ANTIMONY V ROVENSKU A SYNAGOGA V TURNOVĚ, CO MAJÍ SPOLEČNÉHO?

0

Ve středu 16. ledna tomu bude 76 let od hrdinské smrti parašutistů ze skupiny Antimony. Vzali si dobrovolně život, aby městečko pod Troskami uchránili osudu Lidic. Ve stejný lednový den roku 1943 odjela největší část turnovských Židů ze shromaždiště na mladoboleslavském hradě nejdříve do Terezína a následně do Osvětimi. Útrapy holocaustu z pěti stovek lidí přežilo pouhých 50 lidí, z nichž jen 19 se vrátilo do Turnova!

V popředí starostka J. Bláhová a hejtman M. Pùta

Rota Nazdar na rovenském náměstí

„Každým rokem se v lednu setkáváme na rovenském náměstí, abychom uctili památku parašutistů Františka Závorky a Lubomíra Jasínka, kteří naše město uchránili od represí. Byli to hrdinové, stejně jako mnozí další. Také tehdejší starosta Kouřil gestapu nabídl svůj život, aby zachránil své spoluobčany. My, kteří se na jejich památku každoročně scházíme, chápeme svůj úkol: Připomínat zejména těm mladším, co se tehdy událo, a stále zdůrazňovat, že svoboda a demokracie jsou hodnoty, které nejsou samozřejmé a mohli bychom o ně zase přijít,“ uvedla při setkání v sobotu 12. ledna starostka Rovenska pod Troskami Jiřina Bláhová.

Setkání probíhá každoročně v režii Klubu vojenské historie Rota Nazdar, účastní se ho čestní hosté, starostové okolních obcí, pravidelným hostem bývá i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Ten poděkoval přítomným, že svojí účastí každoročně dokládají, že slova, o kterých hovořila paní starostka, nejsou prázdná. „Jsem rád, že žijeme v době, kdy si jména hrdinů můžeme připomínat bez zkreslení a nepravd, svojí účastí pomáháte nezapomenout na všechny hrdiny, které tato země měla,“ řekl hejtman Martin Půta.

SETKÁNÍ V SYNAGOZE
V neděli 13. ledna vpodvečer se v prostorách turnovské synagogy uskutečnila vzpomínková akce. Tento den před 76 lety odjela velká část turnovských Židů do Mladé Boleslavi, odkud následně 16. ledna 1943 pokračovali do vyhlazovacích táborů. Přítomní si tyto události připomněli na pozadí „Příběhů proti smutku – zastavení na cestě života s moudrostí zbožných chasidů“. Elie Wiesel, autor těchto příběhů, jako mladík přežil Osvětim, traumatem přežití byl poznamenán celý život. Hledání židovské moudrosti pro něho bylo lékem a útočištěm. Představení sehrál ochotnický spolek VaTiMaJiVa.

Antimony v Rovensku pod Troskami a turnovská synagoga. Co mají společného? Smutnou kapitolu z našich nedávných dějin, na kterou nesmíme zapomenout!

Turnovská synagoga má nezaměnitelnou atmosféru

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.