ANTIMONY 79

0

„Rovensko zažilo za druhé světové války dvě velice složité události, které se zapsaly silným písmem do historie města. Jednou z nich byl výsadek Antimony, který tu operoval, byl prozrazen a dva z výsadkářů, Lubomír Jasínek a František Závorka, zde dobrovolně ukončili svůj život,“ řekla úvodem setkání v sobotu 8. ledna starostka města Jiřina Bláhová.

V Rovensku pod Troskami si hrdinnou smrt parašutistů v lednu 1943, kteří svým činem ušetřili obyvatele města větších represí, připomínají pravidelně. Pouze vloni se akce z důvodu pandemie nekonala. „I letos jsme přemýšleli, jestli akci můžeme vůbec uspořádat, ale hlavně díky rozhodnutí našich partnerů z historické jednotky Roty Nazdar jsme setkání uspořádali. Moc jim za to děkuji, historii je třeba stále připomínat,“ doplnila starostka s tím, že my si dnes už ani neumíme představit syrovost té doby, možná ani dostatečně neumíme ocenit hrdinnou oběť dvou mladých lidí či statečnost tehdejšího starosty Josefa Kouřila, který se gestapu postavil. „Žijeme v době nadbytku a podvědomě nabýváme jistoty, že se už nic takového nemůže opakovat. Bohužel situace vnitrostátní i celosvětová ukazuje, že tomu tak není. Záleží na nás všech, aby nás takové události již nepotkaly,“ uzavřela ve svém proslovu k několika desítkám přítomných Jiřina Bláhová.

V Rovensku pod Troskami již nyní přemýšlejí, jakým způsobem si připomenou 80. výročí událostí kolem výsadku Antimony v příštím roce.

Členové historické jednotky Roty Nazdar

8. ledna se v Rovensku sešlo několik desítek lidí, většina z nich přichází pravidelně

Akce je tradičně ukončena na plovárně, kde se parašutisté vzdali gestapu

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.