DRUHÉMU ZÁŘIJOVÉMU TÝDNU BUDE UDÁVAT TÓN POHÁDKOVÝ FESTIVAL V JIČÍNĚ

0

Viděli jste někdy v hlavním vysílacím čase České televize nějakou reklamu nebo upoutávku na cokoli z Českého ráje? Existuje jediná, a to na festival Jičín – město pohádky. Je úctyhodné, kam tato akce, která vznikla díky několika nadšencům na počátku 90. let minulého století, došla. Dnes jde minimálně o republikovou událost s mezinárodním přesahem. Jestliže jste v Jičíně v tyto dny ještě nikdy nebyli, tak tam o druhém zářijovém týdnu zajeďte. Více na www.pohadka.cz

Městské kino v Turnově ve druhém zářijovém týdnu v budově v Žižkově ulici promítá:
► Ve středu 12. září od 17 hodin zatím poslední film Miloše Formana „Goyovy přízraky“.
► Ve středu 12. a ve čtvrtek 13. září od 20 hodin kino promítá film USA „Grindhouse: auto zabiják“.
► V pátek 14. a v sobotu 15. září od 17.30 hodin je promítán dánský film „Ošklivé káčátko a já“.
► V pátek 14. a v sobotu 15. září od 20 hodin v kině promítají nový český film „Tajnosti“ s Ivou Bittovou a Karlem Rodenem.

► Každé úterý od 14 do 17 hodin můžete zachovalé zimní oblečení přinést do prostor humanitární organizace ADRA ve Skálově ulici v Turnově (zadní trakt mezi základní školou a sousedícím internátem).

► Tatobity. Občanské sdružení Diakonie Broumov ve spolupráci s Obecním úřadem v Tatobitech pořádá humanitární sbírku:
– letního a zimního oblečení (dámské, pánské, dětské)
– lůžkovin, prostěradel, ručníků, utěrek, záclon, látek
– domácí potřeby – nádobí bílé i černé, skleničky – vše jen funkční
– peří, péřových a vatovaných přikrývek, polštářů a dek
Nelze převzít: obnošené boty, kožichy, oděvy z umělých vláken, kabáty a dále pak ledničky, televize, nábytek, počítače, jízdní kola a dětské kočárky…
Sbírka se uskuteční ve dnech 10. – 14. září na Obecním úřadě Tatobity (přízemí). Věci noste zabalené do igelitových pytlů či krabic (krabice jsou k dispozici na OÚ Tatobity), aby se nepoškodily. Bližší informace podá OÚ, tel. 481 381 161.
Diakonie Broumov je nezisková humanitární organizace, která poskytuje materiální pomoc potřebným občanům u nás i v zahraničí a dává práci lidem, kteří jsou těžko umístitelní na trhu práce. Více na  www: diakoniebroumov.org

► Ve středu 12. září se od 19 hodin koná v turnovském divadle vernisáž výstavy obrazů Richard Pachmana, spojená s koncertem tohoto všestranného umělce.

n200709081219_vakci_77_07_produkt► Ve čtvrtek 13. září se od 14 hodin v ozdravovně Radostín u Sychrova (http://www.ozdravovnaradostin.cz/) koná setkání nositelů a zájemců o značku Regionální produkt Český ráj. Akci pořádá Sdružení Český ráj a Poradenské centrum pro venkov Turnov. Na programu je krátké představení celého záměru a současně i první zkušenosti nositelů této značky (první ocenění byla předána na letošních turnovských Staročeských trzích – viz ZDE). Dále je na programu podpis smluv o využívání ochranné známky a zasedání certifikační komise, která rozhodne o propůjčení ochranné známky dalším zájemcům. Kritéria naleznete na adrese: www.cesky-raj.info – regionální výrobky – značka regionální produkt Český ráj.
Vítáni jsou všichni výrobci a další zájemci z oblasti Českého ráje. Kontakty: Jitka Stránská, Sdružení Český ráj, 739 611 608, stranska@cesky-raj.info , Martina Filipová, PRVO, 774 678 023, martina.filipova@prvo.cz
Sdružení Český ráj je dobrovolné sdružení právnických osob, které usiluje o trvale udržitelný rozvoj, podporu a propagaci cestovního ruchu v turistickém regionu Český ráj. www.cesky-raj.info
Poradenské centrum pro venkov Turnov  je jedním ze šesti center, která donedávna v Libereckém kraji provozovala Společnost pro Jizerské hory o.p.s. Centra poskytovala informace, poradenství a konkrétní pomoc směrem k udržitelnému rozvoji venkovských oblastí. Projekt financovaný z Evropského sociálního fondu byl bohužel k poslednímu červenci ukončen. Zástupci turnovského poradenského centra však  nadále spolupracují se Sdružením Český ráj, které nad značkou regionální produkt převzalo záštitu. Více na www.prvo.cz

