ANTIMONY 70 ANEB ROVENSKO POD TROSKAMI CHYSTÁ DEN „D“

0

V sobotu 4. května se v městečku pod Troskami uskuteční mimořádná akce, která bude jednou z největších svého druhu v celé republice: ANTIMONY 70 – městské oslavy 70. výročí památných událostí z roku 1943, spojených s paravýsadkem Antimony a hrdinstvím tehdejších obyvatel města. Záštitu nad akcí převzal Senát České republiky, jmenovitě jeho předseda Milan Štěch, hejtman Libereckého kraje Martin Půta (oba přislíbili osobní účast), Armáda České republiky a město Rovensko pod Troskami. Patronát na akcí má ČS obec legionářská. Program bude probíhat na náměstí od 9.00 hodin, kde se představí současná armádní technika. Naplánována je i účast výsadkových jednotek AČR se seskokem v místě konání.

Od 10.00 hodin se v sále radnice uskuteční přednáška plk. PhDr. Eduarda Stehlíka, historika Vojenského historického ústavu  v Praze, na téma paravýsadků II. světové války. Ve 13.00 hodin proběhne na náměstí vzpomínkový akt – odhalení pamětní desky tehdejšímu starostovi Kouřilovi, který prokázal v lednu 1943 mimořádné hrdinství při záchraně obyvatel města. Poté se návštěvníci přesunou do prostoru bývalé plovárny za městem, kde až do podvečerních hodin budou probíhat ukázky dobového výcviku a techniky pod patronací Roty Nazdar a dalších podobných uskupení příznivců vojenské historie (po celý den zde bude v provozu táborové ležení s „běžným“ životem vojáků, historická armádní technika, probíhat budou ukázky výcviku parašutistů v Anglii ad.). V obřadní síni budou moci zájemci shlédnout film Vojty Filčeva „Antimony…“ Akci uzavře od 19.00 hodin koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers v sále radnice.
Na oslavy se připravuje celé město, spolky a organizace i jednotlivci. Zdejší základní škola například vyhlásila projekt „Antimony očima dětí“, připravují se i další doprovodné akce.

„Město Rovensko pod Troskami vypsalo veřejnou sbírku na pořízení pamětní desky starostu Kouřilovi. Na desce se již pracuje, zakázku na základě poptávkového řízení získal kameník Jiří Číhal, probíhá již také předprodej vstupenek na koncert Ondřeje Havelky, a to přímo v sídle městského úřadu. Prosíme zájemce o koncert, aby si vstupenky zakoupili včas, protože kapacita sálu radnice je omezená,“ uvedla za pořadatele zastupitelka Kateřina Matysová. (Kontakt pro předprodej vstupenek – od pondělí 25. března na tel. 606 882 057, e-mail: uctarna@rovensko.cz.)

Pamětní deska starostovi Josefu Kouřilovi bude z kamene s bronzovým plastickým písmem a plaketou s reliéfní podobiznou – oboje ve starobronzovém provedení. Náklady na její pořízení jsou 40 tisíc Kč, na účtu se již začínají objevovat první částky od firem i od jednotlivců. Občané nosí peníze i do pokladničky na městském úřadě. Chcete-li také přispět, číslo účtu je 3169774339/0800.

Shrnuto: V sobotu 4. května si udělejte čas vypravte se do Rovenska. Nic podobného jako akce Antimony 70 v regionu ještě nikdy nebyla a asi ani dlouho nebude!

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.