VLASTÍK 2012 ANEB DOMOV JE MÍSTO V SRDCI

0

Ve čtvrtek 3. a v pátek 4. května se u nás ve škole v Tatobitech konal pátý ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2012. Letos se sešlo na dvoudenním klání celkem devět týmů chtivých vlastivědného poznání. Je dobře, že si Vlastík vybudoval pevné místo v kulturním kalendáři spřátelených škol a rok co rok se k nám vracejí. A co že to ten Vlastík je? Jen pro připomenutí – jedná se o soutěž čtyřčlenných týmů (jeden druhák, třeťák, čtvrťák a páťák), kdy po dva dny děti plní různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Motto soutěže: „Domov je místo v srdci“. Všechny úkoly tedy směřují k poznání místa, ve kterém žijeme.

První den po slavnostním zahájení na děti čekaly cyklické úkoly, při kterých musely osvědčit postřeh, pohotovost a smysl pro orientaci. Jako každý rok ani letos soutěžící neminuly také protokoly – všeobecné testy z vlastivědy, prvouky, přírodovědy, ale třeba i z matematiky – vždyť Vlastík je chlapec komplexně zdatný. Po obědě jsme pro děti připravili velkou čtyřhodinovou hru, která se skládala ze sportovně-dovednostních úkolů, v další části děti běhaly do dolů, kde podle stanovených pravidel těžily surové stříbro, a ve třetí části hry razily z natěženého stříbra mince. Po celodenním soutěžení děti i doprovázející pedagogy čekala relaxační část v podobě exkurzu do historie tance.

n201205071605_oso_21_012_vlastikDruhý den děti čekala závěrečná část protokolů a tatobitské „muzeum voskových figurín“. Každý tým ztvárnil dvě historické postavy charakterizující město, ze kterého děti přijely. Domácí si vybrali malíře Jana Dědinu a současnou starostku obce Lenku Malou. Na zahradě před školou tak vzniklo muzeum historických osobností a kolemjdoucí jen žasli, cože se to ve škole zase děje. Ve zbývající části soutěže účastníci tvořili plakát symbolu Tatobit – tisíciletou lípu – a na její košaté větve rozmístili osobnosti ze hry „muzeum voskových figurín“. Dnes dílo visí ve vstupním prostoru do školy a pevně věřím, že nám tu minimálně rok bude připomínat letošního Vlastíka.

Jak soutěž dopadla? Vítězem dvoudenního klání se letos stali domácí Vlastíci z Tatobit. Dále se poskládaly týmy z Rovenska pod Troskami, Mašova, Turnova – Žižkovy ulice, Přepeř, Dobrovice, Hodkovic nad Mohelkou, Mírové pod Kozákovem a Železného Brodu. Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů (Česká spořitelna, VZP, Edita Drbohlavová, Jitka Paličová, Petra Nezdarová aj.) ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů a nějakou tu drobnost.

Na akci se podíleli, sponzorsky do soutěže přispěli a velký dík patří zejména obci Tatobity v čele s paní starostkou Lenkou Malou, paní Jolaně Mazánkové za pamětní medaile a Tomáši Kubíčkovi za poskytnutí nápojů pro děti, finančně nám přispěli Kovo-Mazánek s.r.o., Kašír s.r.o., Autoopravna König a pánové Miroslav Kořínek a Libor Vild. Velký podíl na zdaru celé akce mají všichni pracovníci naší školy, neboť bez kuchyně, úklidu a pomoci by to určitě nešlo.

Mgr. Pavel Vaněk, ředitel Masarykovy ZŠ a MŠ Tatobity, zs.tatobity@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.