JAKÉ „ZBRANĚ“ POUŽÍVÁ TURNOV PŘI HUBENÍ PLEVELE?

1

Zničit plevel, a přitom se chovat ekologicky! To je problematika, kterou řeší nejen jedinci na svých zahrádkách, ale také města. Turnov má hned tři metody ničení plevele, jejichž kombinací lze dosáhnout optimálních výsledků.

Ekologickou metodou bez nepříznivého vlivu na půdu je použití horké vody a páry. Nestačí ale plevel pouze polít, musí se aplikovat delší dobu. „Tento systém funguje dobře, má však svá negativa. Vzhledem k delší aplikaci na rostlinu je pomalý. Navíc musíme tahat hadice s teplou vodou, což je obtížné a časově náročnější především kolem zaparkovaných aut. Na obsluhu jsou potřeba dva pracovníci a bohužel to obnáší i to méně ekologické celý den nastartované vozidlo plus agregát na ohřev vody,“ popisuje Libor Preisler, jednatel společnosti Technické služby Turnov. Jak dodává, systém lze použít v letním období i za drobného deště.

Na odstranění plevele i se zbytky hlíny a drnů, je nejlepší mechanický způsob. Ten lze použít celoročně mimo období, kdy teploty klesnou pod bod mrazu. Mechanické odstranění je jednoduché stejně jako jeho obsluha. Dostat se dá dobře i do úzkých míst. Pokud už Turnov musí sáhnout po chemii, tak jedině k přípravkům bez glyfosátů. „Aplikace je jednoduchá a rychlá, lze je použít prakticky všude,“ informuje Libor Preisler. Podle jeho slov je potřeba mít sucho bez deště.
Pokud se podíváme na všechny tři metody, nelze říci, která je nejlepší a která se bude výhradně používat. „Dle mého názoru je vhodná kombinace všech uvedených systémů. V centru, kde nepřekážejí zaparkovaná auta, se snažíme používat horkou vodu. Ve špatně přístupných místech kvůli parkujícím autům používáme chemické postřiky. Kde potřebujeme odstranit plevel včetně zbytků hlíny a drnů, využíváme mechanické odstranění. Volbu jednotlivých druhů technologií řešíme dle dané lokality nebo hustoty parkujících vozidel,“ uzavírá jednatel Technických služeb Turnov.

(Zdroj: Zdenka Štrauchová, TZ města Turnov)

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. petrcuchy@seznam.cz

    Bohužel poslední odstavec neodpovídá skutečnosti. Chemický postřik s kyselinou pelargoniovou se v centru Turnova neužívá jen v nepřístupných místech, ale užívá se i na místech přístupných takovou měrou, že jsou některé ulice tímto postřikem s nepříjemným pachem dlouhodobě zamořené. Bylo tomu tak loni a je tomu tak i letos. Řečnická otázka zní – proč není na těchto frekventovaných místech používáno přednostně mechanické odstranění, pokud je dle článku tak jednoduché, včetně jeho obsluhy?

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.