KLUB ČESKÝCH TURISTŮ SOKOL TURNOV – TURISTIKA NEBO OUTDOOR?

0

Víte, že Klub českých turistů Sokol Turnov je jedním z nejstarších spolků v Turnově? Existuje již 122 let a zpočátku se věnoval hlavně značení turistických cest a budování vyhlídek v Českém ráji. Dnes sdružuje kolem 300 lidí od 6 do 90 let, kteří skoro každý víkend vyrážejí do přírody pěšky, na kole, lyžích, na lodi nebo na kolečkových bruslích, lezou po horách, hrají divadlo, hledají kešky, běhají orienťáky a tak podobně. Dnes se tomu říká outdoor.

Jistěže pro provozování outdoorových sportů není nutné být členem turistického odboru, ale má to i své výhody. Stabilní parta kamarádů, pocit jisté sounáležitosti, spousty společných zážitků i napříč generacemi. Ale i slevy na řadě turistických chat u nás i v zahraničí, slevy na turistické mapy KČT a na vybrané zboží, možnost využívat chatu Bosna v Pasekách nad Jizerou.

n201403121303_sso_20_014_kctV odboru máme přes 100 dětí a teenagerů do 20 let v oddílech MiniTOM (6 – 9 let), Tom (Turistický oddíl mládeže 10 – 15 let) a Wegeťáci (16 – 18 let).  Dlouhou tradici mají skupiny rodičů s dětmi od miminkovského věku až po -náctileté, které své potomky od malička učí pohybovat se v přírodě. Dospělí členové docela často vyjíždějí do zahraničních hor. A i senioři si udržují kondici víkendovými vycházkami po Česku a letními zájezdy do Alp. Pro širokou veřejnost provádíme pravidelnou obnovu  turistického  značení, nabízíme členství dětí ve dvou turistických oddílech mládeže a zimní promítací páteční podvečery nazvané Cestovníky.

ROZHOVOR S PŘEDSEDOU KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ SOKOL TURNOV ING. MICHALEM KUČEROU

* K turistice tě přivedli rodiče už v dětství, což je v našem odboru docela časté. Proč jsi členem dodnes?
Poznal jsem skvělou partu lidí, se kterými je radost být. Podobné zájmy nás přivedly na zajímavá místa, zažili jsme napětí i legraci, a tak se vlastně stále vzdělávám, dělám něco pro své zdraví a relaxuji. Tohle se neopouští.
 
n201403122033_sso_22_014_kct* Můžeš představit  něco zajímavého, co plánujete nového na rok 2014?
Zda něco nového – nad tím stále ve výboru mudrujeme. V zimním období nabízíme pro veřejnost takzvané cestovníky, což jsou večery s promítáním fotografií z dalekých i blízkých cest. Před několika lety jsme obnovili tradici Pleskotských her, které před více než 40 lety pořádal Modrý kruh, a obnovujeme pěší značení. Novinkou by mohlo být, že se chystáme do obnovy cyklistického značení, o které se po určitou dobu nikdo nestaral.

* Čím je podle tebe turnovský odbor turistiky výjimečný?  
Je výjimečný svým duchem – těžko se to popisuje, ale stále si udržujme myšlenky a hodnoty od minulých generací a nezdá se nám, že bychom je měli opouštět. Máme zhruba tři stovky členů a na rozdíl od mnoha jiných klubů českých turistů si nestěžujeme na vysoký věkový průměr. Podporujeme spolupráci s mládeží (oddíly TOM) a výjimečný je podle mě i podíl rodinné turistiky.  

* Co bys poradil zájemci o členství?
Tady vidím naši slabinu – neumíme se správně postarat o zájemce, který by se k nám chtěl přihlásit. Skutečnost, že v rámci našeho klubu pracuje několik skupin, které jsou více či méně svázány svými vlastními pouty, znamená pro nového příchozího překážku. Ideální je najít jednotlivce, který již v klubu je a přijít s ním.  

* Preferuješ ty sám nějaký druh turistiky?
Když se ohlédnu, tak se moje preference vyvíjely v průběhu času. Za mlada to byly hory, a pokud v dosahu nebyl alespoň Mount Everest, tak to nebylo ono. Později už nemusel být ani Everest ani lano jako nutná výbava. Pak postupně ubylo spaní na sněhu, ranec se změnil na batoh a pak i na batůžek. Také mně dříve nevadilo, kde ten den skončíme. Myslím, že mnoho lidí to bude mít takhle nějak. Jenom to bude probíhat různě rychle. A pokud chceš vědět, v jakém jsem stádiu právě teď, tak je to Slovenské rudohorie, ročník 2007, čili toulání loukami s pohledem do slunce přes Ryzlink rýnský (smích).

* Jak bys popsal tvůj nejkrásnější turistický zážitek v posledním roce?
Jednoznačně toulání kolem Etny na Sicílii. Toulali jsme se hlavně po úbočí sopky, nacházeli lávové splazy z různých období a bylo to neskutečné. Bizarní útvary a kouřící Etna nad hlavou.   

Děkuji za rozhovor. Předsedu klubu zpovídala Jana Mejzrová
Více na: http://turistika.turnov.org/

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.