NOVÁ KNIHA DETAILNĚ PŘIBLIŽUJE LIDOVÉ STAVITELSTVÍ V NAŠEM KRAJI

0

K historii lidového stavitelství v severovýchodních Čechách přibyl další příspěvek. Je jím nová kniha, která poukazuje na nejzajímavější a nejcennější dochované lidové stavby a jejich soubory doplněné množstvím barevných fotografií. Její křest se uskutečnil při příležitosti oslav 130 let od založení Muzea Českého ráje v Turnově ve čtvrtek 19. května, které knihu pro Liberecký kraj vydalo. Knihu Lidové stavby Libereckého kraje slavnostně pokřtili hejtman Martin Půta, majitelka Dlaskova statku v Dolánkách Alena Hejduková a Jan Havelka ze spolku Dubáci (na snímku).

„Liberecký kraj má nespočet lidových staveb a památek. Jednou z nich, z těch technických staveb, je i dřevěný věšadlový most v Bystré nad Jizerou. Bohužel patří mezi patnáct národních kulturních památek v kraji, které jsou ve špatném stavu, a potřebuje nákladnou rekonstrukci. Obec už na jeho opravu vypsala sbírku a kraj na jeho obnovu také přidá. Určitě chceme řešit i havarijní stav jiných památek,“ řekl při svém krátkém proslovu hejtman Martin Půta. Ten potom historický most v Bystré „věnoval“ jak dárek turnovskému muzeu k jeho výročí. Odborní pracovníci muzea by měli na rekonstrukci mostu dohlédnut.

Jedinečnost nové knihy spočívá mimo jiné i v tom, že podobná publikace vyšla naposledy před zhruba 30 lety. Čtenáři se v jedenácti kapitolách seznámí s charakteristickými rysy bohatého a různorodého památkového fondu lidového stavitelství na území kraje. Vydání financoval Liberecký kraj, příprava trvala přibližně dva roky, zpracování knihy bylo pověřeno turnovské muzeum, protože je odborným pracovištěm pro péči o tradiční lidovou kulturu v Libereckém kraji.

Publikace vyšla v nákladu 1 300 výtisků a prodávat se bude za 390 Kč pouze v kulturních příspěvkových organizacích Libereckého kraje (Krajské vědecké knihovně v Liberci, Severočeském muzeu a Oblastní galerii, dále pak v turnovském a českolipském muzeu).

(Zdroj: Markéta Dědková, tisková mluvčí Libereckého kraje, marketa.dedkova@kraj-lbc.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.