VZPOMÍNKA NA ANTIMONY ZÍSKALA NOVÝ ROZMĚR

0

Účast členů Klubu vojenské historie Roty Nazdar, kterým patří hlavní poděkování za udržení tradice každoročního setkávání v lednových dnech, kdy si připomínáme památku parašutistů Lubomíra Jasínka a Františka Závorky, kteří dobrovolně volili smrt, aby městečko Rovensko pod Troskami uchránili osudu Lidic a Ležáků. Vloni v květnu jedna z největších akcí, která se na toto téma v České republice konala (Antimony 70), letos 11. ledna opět pietní podoba, nicméně za účasti zhruba trojnásobku lidí než v minulých letech. A ještě něco navíc. „Kdo je ten muž na invalidním vozíku v uniformě za doprovodu party mladých lidí?“ ptaly se pátravě oči přítomných. Tvář Jiřího Schamse alias Regiho, poznamenaná těžkým zraněním, je symbolem pomoci válečným veteránům dneška.

n201401121520_rep_02_013_antimonyNadpraporčík Schams se zúčastnil misí v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Kuvajtu a Iráku. Jeho poslední výjezd s jednotkou SOG (Special Operations Group – elitní jednotka určená ke speciálním akcím) do Afghánistánu se mu však stal osudným. 17. března 2008 se v jeho blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. On sice přežil, ale dodnes krok po krůčku bojuje s těžkými trvalými následky. Dva měsíce ležel v bezvědomí. Jeho tělo bylo plné střepin, doteď má dvě v hlavě. Je na vozíku, učí se chodit, trpí těžkou vadou řeči.

Nevzdává to! Je příkladem! Několik jeho kamarádů se před časem rozhodlo, že kvůli němu a dalším vojákům s podobným osudem vytvoří nadační fond Regi Base I (www.regibase.cz). Ve středočeských Svémyslicích staví moderní zařízení, které veteránům poskytne komplexní péči. Centrum pro válečné hrdiny, jaké český stát doteď nebyl schopen vybudovat. Komplex bude zahrnovat nejen léčebnou část, která bude mít ta nejšpičkovější a nejmodernější zdravotnická zařízení, nástroje a postupy v rámci rehabilitace a rekonvalescence. Součástí budou i bytové jednotky pro dlouhodobě léčené klienty, dále pak pokoje hotelového typu pro rodinné návštěvníky. Centrum bude otevřeno i pro novodobé veterány nejen z členských států NATO, ale i z jiných světových ozbrojených složek.

201401121520_rep_03_013_antimony

V péči o válečné veterány má naše polistopadová společnost obrovskou a těžko zdůvodnitelnou mezeru. Přitom v jiných zemích existují i speciální ministerstva pro válečné veterány. V sousedním Polsku se o ně stará samostatný úřad. V Česku se o lidi, na které bychom měli být pyšní a hrdí stejně jako na členy paravýsadků a účastníky odboje za II. světové války, moc postarat neumíme. V současnosti u nás žije na 15 tisíc účastníků různých vojenských misí, mnohdy mají velmi těžkou pozici po opuštění armády začlenit se do běžného života. V případě zranění fyzických či duševních je to ještě složitější.

201401121520_rep_04_013_antimony

Na počátku ledna proběhla médii zpráva o ocenění vojenského psa Athose, vycvičeného k hledání výbušnin. Těžce zraněn byl na misi v Afghánistánu. První pomoc poskytli Athostovi američtí lékaři, kteří běžně ošetřují lidi. Od armády USA získal i tzv. deku hrdinů, protože oni nerozlišují mezi obětí lidí či zvířat. Athose v domovském útvaru v Chotyni na Liberecku navštívil ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Předal mu plaketu s velkou buvolí kostí. Událost se dostala do prestižních světových médií, převzala ji agentura AP, otiskl ji mj. i The Washington Post.

Jistě chvályhodné a přesně jak by to mělo být. Nerozlišovat, jestli za naši svobodu bojují lidé, nebo psi, a umět maximálně pomoci všem! Zatím však z kontrastu úrovně péče o vojenského psa armádou USA a úrovně péče o české válečné veterány naším státem lehce mrazí…

Další snímky z akce najdete v albu na Facebooku TvA – ZDE.

201401121520_rep_05_013_antimony

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.