NA KOTEL LOKOMOTIVY SE LIDÉ SLOŽILI JAKO NA NÁRODNÍ DIVADLO

0

Když jsme na stránkách TvA letos na jaře přišli s prosbou, jestli by lidé finančně prostřednictvím serveru „Hithit“ podpořili opravu kotle turnovské parní lokomotivy (ZDE), málokdo věřil, že se nakonec vybere částka hodně přes 200 tisíc, což stačilo nejen na střední opravu kotle, ale i na vylepšení několika dalších drobností na lokomotivě.

Hithit plní sny. A není to jen marketingový tah. Propojuje kreativní lidi s těmi, kteří je chtějí podpořit. Říká se, že prvním podobným způsobem financování byla sbírka na české Národní divadlo. Dnes lidé peníze vybrali v podstatě stejně, jen v reáliích 21. století. Jinak se nezměnilo nic. Chuť pomoci a radost z obdarování zůstávají. „Podpořili nás místní i zájemci o parní provoz z celé republiky. Raritou je padesátitisícový dar pilotů a letových dispečerů českých aerolinek,“ přibližuje Josef Semecký, předseda Klubu přátel železnic Českého ráje.

Turnovská parní lokomotiva 310 dlí zatím v depu, probíhají dokončovací práce po opravě kotle

Parní kotel byl opraven v dílnách v Praze-Zlíchově, nyní probíhají finální práce, kotel ještě musí projít tlakovou zkouškou, a pak už se zase turnovská parní mašinka řady 310 může vydat na trať. Kotel by nyní mohl vydržet nějakých 10 – 12 let, takže „Babička“, jak se lokomotivě přezdívá, má – doufejme – před sebou hodně dalších let provozu.

„Začátek letošní sezony jsme už bohužel nestihli, pravidelné jarní jízdy se neuskutečnily. I nyní o prázdninách nám vypomáhají kolegové z depa v Jaroměři s lokomotivou řady 423 (na titulním snímku v čele vlaku 22.7. u „Jičíňáku“ v Turnově – pozn. aut.). My počítáme, že poprvé po opravě vyjedeme 5. srpna,“ doplňuje Semecký. Jak dodává, zájem o parní jízdy je rok od roku větší. „Opravdu už chodí další generace. Byly to ještě děti, když jsme s pravidelnými jízdami Českým rájem v roce 2003 začínali (ZDE). Dnes přijdou se svými malými dětmi a já věřím, že to takhle půjde dál. My všichni z našeho klubu to děláme po práci pro radost svoji a těch, kdo na parní jízdu přijdou. Tak myslím, že to lidé i tak vnímají…“

Lokomotiva řady 423 „Bejček“ v čele vlaku pod Hrubou Skálou. Jde také svým způsobem o raritu, protože tuhle lokomotivu na Turnovsku prakticky jinak neuvidíte. Také proto bylo v sobotu 22. července kolem trati podstatně více fotografů a kameramanů než jindy.

PRÁZDNINOVÉ JÍZDY HISTORICKÝCH VLAKŮ 2017
Trasa Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět a Turnov – Semily a zpět. Z Turnova vlaky vyjíždějí v 9.02 hodin, zastavují na všech zastávkách na trase, příjezd do Rovenska p. Tr. v 9.36 hodin. Odjezd v 10.25 hodin, příjezd do Turnova v 10.59 hodin.
Směr Semily vlak z Turnova vyjíždí ve 13.32 hodin, do Semil přijede ve 14.22 hodin. Odjezd je v 15.36 hodin, příjezd do Turnova v 17.06 hodin (od 16.02 do 16.51 hodin vlak stojí ve stanici Malá Skála).

* MOTOROVÝM VLAKEM ČESKÝM RÁJEM. Vlak je tažený legendární lokomotivou řady T 334 „Rosnička“. Jízdy se konají: 29. 7., 12. 8. a 19. 8.
V Rovensku p. Tr., Turnově a v Semilech bude na motorový vlak navazovat vyhlídkový historický autobus, který vás zaveze na zajímavá místa po okolí. Z Rovenska je připravena vyhlídková jízda ke Troskám (příjezd zpět vždy před odjezdem vlaku), v Turnově se podíváte na Dlaskův statek a zámek Hrubý Rohozec, v Semilech vyjedete na Kozákov.

* PARNÍM VLAKEM ČESKÝM RÁJEM. Vlak s historickými vagony je tažený parní lokomotivou řady 310 „Babička“. Jízdy se konají: 22. 7., 5. 8. a 26. 8.
V době pobytu vlaku v Rovensku p. Tr., Turnově, Semilech a v Malé Skále se v divadelním voze hraje pro děti loutkové divadelní představení: 22. 7. – Pohádky o pejskovi a kočičce (LS Na Židli Turnov), 5. 8. – Smolíček Pacholíček (lidový loutkář Jiří Polehňa), 26. 8. – Perníková chaloupka (LS Na Židli Turnov).

Podrobnosti najdete na speciálních internetových stránkách www.vlakemrajem.cz.

Dětem a dospělým pro radost

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.