ZASTUPITELÉ POSUNULI HŘIŠTĚ S UMĚLOU TRÁVOU V TURNOVĚ DÁL

0

Jediný bodem programu veřejného zasedání zastupitelů ve středu 9. srpna bylo projednání (a schválení) podání žádosti o dotaci na výstavbu hřiště s umělou trávou na místě bývalého škvárového hřiště v Koškově ulici.

Zastupitelé zde již předloni schválili terénní úpravy za 1,3 mil. Kč, kdy se podkladní vrstva hřiště dostala nad úroveň větších povodní. Tehdy se hovořilo o finanční spoluúčasti města na hřiště s umělou trávou kolem 4 mil. Kč a ještě vloni v srpnu v rozhovoru pro TvA prezident FK Turnov Jaroslav Knížek považoval udělení dotace z ministerstva školství za téměř jistou (ZDE). Hřiště s plochou zhruba 100 x 60 metrů by mělo stát do 20 mil. Kč, 80 % měla být právě dotace z ministerstva. Po známých kauzách dnes již bývalého předsedy fotbalové asociace Miroslava Pelty byly dotační tituly zrušeny, plocha místo výstavby dál pustne.

Město již do plochy investovalo za terénní úpravy 1,3 milionu (únor 2016)

Až letos na konci jara se objevila nová možnost dotaci získat. Ministerstvo školství vypsalo nový dotační titul – dotace může být udělena ve výši až 60 % uznaných nákladů, 40 % musí uhradit v našem případě město Turnov. Žádat o dotaci bude Fotbalový klub Turnov, žádost musí být odeslána do 14. srpna.

Jak na veřejném zasedání, které se výjimečně uskutečnilo na radnici, přiblížil starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok), při aktuálně plánovaných rozpočtovaných nákladech zhruba 19 mil. Kč činí spoluúčast města kolem sedmi milionů, záleží samozřejmě na výběrovém řízení. „Rada města se ale shodla na tom, že strop spoluúčasti města by měl být 6,4 milionu a tomu budou muset být podmíněny i nabídky stavebních prací,“ uvedl starosta. Ten ještě připomněl peripetie s minulou žádostí o dotaci, kdy bylo město ubezpečováno, že dotace dorazí, ale nestalo se tak.

V diskuzi se zastupitel Tomáš Hudec (ČSSD) přiklonil k tomu, přidat ještě z rozpočtu města další tři miliony než byla původně plánovaná spoluúčast, což je lepší, než mít na ploše hřiště úhor. Podle něho klub jen za zimní pronájmy umělých povrchů ve městech v okolí ušetří nejméně 200 tisíc ročně. Zastupitel Vítězslav Sekanina (Strana svobodných občanů) spoluúčast města považuje za vysokou, více by si podle něho měli platit ti, kdo na sportovištích sportují. Hřiště podle něho bude sloužit jen úzkému okruhu sportovců.
Zastupitel Tomáš Tomsa (ANO 2011) se ptal na životnost umělé plochy a případné náklady na odbornou údržbu a provoz. Odpovědí bylo, že životnost by měla být zhruba 15 let – vlastní udržitelnost projektu je 10 let – celkové náklady na provoz jsou vyčísleny na 200 tisíc Kč ročně, na druhou stranu je třeba počítat i s příjmy za pronájem.

Současný stav plochy

Radní Jaroslav Knížek (ANO 2011) připomněl své téměř dvacetileté působení v čele fotbalového klubu. Po celou tu dobu klub o umělou trávu usiluje. „Nové sportoviště budou využívat oddíly z okolí, jako Přepeře či Rovensko pod Troskami, k dispozici bude také pro školy a další zájmové aktivity (z dotačního titulu vyplývá, že 20 % musí být vyčleněno pro veřejnost – pozn. aut.). Turnovu jako čtvrtému největšímu městu v Libereckém kraji by umělá tráva slušela,“ dodal Knížek.
Petr Soudský (TOP 09) připomněl, že hřiště s umělou trávou mají v Železném Brodě, v Lomnici nad Popelkou, Českém Dubu a jinde. Není to jen záležitost větších měst.

Pro podání žádosti o dotaci se vyslovilo 18 přítomných zastupitelů, jeden (V. Sekanina) byl proti, J. Knížek se z důvodu střetu zájmu hlasování zdržel.
Žádost byla podpořena všemi stranami v zastupitelstvu kromě uskupení „Turnov potřebuje změnu“, jehož zástupci (Z. Báča, I. Kunetka a J. Uchytil) na jednání nedorazili, chyběli také Karel Jiránek a Eva Kordová z Nezávislého bloku, Jaromír Frič z ODS a Daniel Hodík z TOP 09.
Jestli byla dotace přiznána, bude známo v listopadu, v kladném případě bude stavba hřiště s umělou trávou probíhat v příštím roce, slavnostní otevření je naplánováno na září 2018.

Nové hřiště bude výškově nad úrovní tzv. 100leté vody, navíc má být chráněno betonovou zdí, takže při případné povodni by mělo být dostatečně zabezpečeno. Rozměrově má parametry pro třetí ligu, může se na něm v případě potřeby tedy hrát i mistrovská divizní utkání, což může být aktuální třeba v brzkém jaru nebo na konci podzimu. Bude zde k dispozici umělé osvětlení, což prodlouží dobu tréninků.

Z historie turnovského fotbalu je tu ještě jeden nový článek (ZDE).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.