtěte více ZDE. кокосовое масло для волос кокосовое масло для волос купить

Související články (celkem 32)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.