STÁVKA: V ÚTERÝ SE ZAVŘOU I NĚKTERÉ ŠKOLY NA TURNOVSKU

0

Podstatná část základních a středních škol v Libereckém kraji zůstane v úterý 4. prosince zavřená. Učitelé stávkují. Podle materiálu, který si můžete stáhnout na internetových stránkách města, se stávkuje i v některých školách na Turnovsku. Ze základních škol bude fungovat v běžném provozu ZŠ ve Skálově ulici a v Mašově, kde učitelé stávkovat nebudou. Naopak zavřeny budou dveře zbylých turnovských základních škol, a sice ZŠ v ulici 28. října a ZŠ v Žižkově ulici.

Ze základních škol na Turnovsku stávkují v Rovensku pod Troskami a na Malé Skále – zde ale je umožněno rodičům alespoň v omezené míře využít služeb školní družiny. Jinak ve všech stávkujících školách nebudou fungovat jídelny ani školní družiny!

Turnovské mateřské školy fungují všechny až na Waldorfskou MŠ v Hruborohozecké ulici a Dětský stacionář Sluníčko u nádraží – v těchto dvou zařízeních se také připojují ke stávce. Stávkuje se také na Základní umělecké škole.

Z turnovských středních škol se stávkuje na Střední zdravotnické škole, kde je zrušena výuka, ale domov mládeže zůstane v provozu, a na Gymnáziu – zde zůstane v provozu studovna. Speciální (zvláštní) škola v Sobotecké ulici, Střední umělecko průmyslová škola, OAHŠ a ISŠ fungují jako každý jiný den.

O důvodech stávky se asi nejvíce dozvíte na internetových stránkách Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství, stručně jde učitelům o to, důrazně upozornit veřejnost, že nesouhlasí s nezodpovědným  záměrem vlády snižovat výdaje na školství.

„Nesouhlasíme se snahou  převést zodpovědnost za financování služeb poskytovaných v regionálním školství a  doposud garantovaných státem – učební pomůcky, učebnice, další vzdělávání – na zřizovatele a na rodiče. Nesouhlasíme také se snížením reálných platů ve školství, takový přístup si zaměstnanci tohoto resortu jistě nezaslouží,“ píše se mj. v prohlášení ke stávce.

Důvody, které vedly k rozhodnutí se ke stávce připojit, pro server TvA shrnul ředitel turnovské ZŠ v ulici 28. října Jaromír Frič. „Práce ve škole se stává stále náročnější, pracně jsme vytvořili školní vzdělávací program a začali jsme podle něj učit, výchovné působení na děti stojí stále více sil, neuvěřitelným způsobem narostla administrativa, všichni zaměstnanci se účastní mimoškolních akcí. Ceny pomůcek a učebnic, stejně jako poplatky za kursy pro učitele, vzrostly za poslední roky o desítky procent. Stát však na tento stav reagoval tak, že navrhl ponížit prostředky na pomůcky, učebnice a vzdělávání učitelů – asi aby finanční povinnosti přešly na zřizovatele nebo na rodiče. Ve mzdách pak přislíbil všem zaměstnancům školství reálný pokles mezd po celé další tři roky. Protože všichni chceme mít školu dobře vybavenou pomůckami a zaměstnance spravedlivě zaplacené, vstoupila naše škola do jednodenní stávky,“ uvedl ve svém vyjádření ředitel Frič.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.