NEJLEPŠÍ MĚSTO PRO BYZNYS V LIBERECKÉM KRAJI? TANVALD. TURNOV JE TŘETÍ

0

Tanvald již podruhé získal Cenu týdeníku Ekonom „Město pro byznys“. V čele pořadí udržely Tanvald především nízké ceny. Na druhém místě se s vysokou přízní místních podnikatelů a díky dobré práci městského úřadu umístily Semily. Trojici uzavírá s příznivou situací na pracovním trhu a přičinlivostí veřejné správy Turnov. Zveřejnění žebříčku je součástí druhého ročníku celorepublikového srovnávacího výzkumu, ve kterém se hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských správních obvodů.

V Libereckém kraji bylo vyhodnocováno 10 měst. Slavnostní setkání zástupců měst se uskutečnilo v Kongresovém centru Babylon v Liberci v úterý 9. června za přítomnosti hetmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera.

Města byla hodnocena na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí, a to dle podnikatelského prostředí, kvality lokality, přístupu veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenových podmínek a telefonického průzkumu mezi podnikateli, který zajišťuje renomovaná společnost Factum Invenio. Vloni se stal republikovým „Městem pro byznys“ Humpolec.

 

Čím konkrétně si Turnov ocenění zasloužil v porovnání a dalšími městy v Libereckém kraji? Podle závěrečné hodnotící zprávy se zde počet ekonomických subjektů meziročně zvýšil pouze o 57, ale základnu zdejšího podnikatelského prostředí tvoří o 35 % vyšší podíl středních a velkých podniků, jejichž počet se meziročně zvýšil o 8,5 %. V Turnově je nejméně ekologicky vyvážená krajina, zato Turnovští jako druzí nejvíce třídí odpad. Počet nových bytů k počtu obyvatel je zde o 66 % vyšší. Nezaměstnanost rostla druhým nejrychlejším tempem, nicméně je zde druhý nejnižší poměr lidí bez práce. Turnovská radnice má druhé nejvyšší kapitálové investice a na počet obyvatel nabízí nejvíce online připojených počítačů. Jsou zde však vysoké poplatky, druhé nejvyšší ceny bytů v kraji a nejvyšší daň z nemovitosti. Zdejší podnikatelé si stěžují na místní podnikatelské prostředí a ceny.

 

Pořadí „Měst pro byznys“ v Libereckém kraji: 1.Tanvald, 2. Semily, 3. Turnov, 4. Liberec, 5. Jablonec nad Nisou, 6. Nový Bor, 7. Jilemnice, 8. Frýdlant, 9. Železný Brod, 10. Česká Lípa.

Více na www.mestoprobyznys.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.