SLUNKO VYHOUPLO SE NAD HORU

0

Že je turistika v Turnově jedním z fenoménů města, potvrdila loňská úspěšná výstava Klubu českých turistů Sokol Turnov v Kamenářském domě. Již tehdy zazněl nápad všechny ty fotografie, zápisy z kronik a dobové dokumenty shromáždit do uceleného tvaru, nejlépe do knihy. Že ale vznikne více než pětisetstránková objemná publikace, jakási bible turnovské turistiky, to asi tušil málokdo.

Jak na slavnostním křtu knihy v neděli 13. října v Sokolovně ve Skálově ulici uvedli její autoři – Jana Mejzrová a Michal Kučera, podařilo se shromáždit unikátní dokumenty o činnosti turistů od druhé poloviny 40. let minulého století, byla škoda v knize něco vynechat. „Turisťákem“ za uplynulá desetiletí prošlo hned několik generací, i na setkání v Sokolovně byli lidé přes osmdesát i školní děti. Všechny je spojuje radost z pohybu v přírodě a poznávání nejen naší země.

Kniha „Slunko vyhouplo se nad horu“ mapuje historii turnovského turistického odboru od roku 1946 do roku 1989. Název knize dala oblíbená písnička, která zdejší turisty provází na letních táborech i „puťácích“.
Autorům se podařilo sestavit jednotlivé kapitoly historie nejen podle let, ale pro zpestření také podle druhu činnosti. V knize tedy najdete i historii chaty Bosna, vznik Modrého kruhu a mnoho jedinečných akcí, jako zimní přejezd na běžkách Ještěd – Jeseníky (v roce 1963), ženskou výpravu na Špicberky (v roce 1969), Švédské války, Želvičku, Úředníčka, Betlém, Pleskotské hry a mnohé jiné. Některé kapitoly doprovázejí osobní vzpomínky a dojmy účastníků.

Slavnostního křtu se vedle autorů ujal v současnosti nejstarší člen KČT Sokol Turnov, 90letý Jiří Barchánek, který byl dlouholetým členem výboru, staral se mj. o táborové vybavení a sklad.

Unikátní kniha byla vydána v nákladu 400 výtisků, prvních 120 se prodalo hned při slavnostním křtu, je určena především členům, nicméně výtisky jsou připraveny i pro zájemce z řad veřejnosti. Ti by měli kontaktovat Lumíra Šuberta (e-mail: subert@auditex.cz).

Autoři knihy

…její křest

Došlo i na společnou píseň…

KČT Sokol Turnov má zhruba tři stovky členů, dobrá polovina z nich se zúčastnila křtu knihy

…stránky knihy; čtení pro několik generací…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.