ANTIMONY 73

0

Zhruba sedm desítek lidí si v sobotu 9. ledna v Rovensku pod Troskami připomnělo 73. výročí hrdinné smrti parašutistů Františka Závorky a Lubomíra Jasínka ze skupiny Antimony, kteří svojí dobrovolnou smrtí zachránili městečko před represemi. K tomuto setkání již neodmyslitelně patří účast členů Klubu vojenské historie Roty Nazdar, kteří jsou jedním z novodobých symbolů péče o tradice, na které můžeme být jako národ pyšní. Letos se vzpomínkového aktu zúčastnil také radní Libereckého kraje Petr Tulpa, kromě starostky domovského Rovenska Jiřiny Bláhové byli přítomni starostové Turnova Tomáš Hocke a Malé Skály Michal Rezler. Na místě byli i bývalí příslušníci zahraničních misí, zájemci o vojenskou historii i obyvatelé města.

201601101223_rep_02_016_antimony

Mezi přítomnými byl i režisér Vojtěch Filčev, který v roce 2010 natočil hraný dokumentární film Antimony. Tehdy se jednalo o závěrečnou práci studentů písecké filmové školy. Už tehdy šlo o mimořádnou práci, ve které si zahráli herci jako v současnosti velmi oblíbený Hynek Čermák (konfident gestapa Nachtman) či Petr Jeništa (František Závorka) a Lukáš Příkazký (Lubomír Jasínek). Řídicího učitele Hlaváčka z Veselé hraje Jiří Bábek, ve filmu vystupují rovenští ochotníci.

201601101223_rep_03_016_antimony

„Film se promítal s úspěchem na několika českých a zahraničních festivalech, letos bychom chtěli ještě zveřejnit část natočeného materiálu, který se do filmu nedostal. Především jde o rozhovor se sestrou třetího z parašutistů Stanislava Srazila,“ uvádí Filčev. Ten u dokumentárního filmu zůstává i v současnosti, v poslední době se podílel na dokumentech o známé pražské galerii (Mánes na vodě) a na portrétu zpěvačky Zuzany Michnové (Jsem slavná tak akorát). Aktuálně se věnuje projektu se zahraniční produkcí. „S herci jako třeba Hynek Čermák, který patří v současnosti mezi nejvyhledávanější v Česku, jsem stále v kontaktu, všichni na natáčení v Rovensku rádi vzpomínají už třeba pro poklidnou a příjemnou atmosféru. Samozřejmě bych dnes některé věci udělal jinak, ale nedávno jsem si uvědomil, kolik pamětníků v posledních pěti letech odešlo. Tak si myslím, že jsme film natočili opravdu v poslední chvíli,“ dodává Vojtěch Filčev.

Pestré období má za sebou i Rota Nazdar s oficiálním sídlem v Bakově nad Jizerou s působností dnes již na celém území Evropy. „Loňské oslavy 70. výročí konce války byly pro nás poměrně náročné, konala se spousta akcí. Pro nás byla asi nejzajímavější cesta do Francie, do města Bayonne na francouzsko-španělských hranicích, kde Rota Nazdar složená z českých vojáků a dobrovolníků vznikla před 1. světovou válkou. Byli jsme na místech působení naší obrněné divize za II. světové války v okolí Dunkerque, zúčastnili jsme se velkého setkání belgických, francouzských a britských historických jednotek,“ shrnuje Vilém Fencl, prezident KVH Rota Nazdar. Členové roty se snaží o co nejvěrnější zobrazení dějů a dobových reálií. Vystupují v autentických uniformách, používaná technika je v podobě, jakou měli naši vojáci. Antimony v Rovensku byla jejich první letošní akcí, v lednu stihnou ještě vzpomínkovou akci na paraskupinu Barium, letos se zúčastní i akce na připomenutí parašutistů ze skupiny Out Distance na Moravě, budou u květnových akcí k výročí osvobození a mnoha dalších – mj. při výročí předání hraničářského praporu v Trutnově, což souvisí s historickými událostmi v pohraničí v roce 1936 a let následujících. Čeká je i další výjezd do zahraničí.

201601101223_rep_04_016_antimony

„Doplnili jsme výstroj, nyní v rámci větších akcí dokážeme zájemcům představit téměř veškerou techniku, kterou tehdy parašutisté měli k dispozici, přiblížíme i první chvíle po seskoku a možnosti ilegální práce. Kolem některých paravýsadků kolují doslova legendy. Byli to hrdinové, jejichž odkaz je třeba připomínat. Zvlášť ti vysazení na začátku války věděli, že nemají mnoho šancí na přežití, jejich působení ale bylo důležité pro budoucnost naší země. I oni se někdy dopouštěli chyb, třeba si s sebou přivezli osobní dopis od prezidenta Beneše, či některé osobní věci, které potom při jejich prozrazení gestapo zneužilo. Přiletěli z Británie, kde vše fungovalo relativně dobře, do Protektorátu, kde panoval strach a represe. Mnohdy si dopředu ani nedovedli pořádně představit, jak rychle se jejich země změnila. Přesto naprostá většina z nich obstála,“ hodnotí Vilém Fencl.

201601101223_rep_05_016_antimony

Stručně z historie:
Paraskupina ANTIMONY odletěla z Anglie v sobotu 24. října 1942 a ten den krátce po 23. hodině byli parašutisté vysazeni nedaleko Kopidlna. Skupinu tvořili: nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové organizace v Čechách, předat jim vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. Paravýsadek nebyl moc úspěšný, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla situace v Čechách velmi složitá, většina odbojových skupin byla pozatýkána, lidé se báli represe a násilí.
Dva příslušníci výsadku byli gestapem vypátráni v Rovensku, kde se skrývali v domku plavčíka Lukeše na plovárně za městem. Pod pohrůžkou, že obyvatele Rovenska postihne osud Lidic a Ležáků, se brzy ráno 16. ledna 1943 František Závorka a Lubomír Jasínek vzdali, předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Ve stejný den byl v Horní Kalné zatčen i třetí parašutista Stanislav Srazil.
Na místě je zmínit i hrdinství tehdejšího starosty města Josefa Kouřila. Němci chtěli parašutisty dostat živé. Starostovi nařídili vypracovat seznam šedesáti místních, kteří budou popraveni. Ten na papír napsal jediné jméno – svoje. Nakonec nezemřel nikdo… Odvahu starosty i parašutistů připomínají pamětní desky na náměstí a na plovárně.

201601101223_rep_06_016_antimony

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.