KOTĚ ZMĚNĚNÉ VE ZDATNÉHO KOCOURA

0

Letošní divadelní přehlídka Modrý kocour, tentokrát opět v mezinárodní podobě, se v Turnově o minulém víkendu uskutečnila již po šestnácté. Za dobu svého trvání si vytvořila poměrně jasnou koncepci – být nejen postupovou přehlídkou experimentujících divadel a studentských divadelních souborů, ale zároveň svébytným barometrem pro další zajímavé a uznávané zejména amatérské divadelní soubory. Modrý kocour je krajskou postupovou přehlídkou pro Liberecký a Ústecký kraj na dvě celostátní přehlídky, a to Šrámkův Písek (přehlídka experimentujících divadelních souborů) a Mladou scénu Ústí nad Orlicí (přehlídka středoškolských a mladých divadelních souborů).

V Turnově se již tradičně hraje na dvou scénách. V historických prostorách městského divadla a na moderní scéně v městském kině vytvořené na jeho jevišti. Letos se o účast na výše zmíněných přehlídkách ucházelo po šesti souborech.

n201102211958_vakci_21_011_mkNicméně porota, kterou tvořili Petr Christov, Vladimír Hulec, Radovan Pacl, Petr Lanta a Jaroslav Stuchlík to neměla vůbec jednoduché. Nejenže musela zhlédnout během čtyř dnů oněch dvanáct představení, ale současně musela dokazovat svoji fyzickou zdatnost neustálým přesunem mezi divadlem a kinem, což není v žádném případě výkon zanedbatelný. Podobně na tom však byli i diváci, kteří se rekrutovali nejen z řad účinkujících souborů, ale v příjemném počtu i z řad nejen turnovské veřejnosti. Ti mohli sledovat kromě oněch soutěžních představení zároveň i dalších devět představení pozvaných hostujících souborů – například Vosto5 Praha, Černí šviháci Kostelec, Tyjátr Praha, Rádobydivadlo Klapý či polský Walny teatr Warszava, které celkový program doplňovaly. Diváci měli oproti porotcům nespornou výhodu v tom, že si mohli vybírat dle svého vkusu a zájmu. Pokud se však letos našel někdo, kdo viděl všech dvacet a jedno představení, uctivě smekám…

 

A s jakými výsledky letošní Modrý kocour skončil?

 

n201102211958_vakci_22_011_mkPro účast na Šrámkově Písku byl na prvním místě vybrán soubor Rituál jeleního muže Jeřice s divadelním představením Otec čísel. Z dalších doporučení si může dramaturgie přehlídky vybrat druhý soubor J.S.T.E. a D.R.E.D. Kladsko s inscenací Kukající anjel nebo třetí Nejhodnější medvídky s hrou Doubkova hole má.

Na Mladou scénu do Ústí nad Orlicí byl dramaturgii celostátní přehlídky navržen soubor Oldstars Praha s divadelním představením Williame: Shakespeare. Stejně tak byla z druhého místa doporučena liberecká Stopa za představení Cynický furgón a z třetího místa domácí soubor Není to…, ani to … ZUŠ za představení Za zdí. Mimo tato ocenění bylo odbornou porotou doporučeno ještě jedno představení na přehlídku činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín. Nominaci obdržela turnovská SBV za inscenaci Černá noc, která se dramaturgii přehlídek v Písku i Ústí výrazně odlišuje. Pak již bylo uděleno několik individuálních cen a uznání a bezlítostně konstatováno: Ať žije Modrý kocour 2012!

 

MODRÝ KOCOUR 2011, 17. – 20. února 2011. Z původního kotěte se v letošním roce vyklubal mohutný kocour. Samozřejmě měl své kocouří neduhy, občas mu něco málo nevyšlo, občas se někde zdržel… Každopádně hlavní pořadatelé přehlídky, manželé Petr a Monika Hakenovi, odvedli opravdu kus dobré práce. Představili opět Turnov jako město kultuře zaslíbené a lze si jen přát, aby podobných aktivit ve městě výrazně přibylo. Tato přehlídka není specifickou komerční a všelidovou zábavou. Je ukázkou toho lepšího z amatérské divadelní kultury, kterou by bylo dobré sledovat alespoň jednou do roka.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.