TURNOVSKÝ HODINÁŘ RESTAUROVAL HODINY, KTERÉ JSOU JEDINÉ NA SVĚTĚ

0

„Hodinový stroj v podobě orlice je jeden z nejcennějších exponátů, který na zámku máme. Neodmyslitelně patří do samého srdce zámeckých komnat, do zlatého sálu,“ říká kastelán státního zámku Hrádek u Nechanic Martin Rejman, který pochází z Turnova. A právě na tento unikát nedávno upozornil herec Jaroslav Plesl, který moderuje oblíbený televizní seriál Skryté skvosty. „On dokonce v minulosti sám na zámku prováděl, takže má k němu vřelý vztah. A když divákům představoval právě onu unikátní orlici, tak si neodpustil poznámku, že by se hodinový stroj měl restaurovat. My jsme to ale v té době na restaurování neměli připravené. Nicméně to spustilo lavinu zájmu diváků, kteří potom reagovali i na prohlídkách zámku. Proto se ve spolupráci s Územní památkovou správou na Sychrově potřebné finance na opravu vyčlenily, navíc je kolem toho příběh, který končí v Turnově,“ přibližuje kastelán zámku.

„Shodou okolností jsem zrovna díl seriálu ze zámku Hrádek u Nechanic viděl. A když jsem viděl orlici a zároveň slyšel o jejím restaurování, řekl jsem si, že bych u toho měl být a hned jsem kastelánovi napsal. K takovému unikátu se přece člověk jen tak nedostane,“ uvádí známý turnovský hodinář Jan Marek. Tehdy vůbec netušil, že Martin Rejman pochází právě z Turnova. „Slovo dalo slovo, zámek, který je mimochodem nádherný a doporučuji ho každému k návštěvě, jsem si prohlédl a posléze jsme probrali i restaurování hodin. Za pár měsíců se mně opravdu ozval památkový ústav ze Sychrova, pod jehož správu sbírky zámku spadají. K vlastní realizaci došlo koncem loňského roku,“ dodává hodinář.

Orlice má výjimečnou historii. Dílo pochází z Ruska, kde bylo vyrobeno v 17. století. Hodiny byly majetkem samotného Petra Velikého. Poté se měly dostat na dvůr rakouského císaře Leopolda I. Do majetku Harrachů se dostaly v první polovině 18. století. Ti je vždy měli umístěny na některém svém zámku, naposledy právě na Hrádku u Nechanic. Byly vyrobeny v jednom kuse, v petrohradské Ermitáži najdete nicméně ještě jeden stroj, který je mu vzdáleně podobný.

„Na hodinách jsou insignie ruského carského dvora, na dobu svého vzniku byly vyrobeny velmi kvalitně. Během staletí bohužel prošly velmi necitlivými opravami. Těsně po roce 1989 byla orlice dokonce zcizena, záhy však nalezena pohozená v parku, což jí také moc nepřidalo. Ještě ale nějakou dobu fungovala. Já ji k restaurování dostal už jako nefunkční kousek. Hodiny nešly a neodbíjely, nešlo točit hodinovou ručičkou, orlice měla upadlý zobák. Bylo třeba vše rozebrat do poledního šroubku, vyčistit, opravit poškozené součástky a vše dát opět dohromady. Mám teorii, že opravit lze všechno, mechanismy starých hodin mají při dobré péči opravdu dlouhou životnost, přestože jejich tvůrci možná nepočítali s tím, že budou fungovat déle než 300 let,“ přibližuje restaurování Jan Marek.

Povedlo se, hodiny jdou, odbíjejí, orlice roztahuje křídla a klape zobákem, při tikání hodin hýbe očima. „Sezonu na zámku zahajujeme 1. dubna 2023, počítáme s tím, že tyto unikátní hodiny, které jsou jediné na světě, budou jedním z magnetů zahájení sezony. Jinak ale budou pouštěny pouze při výjimečných příležitostech, jako jsou třeba Hradozámecká noc a další mimořádné akce, které na zámku pořádáme. Orlice je nyní po restaurování ve stavu, že bude fungovat další desetiletí. Budeme o ni adekvátně pečovat,“ uzavřel kastelán zámku Hrádek u Nechanic.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.