ROK 1884? ZEMŘEL BEDŘICH SMETANA A VZNIKLA ŠPERKAŘSKÁ ŠKOLA V TURNOVĚ

0

Ano, takto lakonicky a s nadsázkou komentovala letošní 140. výročí Střední uměleckoprůmyslové školy šperkařské v Turnově její ředitelka Jana Rulcová. Stalo se ve čtvrtek 25. ledna v Muzeu Českého ráje u příležitosti slavnostního otevření dvou revitalizovaných expozic, a sice historie a současnost zpracování drahých kamenů a šperkařství v regionu a historie šperkařských mezinárodních sympozií.

Na snímku ředitel muzea, ředitelka „špéry“ Jana Rulcová, náměstkyně hejmana Květa Vinklátová (úplně vlevo zástupkyně ministerstva kultury)

„Každý rok pořádáme řadu krátkodobých či střednědobých výstav, ale k otevření stálé expozice dochází v tom nejlepším případě jednou za 10 let,“ uvedl ředitel muzea Jan Prostředník. Jak doplnil, expozice historie kamenářství a šperkařství je pro turnovské muzeu stěžejní, což je logické, protože muzeum je na drahý kámen a šperk specializované. Druhou stěžejní expozicí je expozice geologie, kterou se podařilo z velké části zrenovovat před několika lety.

„S rekonstrukcí expozice historie kamenářství jsme začali v roce 2021, a to rekonstrukcí kabinetu drahých kamenů, v roce 2022 jsme pokračovali rekonstrukcí části expozice, která je věnována prezentaci současných firem, které se zabývají šperkařstvím a drahým kamenem ve všech jeho podobách. Tento projekt byl realizován právě s podporou těchto firem, které jsou zde představeny, a z rozpočtu muzea. K nejrozsáhlejší rekonstrukci došlo vloni v expozici kamenářství. Nejdříve to byla samotná historie oboru a v druhé části právě zpřístupněná nová expozice věnovaná uměleckoprůmyslové škole a šperkařským sympoziím,“ shrnul ředitel muzea. Celkové náklady na úpravy celého výstavního patra byly necelé tři miliony korun.

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Turnov letos slaví 140. výročí od svého založení. Právě otevření revitalizované expozice je první akcí z celého roku oslav. „Jsem ráda, že se nám novou expozici podařilo otevřít a děkuji všem, kteří se na tom podíleli. Jak říkám, dvě nejdůležitější události roku 1884 v naší zemi bylo úmrtí Bedřicha Smetany a otevření turnovské šperkařské školy. V současnosti naše škola prochází velkými změnami. Musíme reagovat na masivní nástup digitalizace včetně umělé inteligence, měníme učební plány, naši studenti dnes návrhy modelují ve 3D, za pochodu se učíme nové technologie, aby pak naši absolventi dobře obstáli,“ uvedla ředitelka školy Jana Rulcová.

Hlavní část oslav výročí školy je směrována na víkend 25. a 26. května, kdy se současně konají i Staročeské trhy. Vystaveny budou „slavné“ kopie korunovačních klenotů, které před několika desetiletími ve škole vznikly, vystoupí mezinárodně uznávané hudební těleso a připraveny jsou další doprovodné aktivity. A protože se jedná o výročí republikově prestižní umělecké školy, putovala pozvánka také na Pražský hrad! „Napsala jsem, jestli by pan prezident nebyl tak hodný a třeba si do Turnova neudělal motorkářský výlet. Zatím zpětná reakce nepřišla,“ glosovala ředitelka školy.

Viz také ZDE…

Vystavené práce a jejich autoři, dnes již absolventi školy: Marie Mikšaníková (Domeček) 2005…

… Radovan Čapek (Housenka) 2006

Faust absolventky školy Anežky Úlehlové (2009)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.