DOBRÁ ZPRÁVA: PARAŠUTISTÉ ZE SKUPINY ANTIMONY ŽIJÍ!

0

Týden uprostřed června strávil v Českém ráji, zejména v okolí Rovenska pod Troskami, štáb mladých filmových tvůrců. Vznikal zde materiál pro hraný dokumentární film pojednávající o osudech parašutistické skupiny Antimony v průběhu roku 1942, resp. ledna 1943. Studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku svůj absolventský film pracovně nazvali  „Živé nás nedostanou“. Natáčelo se přímo v Rovensku, v místech spojených s osudy parašutistů – na plovárně, kde se vzdali gestapu a spáchali sebevraždu, v ulicích městečka, v různých zdejších interiérech, natáčelo se i ve škole ve Veselé, kde gestapáci zatýkali řídícího učitele Hlaváčka. Jako místo fiktivního seskoku paraskupiny z Anglie posloužil okraj lesa nad Semínovou Lhotou, výslechy v úřadovně gestapa probíhaly v autentických prostorách jičínských kasáren.

n201006222307_rep_093_010_antimony„Chtěli jsme v co největší míře natáčet na místech, která jsou s příběhem spojena. Je to důležité pro atmosféru filmu. Chceme ukázat, jak mladí kluci to byli, vybrali jsme i herce, kteří odpovídají věku parašutistů. Kromě profesionálních herců jsme i rádi využili divadelní ochotníky z Tatobit a z Rovenska, jsme jim velmi vděční, že se natáčení účastnili. Byl jsem velmi mile překvapen, že se nám podařilo typově najít lidi, připomínající ty, kteří jsou popisováni v knížkách o těchto událostech a v dokumentech z té doby,“ přiblížil režisér filmu Vojtěch Filčev. Podle něho se na konci letošního září přímo v Rovensku uskuteční veřejná premiéra filmu, poté se dokument objeví na různých festivalech a dost možná i v televizním vysílání. „Zpovídáme pamětníky, diskutujeme mezi sebou. Lidé se nás ptají, jestli si myslíme, že by někdo z naší generace byl schopný za svobodu vlastní země jít na jistou smrt. Opravdu nevím, myslím, že je to nesrovnatelné. Před tím, co ti mladí kluci tehdy dokázali, před jejich odvahou a přesvědčením, že dělají dobrou věc, nelze než hluboce smeknout.“

n201006222307_rep_094_010_antimony

n201006222308_rep_095_010_antimony

n201006222308_rep_096_010_antimony

Z mateřské filmové školy studenti získali finanční podporu ve výši 30 tisíc korun, celou třetinu ale stál jen pronájem příslušenství ke kameře, zbytek nákladů musí hradit sami. „Nemůžeme platit honoráře, maximálně uhradíme cestovné a drobné občerstvení, i tak je velmi milé, jak lidé k této práci přistupují. Dnes se mě například jeden z místních komparzistů v uniformě SS ptal, jestli nebudeme skutečnost nějak zkreslovat, jestli ten příběh budeme točit pravdivě. Když jsem přisvědčila, neměl s natáčením žádný problém. Lidé tady stojí o to, aby tehdejší události byly zaznamenány pravdivě. Cenné jsou i výpovědi přímých účastníků, kterých žije už jen několik,“ uvádí produkční Marta Skočovská. Jak dodala, skvěle reagují i profesionální herci z pražských a brněnských divadel. „Mají tu jinou možnost herecké práce, než jsou seriály či reklama. Většina z nich navíc hraje v divadlech, kde honoráře také nejsou nikterak závratné. Mohou si říct, že dnešní studenti jim jednou třeba budou dávat práci, já ale myslím, že tady převážilo téma a možnost zahrát si v silném příběhu.“

 

n201006222308_rep_097_010_antimonyNadporučíka Františka Závorku si zahrál Petr Jeništa (například film Nuda v Brně, jako liberecký rodák hrál v divadle F. X. Šaldy,  v hradeckém Klicperově divadle a v brněnském Národním divadle, Huse na provázku a HaDivadle). Lubomíra Jasínka hraje pražský divadelní a filmový herec Lukáš Příkazký, parašutistu Stanislava Srazila ztvárnil pražský herec Lukáš Pečenka. Řídícího učitele Hlaváčka hraje Jiří Bábek z Městských divadel pražských. Ve filmu se objeví další známé i méně známé tváře, děj doplní výpovědi několika pamětníků, například vnuka tehdejšího starosty Rovenska Kouřila ad.

Režisérem filmu je Vojtěch Filčev, který má společně s produkční Martou Skočovskou v Rovensku část kořenů (oba sem jezdí s rodiči na chalupu). Kameramanem je Jiří Studnička, zvuk obstarává Milan Hošťálek. Jako hlavní kamera filmu slouží fotografická zrcadlovka Canon 7D s možností natáčení profesionálního videa.

n201006222308_rep_098_010_antimonyStručně z historie:
Paraskupina ANTIMONY odletěla z Anglie v sobotu 24. října 1942 a ten den krátce po 23. hodině byli parašutisté vysazeni nedaleko Kopidlna. Skupinu tvořili: nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové organizace v Čechách, předat jim vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. Paravýsadek nebyl moc úspěšný, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla situace v Čechách velmi složitá, většina odbojových skupin byla pozatýkána, lidé se báli represe a násilí.
Dva příslušníci výsadku byli gestapem vypátráni v Rovensku, kde se skrývali v domku plavčíka Lukeše na plovárně za městem. Pod pohrůžkou, že obyvatele Rovenska postihne osud Lidic a Ležáků, se brzy ráno 16. ledna 1943 František Závorka a Lubomír Jasínek vzdali, předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Ve stejný den byl v Horní Kalné zatčen i třetí parašutista Stanislav Srazil.
Další informace ZDE

carlo pazolini киев carlo pazolini обувь

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.