ANTIMONY: FILM I INTERNETOVÝ PROJEKT

0

Do posledního místa zaplněný sál radnice v Rovensku pod Troskami byl v sobotu 9. října svědkem projekce filmu Antimony, který popisuje pohnutou historii městečka pod Troskami za II. světové války, kdy mu hrozil stejný osud, jaký potkal Lidice či Ležáky. Film mapuje osudy parašutistů ze skupiny Antimony, která v našem regionu operovala a jejíž členové se dobrovolně vzdali gestapu, aby obyvatele Rovenska zachránili před vyvražděním. Před tím ale spolkli ampuli s jedem a tím zvolili dobrovolnou smrt.

Téma zaujalo mladé filmaře, studenty Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, kteří si ho zvolili jako svoji absolventskou práci. Štáb v Českém ráji pobýval letos na jaře, natáčelo se na autentických místech, jako byla rovenská plovárna, škola ve Veselé, nebo jičínská kasárna, kde za války sídlilo gestapo. A protože šlo o hraný dokument, sešli se před kamerou profesionální herci vedle amatérských rovenských ochotníků.

n201010122202_rep_252_010_antimonyFilmařům se podařilo věrně zachytit dobovou atmosféru, výkony herců byly vynikající, kamera, hudba, vše tvoří podmanivý celek, který diváka vtáhne do děje. Však také v sále rovenské radnice bylo při projekci vidět naprosté soustředění diváků, všechny oči byly upřené na plátno. Potom závěrečné titulky a pár vteřin naprostého ticha než zazněl spontánní potlesk. V hledišti byli přítomni samotní aktéři filmu a jejich rodinní příslušníci, byli tam ale i pamětníci a členové za války postižených rodin. Ti všichni mladým filmařům děkovali za věrné vykreslení historických skutečností.

 

„Mým velkým přáním je, aby projekt žil dál, proto spustíme internetové stránky www.projektantimony.cz, kde chceme dál shromažďovat svědectví pamětníků. Je to stále živé téma a dosud je ještě hodně lidí, kteří k tomu mají co říct,“ uvedl režisér Vojtěch Filčev, který již na jaře při natáčení zmínil obrovskou odvahu parašutistů z Antimony, kteří byli v podstatě ve věku filmařů. Na internetových stránkách se objeví i další archivní materiály a také natočený materiál, který se do filmu nedostal.

 

n201010122202_rep_253_010_antimony„Protože se jednalo o absolventský film, byl pro nás důležitý názor naší mateřské školy. Dopadlo to dobře, všichni, co jsme se na filmu podíleli, jsme bakaláři umění,“ přiblížila produkční Marta Skočovská. V jednání je podle ní možnost uvedení snímku v České televizi, která připravuje programový blok o odbojové skupině Obrana národa a především o dr. Vladimíru Krajinovi. Ten za II. světové války působil i v Českém ráji, proto se do avizovaného bloku dokument o skupině Antimony hodí. Pro Českou televizi by měl mít film odpovídající stopáž v podobě zhruba 50 minut (absolventský film je sotva půlhodinový). „V každém případě nejbližší další veřejné představení filmu proběhne na městském infokanále v Rovensku v rámci lednového připomenutí výročí smrti parašutistů,“ uzavřela Skočovská.

 

n201010122202_rep_254_010_antimonyMístostarostu Rovenska Jiřího Bímu velmi potěšila velká účast při první projekci filmu. „Když jsme byli na jaře osloveni skupinou mladých filmařů, neuměl jsem si dost dobře představit, jak bude práce ve velmi skromných podmínkách vypadat. Když jsem se ale potom sám natáčení zúčastnil, byl jsem velmi mile překvapen profesionalitou a kvalitou historického zpracování. Myslím, že film se tvůrcům velmi podařil,“ uvedl Jiří Bíma. Ten současně mladým filmařům popřál, abychom je v budoucnu hojně vídali i při práci na dalších českých filmech.

 

Nadporučíka Františka Závorku si zahrál Petr Jeništa (například film Nuda v Brně, jako liberecký rodák hrál v divadle F. X. Šaldy,  v hradeckém Klicperově divadle a v brněnském Národním divadle, Huse na provázku a HaDivadle). Lubomíra Jasínka hraje pražský divadelní a filmový herec Lukáš Příkazký, parašutistu Stanislava Srazila ztvárnil pražský herec Lukáš Pečenka. Řídícího učitele Hlaváčka hraje Jiří Bábek z Městských divadel pražských. Odbojáře z Novopacka si s noblesou zahrál rovenský ochotník Daniel Bíma, ostatně těch rovenských ochotníků je ve filmu víc…

 

Stručně z historie:
Paraskupina ANTIMONY odletěla z Anglie v sobotu 24. října 1942 a ten den krátce po 23. hodině byli parašutisté vysazeni nedaleko Kopidlna. Skupinu tvořili: nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové organizace v Čechách, předat jim vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. Paravýsadek nebyl moc úspěšný, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla situace v Čechách velmi složitá, většina odbojových skupin byla pozatýkána, lidé se báli represe a násilí.
Dva příslušníci výsadku byli gestapem vypátráni v Rovensku, kde se skrývali v domku plavčíka Lukeše na plovárně za městem. Pod pohrůžkou, že obyvatele Rovenska postihne osud Lidic a Ležáků, se brzy ráno 16. ledna 1943 František Závorka a Lubomír Jasínek vzdali, předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Ve stejný den byl v Horní Kalné zatčen i třetí parašutista Stanislav Srazil.
кредит на квартиру кредит без справки о доходах

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.