ANTIMONY 2010

0

Rovensko pod Troskami, sobota 16. ledna 2010. Tento den před 67 lety se mohl pro toto půvabné městečko stát osudným. Město obklíčilo gestapo, na zdejší plovárně se skrývali dva členové paravýsadku Antimony – František Závorka a Lubomír Jasínek. Ti nakonec volili dobrovolnou smrt, aby město ušetřili osudu Lidic a Ležáků. „V novodobé historii si tyto události připomínáme od roku 2003, děkuji všem, kteří i letos na náměstí přišli. Každý rok se dozvídám nějakou novou skutečnost o tehdejších událostech. Vloni mě kontaktoval vnuk tehdejšího starosty. Děda mu vyprávěl, jak za ním na radnici přišli gestapáci, dali mu papír a tužku, a ať napíše jména těch občanů, které oni vezmou jako rukojmí. Starosta se zamyslel a napsal jediné jméno. Své! Skláním se proto před oběma parašutisty, skláním se i před odvahou a hrdinstvím tehdejšího starosty Kouřila,“ uvedl na setkání současný starosta Rovenska Petr Koldovský.

n201001161959_oso_02_010Vlastní pietní akt byl v režii členů Klubu vojenské historie Roty Nazdar z Bakova nad Jizerou, kteří každoročně přijíždějí v dobových uniformách. „Myslím, že je naší povinností čin obou parašutistů stále připomínat. Je pro mě potěšující, že na lednová setkání přicházejí i obyvatelé Rovenska. Vždyť tohle město tu dnes nemuselo stát. V celé válce to byla jen malá epizoda, pro toto malé městečko a celou republiky mohla být ale hodně osudová. My dnes můžeme jen obdivovat morální sílu obou hrdinů. Nevím, jestli by dnes bylo tolik lidí ochotno položit život za ostatní ve prospěch své vlasti, jako v době druhé světové války,“ uvedl Vilém Fencl, předseda Roty Nazdar. Ta se podobných vzpomínkových akcí účastní i na jiných místech republiky. Členové této historické jednotky se mj. v roce 2007 osobně jako kompars zúčastnili natáčení celovečerního filmu Tobruk přímo v Africe.

 

n201001161959_oso_03_010V sobotu 16. ledna 2010 se kromě vzpomínkových aktů před radnicí, před domem lékaře Kruse a na plovárně uskutečnila v sále radnice i výstava výzbroje a výstroje Československé armády ve Velké Británii, promítány byly také dobové dokumentární filmy.

 

Řádky z historie:
Paraskupina ANTIMONY odletěla z Anglie v sobotu 24. října 1942 a ten den krátce po 23. hodině byli parašutisté vysazeni nedaleko Kopidlna. Skupinu tvořili: nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové organizace v Čechách, předat jim vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. Paravýsadek nebyl moc úspěšný, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla situace v Čechách velmi složitá, většina odbojových skupin byla pozatýkána, lidé se báli represe a násilí.
Dva příslušníci výsadku byli gestapem vypátráni v Rovensku, kde se skrývali v domku na plovárně za městem. Pod pohrůžkou, že obyvatele Rovenska postihne osud Lidic a Ležáků, se brzy ráno 16. ledna 1943 František Závorka a Lubomír Jasínek vzdali, předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Ve stejný den byl v Horní Kalné zatčen i třetí parašutista Stanislav Srazil.

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.