SVÁTEK LOUTKÁŘŮ: TURNOVSKÝ DRAHOKAM

0

O víkendu od 16. do 18. března se v turnovském divadle konal již 28. ročník loutkářské přehlídky Turnovský drahokam. Díky Petru Zárubovi, resp. loutkářskému souboru Na Židli, již několikátá generace zdejších dětí ví, co jsou to marionety, co znamená loutkové divadlo a jaké je jeho neodolatelné kouzlo. „Letos na přehlídce vystoupilo jedenáct souborů z Libereckého a Královéhradeckého kraje s celkem třinácti inscenacemi. Na prknech turnovského divadla se vystřídalo na 110 účinkujících a v sále zasedlo více jak 1 150 diváků a hostů. Přehlídku zajišťovalo bezplatně deset členů našeho souboru,“ přibližuje za pořadatele Petr Záruba.

Pohádka Bajaja souboru Mravenci, ZUŠ Turnov

A protože se jedná o přehlídku postupovou, byla zde i porota ve složení: Martina Hartmannová, loutkoherečka divadla Alfa Plzeň, Mirka Vydrová, loutkoherečka souboru Bořivoj Praha a Michal Drtina, pracovník Nipos – Artama Praha.

Porota na národní přehlídku Loutkářská Chrudim přímo nominovala inscenaci BŮH VÍ, JAK TO BYLO v podání Rudy Hancvencla ze souboru Vozichet Jablonec nad Nisou. Na celostátní přehlídku doporučila dvě představení: O LIDECH – V HLAVNÍ ROLI ZVÍŘATA souboru Za dveřmi ZUŠ Chlumec nad Cidlinou a O SLEPIČCE A KOHOUTKOVI divadla Na kliku Liberec.
Dále bylo uděleno osm ocenění souborům a jednotlivcům, mj. Aleně Tomášové a Romaně Zemenové ze ZUŠ Turnov za příkladné vedení dětských souborů.

Každý vystupující dostává od Petra Záruby drobný dárek

O držiteli Putovní ceny dětského diváka Turnovský drahokam rozhodla svým hlasováním dětská divácká porota, které se nejvíce líbila pohádka CO VIDĚLY VLAŠTOVKY souboru Šíro z Lázní Bělohrad.
Hlavní ceny dětské divácké soutěže „O pilného diváka“ si odnesli tito malí diváci: Marionetu Kašpárka – Bára Poláková z Turnova, pohádkový dort – Rozárka Košťálová z Turnova a loutkové divadýlko – Karolína Vinšová z Anděla Strážce (Frýdštejn).

TURNOVSKÝ DRAHOKAM, regionální loutkářskou přehlídku pro Liberecký kraj a Český ráj, pořádá Loutkářský soubor Na Židli Turnov za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje a města Turnov.

Hlasování divácké poroty: Pohádka se mně líbila, nelíbila, nevím…

Představení JAK SE HLEDAJÍ PRINCEZNY – Ani muk, ZUŠ Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.