ANTIMONY 70: ROVENSKO POD TROSKAMI TĚSNĚ PŘED DNEM „D“

0

Jak za pořadatele potvrdila Kateřina Matysová, město nadcházejícími sobotními oslavami doslova žije. Do příprav akce Antimony 70 se zapojili spolky i jednotlivci. Někdo si vzal na starost občerstvení, jiní organizaci dopravy, další třeba květinovou výzdobu a ozvučení. Podobnou akci městečko pod   Troskami – a potažmo i celý region – ještě nikdy nezažilo. „Přišly i peníze na veřejnou sbírku, kterou město vyhlásilo na pořízení pamětní desky starostu Kouřilovi. Deska je již hotová a čeká na sobotní slavnostní odhalení. Jejím zpracováním byl na základě výběrového řízení pověřen kameník Jiří Číhal,“ uvedla Matysová.

n201304231053_vakci_84_013_antimonyJak již bylo uvedeno, město oslavami, které proběhnou v sobotu 4. května, žije. Očekává se příjezd většího počtu lidí. Parkovací místa ve městě a jeho okolí jsou zajištěna. Na každém příjezdu do Rovenska vás organizátoři navedou na volná parkovací místa (parkoviště se budou plnit od středu města k jeho hranicím). Pro průjezd bude město uzavřeno od 8.00 do 15.00! Pro cestu až do samého centra dění můžete použít i četné vlakové spoje, které budou posíleny o další vagony. Z Turnova vhodný spoj vyjíždí v 8.42 a v 9.57 hodin, z Jičína v 7.33 a v 9.33 hodin. Na nádraží a stejně tak i na parkovištích budou k dispozici mapky města s podrobnějším programem a letáky vztahující se k připomínaným událostem roku 1943.
Zajištěno bude v dostatečné míře občerstvení i třeba mobilní sociální zařízení. Z náměstí na plovárnu bude jezdit turistický vláček za symbolickou cenu 20 Kč. Stejné symbolické vstupné bude vybíráno i na plovárně, ostatní je kromě koncertu Ondřeje Havelky a Melody Makers zdarma.

Na akci se objeví významní představitelé našeho státu, budou tu některý z místopředsedů Senátu Parlamentu České republiky, ministr obrany Vlastimil Picek, liberecký hejtman Martin Půta, náměstkyně hejtmana Hana Maierová, senátoři, poslanci parlamentu a další osobnosti veřejného života. Přítomni budou také rodinní příslušníci – potomci přímých aktérů událostí v roce 1943.

n201305022316_vakci_100_013_antimonyANTIMONY 70 – PROGRAM
4. května 2013, Rovensko pod Troskami
Městská slavnost pod záštitou Senátu PČR a jeho předsedy Milana Štěcha, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, Armády ČR a Československé obce legionářské na počest 70. výročí lednových událostí roku 1943 v Rovensku pod Troskami, poznamenaných hrdinnou smrtí parašutistů z výsadku Antimony. Program oslav:
NÁMĚSTÍ A BUDOVA RADNICE
* 9.00 Prezentace současné techniky Armády ČR (do 13.00 hod.)
* 10.00 Přednáška plk. PhDr. Eduarda Stehlíka, historika Vojenského historického ústavu v Praze, na téma paravýsadků II. světové války (sál radnice).
* 11.45 Cvičný seskok parašutistů ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení Chrudim – do prostor fotbalového hřiště (vrtulník přiletí již po 11. hodině).
* 13.00 Pietní akt k uctění památky parašutistů, a odhalení pamětní desky starostovi Josefu Kouřilovi za účasti významných představitelů státu a kraje, čestných jednotek AČR a zástupců jednotek klubů vojenské historie.
Po celý den bude otevřeno městské muzeum s výstavou výtvarných prací z projektu ,,Antimony očima dětí“, které vytvořily děti ze Základní školy Rovensko pod Troskami. V obřadní síň bude ve smyčce promítán film Vojty Filčeva „Antimony“. 
n201305022316_vakci_99_013_antimonyAREÁL ROVENSKÉ PLOVÁRNY
Historická vojenská technika bude na plovárně k vidění již od 9.00 bez komentovaných ukázek výcviku.
* 14.00 Zahájení ukázek dobového výcviku s předvedením  historické vojenské techniky v režii KVH Roty Nazdar. Setkání s kluby vojenské historie z celé ČR. Prostory plovárny budou proměněny v táborové ležení s „běžným“ životem vojáků. Proběhnou komentované ukázky výcviku, ukázky vodního výcviku, bude se tu i střílet z lehkého a těžkého kulometu i protitankového kanonu, pro děti tu bude připravena airsoftová střelnice ad. Program bude ukončen v podvečerních hodinách.
* 19.00 SÁL RADNICE: Ondřej Havelka a jeho Melody Makers (házejí) dávají perly swingu.

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.