HISTORIE STÁLE ŽIVÁ: ANTIMONY 2011

0

Někdo by mohl namítat, proč každoročně uprostřed ledna připomínat jednu epizodu II. světové války. Členové Klubu vojenské historie Roty Nazdar z Bakova nad Jizerou, pár desítek lidí, vesměs každý rok stejných, několik obyvatel Rovenska pod Troskami včetně zástupců zdejší radnice. Prakticky vždy totožný scénář v podobě symbolického položení květin u dvou pamětních desek na náměstí a pochod k plovárně na okraji městečka a zpět. „Tuhle akci vnímám nejen jako uctění památky parašutistů ze skupiny Antimony, ale jako hold všem hrdinům, kteří neváhali za svobodu naší země položit vlastní život,“ uvedl senátor Jaromír Jermář. A právě proto je podle něho rovenské setkání důležité, protože je při každé příležitosti potřeba připomínat epizody a činy z našich dějin, které nám dodnes mohou být příkladem a na které můžeme být hrdí.

Stalo se to 16. ledna 1943 ráno, kdy gestapo obklíčilo domek plavčíka Lukeše na rovenské plovárně. Tehdy se zdejší starosta Kouřil rozhodl, když gestapáci po něm chtěli seznam lidí, které použijí jako rukojmí a zastřelí je v případě, že se parašutisté ze skupiny Antimony nevzdají, napsat jediné jméno. Své. Ten den ráno obětovali parašutisté svůj život výměnou za životy obyvatel městečka pod Troskami. Připomínka je tedy na místě, jejich odkaz je stále živý!

A stojí nyní před Rovenskem velká výzva. V roce 2013 uplyne od této události již sedm desítek let, pamětníci odcházejí, je to možná poslední velká příležitost, jak vzdát poctu mrtvým i živým…

n201101161249_rep_09_011_antimony

n201101161249_rep_10_011_antimony

n201101161249_rep_11_011_antimony

Účastníci setkání 15. ledna 2011 mezi sebou přivítali armádního generála Tomáše Sedláčka. Ten vzpomněl na svého přítele Františka Závorku, který byl velitelem výsadku Antimony. „Byl to krásný kluk, který se líbil děvčatům. Na tehdejší poměry žil hrozně rychle, skoro jakoby věděl, že jeho život bude krátký,“ vzpomínal 93letý Sedláček na svého kamaráda z války.

Armádní generál Tomáš Sedláček (*1918) byl důstojníkem dělostřelectva již v armádě první republiky. Po okupaci odešel do exilu a připojil se k 1. československé pěší divizi ve Francii. Po její porážce odešel do Velké Británie, kde sloužil v řadách čs. smíšené brigády. Roku 1944 byl převelen do SSSR a zařazen k 2. výsadkové brigádě, s níž se účastnil bojů v oblasti Tater. V roce 1951 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí, propustili ho v roce 1960. Plné rehabilitace se dočkal až po roce 1989. Je nositelem Řádu Bílého lva a Řádu Milana Rastislava Štefánika.

 

Řádky z historie:
Paraskupina ANTIMONY odletěla z Anglie v sobotu 24. října 1942 a ten den krátce po 23. hodině byli parašutisté vysazeni nedaleko Kopidlna. Skupinu tvořili: nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové organizace v Čechách, předat jim vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. Paravýsadek nebyl moc úspěšný, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla situace v Čechách velmi složitá, většina odbojových skupin byla pozatýkána, lidé se báli represe a násilí.
Dva příslušníci výsadku byli gestapem vypátráni v Rovensku, kde se skrývali v domku na plovárně za městem. Pod pohrůžkou, že obyvatele Rovenska postihne osud Lidic a Ležáků, se brzy ráno 16. ledna 1943 František Závorka a Lubomír Jasínek vzdali, předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Ve stejný den byl v Horní Kalné zatčen i třetí parašutista Stanislav Srazil.

 

Historii i současné dění kolem paraskupiny Antimony najdete také na Facebooku ZDE.

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.