ANTIMONY 75

0

Zhruba sedm desítek lidí se v neděli 14. ledna odpoledne přišlo na náměstí v Rovensku pod Troskami a na blízkou plovárnu poklonit památce hrdinů z paravýsadku Antimony. „V těchto dnech je to již 75 let od nejdramatičtějších událostí, které naše město ve svých dějinách zažilo. Skláníme se před dvěma parašutisty – Lubomírem Jasínkem a Františkem Závorkou, kteří si dobrovolně vzali život, aby Rovensko uchránili před represemi. Skláníme se před hrdinstvím tehdejšího starosty Josefa Kouřila,“ řekla úvodem starostka města Jiřina Bláhová. Jak současně připomněla, při loňském setkání zdůraznila nutnost nově nabytou svobodu a demokracii bránit a být ostražití na nebezpečí zvenčí. „Rok utekl a tato nebezpečí trvají a spíše sílí. Situace je vážná, není toho moc, co můžeme my, jednotlivci, ovlivnit. Měli bychom mít hlavu otevřenou kvalitním informacím, umět je dobře vyhodnotit a zvolit si takové zástupce na příslušná místa, abychom o získanou svobodu a demokracii zase nepřišli, aby oběť všech těch známých i neznámých hrdinů nepřišla nazmar,“ dodala starostka.

Martin Půta s Jiřinou Bláhovou

Rota Nazdar

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta poděkoval všem, kteří do Rovenska v chladné lednové neděli našli cestu. Poděkování patřilo i Rotě Nazdar, která připravila výstavu historické techniky a jejíž členové památku parašutistů uctili v dobových uniformách.

„Jestliže paní starostka mluvila o tom, že máme možnost sami rozhodovat o své budoucnosti, pevně věřím, že na to nezapomeneme a této možnosti využijeme. Myslím, že slova, jako jsou slušnost či spojování a ne rozdělování společnosti, jsou věci, na které bychom měli myslet nejen v následujících dvou týdnech, a podle toho jednat,“ uvedl Půta v narážce na prezidentské volby. Hejtman připomněl i události z května 1945, kdy v Rovensku došlo k represáliím na civilním německém obyvatelstvu. Podle hejtmana jsou to skutečnosti, ke kterým bychom dnes, s historickým odstupem, neměli být přezíraví.

S podrobnostmi lednových událostí roku 1943 přítomné seznámil Tomáš Michálek z Roty Nazdar. Na závěr zazněla spontánně všemi přítomnými zpívaná československá hymna.
Setkání se tradičně účastní řada hostů, byli zde členové vojenských misí z 90. let, váleční veteráni, rodinní příslušníci parašutistů, akce v Rovensku se tradičně účastní třeba i starosta Malé Skály Michal Rezler.

Členové Roty Nazdaz stáli u pamětních desek na náměstí čestnou stráž

Akce byla ukončena na plovárně, kde byli oba parašutisté dopadeni gestapem

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.