LIDÉ SI PŘIPOMNĚLI HRDINSTVÍ PARAŠUTISTŮ ZA II. SVĚTOVÉ VÁLKY S ODKAZEM NA DNEŠEK

0

Přelet dvojice letounů JAS-39 Gripen ze základny českého letectva v Čáslavi a hymna v podání učitele turnovské ZUŠ Michala Kutka zahájily pietní akt Antimony v sobotu 14. ledna ve 14.00 hodin na náměstí v Rovensku pod Troskami. Jak zaznělo, parašutisté seskočili na podzim 1942 do Protektorátu v těžké době, kdy vrcholil teror po atentátu na Heydricha. Svůj hlavní úkol – obnovit spojení domácího odboje s exilovou vládou v Londýně – splnili proto jen částečně. Gestapo dopadlo Františka Závorku a Lubomíra Jasínka na rovenské plovárně 13. ledna 1943, kde se vzdali. Předtím ale požili jed a zemřeli v ordinaci dr. Kruse na náměstí. Radista paraskupiny Stanislav Srazil byl dopaden v Dolní Kalné, popraven byl v Terezíně. Rovensko jen o vlásek uniklo osudu Lidic a Ležáků.

Na sobotu 14. ledna 2023 připravilo město Rovensko pod Troskami v úzké spolupráci s Libereckým krajem, Rotou Nazdar, Československou obcí legionářskou a dalšími vzpomínkovou akci k 80. výročí oněch událostí.

Z projevů pozvaných hostů, které zazněly na rovenském náměstí:

„Vážené dámy, vážení pánové, vážený pane hejtmane, paní starostko a další významní hosté. A já si dovolím ještě jedno pozdravení: Milé děti! Jako bývalému učiteli dějepisu mně dělá velkou radost, že jste sem vzali dorost a já doufám, že nejenom na ten přelet gripenů, který jsme před chvílí viděli jako velkou atrakci našich čáslavských vojáků, ale především proto, abyste jim řekli, co se tady u vás v Rovensku odehrálo, co byla skupina Antimony a v jak těžkou dobu přišla,“ řekl na setkání na rovenském náměstí ministr vnitra Vít Rakušan. „Tihle stateční vojáci přišli proto, aby Česká republika, Československo, Čechy Morava a Slezsko byly vnímány i v zahraničí jako země, která se nevzdala. Kromě vojáků tady byla spousta lidí, která odboji pomáhala a často přišly celé rodiny o život. Těm všem bychom se měli dnes poklonit. A vyprávějte potom doma svým dětem, proč tady dnes byly a připomeňte jim události té doby, protože národ, který ztrácí paměť, ztrácí minulost i svou budoucnost.“

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta poděkoval všem, kteří na akci konané pod záštitou kraje přišli. Poděkoval i těm, kteří sem v menším počtu chodí každý druhý lednový víkend. „Prožíváme v posledním roce spoustu těžkostí. Pro hodně lidí jsou to časy opravdu hodně nepříjemné. Právě ale v těchto nelehkých dobách je potřeba si vzpomenout na ty, díky kterým máme samostatný a svobodný stát, díky kterým jsme samostatný a svobodný národ, který se může rozhodovat o své budoucnosti. Žádná svoboda ale nemůže fungovat sama o sobě bez odpovědnosti,“ řekl mj. hejtman.

Také starostka Rovenska pod Troskami Jiřina Bláhová shrnula události před 80 lety. Jak zdůraznila, vždy se ale v myšlenkách zabývá tím, jak je prožívali a vnímali obyčejní lidé. „Neumíme dnes možná úplně docenit hrdinství plavčíka Lukeše či starosty Kouřila i počínání parašutistů, kteří přinesli oběť nejvyšší. Musíme dbát na svoje bezpečí na ochranu svých rodin a své vlasti. Musíme podporovat naše ozbrojené složky. Nestydět se za to být vlastenci a v případě potřeby svou vlast bránit. S překvapením sleduji, jak uplynulé i současné události vnímají malé děti. Můj osmiletý vnuk si v prosinci napsal přáníčko k Vánocům, které mě velice překvapilo, až dojalo. Kromě výčtu několika hraček napsal také, že by si přál mír, a to je to, co bych chtěla přát i já nám všem,“ uvedla starostka.

Jonathan Kitson, přidělenec obrany britského velvyslanectví v Praze, připomněl stovky našich občanů, kteří za II. světové války bojovali v řadách britské armády. Na jejich oběti nesmíme nikdy zapomenout. „Chtěl bych poděkovat občanům města Rovenska za jejich odhodlání věnovat se a připomínat si tuto událost, ke které došlo před 80 lety a skláním se před hrdinstvím těch, kteří zde položili své životy.“

Program připomínky událostí před 80 lety začal dopoledne 14. ledna v Základní škole ve Veselé, kde se lidé přišli poklonit památce řídícího učitele Karla Hlaváčka, který zde za války ukrýval významné odbojáře. Mezi jinými i dr. Krajinu. I on se zapsal do dění kolem výsadku Antimony. Ve škole ministra vnitra Víta Rakušana a hejtmana Martina Půtu provázel vnuk řídícího učitele Boris Hlaváček, který oběma věnoval novou knihu popisující ony události – Životy druhých jsou více než můj s podtitulem Neuvěřitelný život v odboji.
Ve 14.00 hodin akce pokračovala na nedalekém rovenském náměstí, závěr tradičně patřil zastavení na rovenské plovárně.

„Připomínat si výročí tragédie paravýsadku Antimony se snažíme se spolupráci s Rotou Nazdar každý rok v lednu a pak vždy na jaře ještě další akcí. Letos, kdy od oněch událostí uplynulo již 80 let, jsme si říkali, že bychom si výročí měli připomenout ve větším stylu. Velmi děkuji Libereckému kraji, který se do akce organizačně a finančně zapojil nad naše původní očekávání. Stejně tak děkuji dalším spolkům a organizacím. Že nad městem přeletí i vojenské letouny, to už byla jen třešnička, je za tím poměrně hodně práce, myslím ale, že se vše povedlo, přálo nám i počasí. Na náměstí a na plovárnu přišlo hodně lidí, což nás velmi těší,“ shrnula své pocity starostka Rovenska pod Troskami Jiřina Bláhová. A jak dodala, další akci k výročí Antimony ve městě připravují na 13. května.

Setkání v Základní škole ve Veselé

Výstava v režii Roty Nazdar v sále radnice v Rovensku p. Tr.

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.