► Ve čtvrtek 13. září v domě Na Sboře ve Skálově ulici v Turnově od 19.30 hodin vystoupí písničkář Slávek Klecandr (Oboroh).

► V pátek 14. září zahajuje jazzová sezona v turnovské restauraci Šetřilovsko koncertem kapel Trafic Jam a Corcovado. Začátek je v 19.30 hodin.

n200709081220_vakci_78_07_synagoga► Od pátku 14. do neděle 16. září se uskuteční DNY EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ.
V pátek je připravena prohlídka budovy a dílen Střední umělecko průmyslové školy v Turnově, Skálově ulici – od 9 do 13 hodin pro školy a od 13 do 17 hodin pro veřejnost.
V sobotu od 14 hodin se v kostelíku sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně uskuteční vystoupení zpěváků „Veselé kapuce“ – hudba z kůrů Řádu kapucínů minulosti a současnosti.
V neděli je od 13 do 17 hodin připravena prohlídka právě rekonstruované židovské synagogy v turnovské Krajířově ulici. Jde o mimořádnou příležitost vidět práci restaurátorů a stavební firmy. Od 14 hodin se na Valdštejně v klasicistním domě na I. nádvoří uskuteční klavírní recitál Patry Matějové (hudba pozdního klasicismu a raného romantismu).

Liberecký kraj pořádá ve svých muzeích a galeriích Dny otevřených dveří s doprovodným programem (vstup zdarma):
Muzeum Českého ráje v Turnově
Ve čtvrtek 13. září pořádá muzeum v rámci Dnů evropského dědictví Den otevřených dveří. Stejně tak bude Den otevřených dveří na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova. Dále pak 20. září pořádá muzeum Den Geoparku s přednáškami.
Severočeské muzeum v Liberci
Den evropského kulturního dědictví proběhne v sobotu 15. září 2007 se od 9 do 17 hodin. Po celý den bude zpřístupněna věž muzea, výstava Vodní díla Liberecka bude komentovaná autorem I. Rousem a prohlídka výstavy ve Velkém výstavním sále bude probíhat za účasti kurátora Dr. Hrabáka. Připravuje se koncert na terase muzea, vystoupení skupiny historického tance a budou předváděny hudební automaty, pianoly a orchestriony.
Oblastní galerie v Liberci: 15. a 16. září, 10 – 16 hodin. Grafické miniatury pro veřejnost v rámci Dnů evropského  dne dědictví. Po celý den k dispozici grafická dílna pro veřejnost. Vstup je zdarma.

► V sobotu 15. září se v Městském divadle v Turnově od 10 hodin koná první dětské divadelní představení nové sezony. Hra se jmenuje „Pták Ohnivák a liška Ryška“.

► V sobotu 15. září se ve Šťastné zemi v Radvánovicích koná letošní předposlední akce – České Švestkobraní. Akce si klade za cíl popolarizaci pěstování ovoce, oživení tradice receptů našich babiček, to vše formou lidové zábavy.
Časový program:
9 – 17 hodin – výstava, ochutnávky, prezentace, prodej …
9 – 16 hodin – poradna (palírny, pěstitelé, zavařeniny, pečení, vaření)
Doprovodný program:
9 – 18 hodin – celodenní zábavný program na atrakcích pro děti
9 – 13 hodin – zpívejte s námi (regionální kapely, soubory, příchozí)
11 – 15 hodin – soutěže dětí (české povidlové sumo, ovocné omalovánky)
13 – 14 hodin – soutěž dospělých o největšího jedlíka Švestkáčů
14 – 15 hodin – předání odborných cen
15 – 17 hodin – zábavný program pro děti a jejich rodiče
15 – 17 hodin – soutěže dospělých (povidlové sumo + pojď na panáka)
Vystoupení hudebních skupin:
9 – 15 hodin – Karel Lochman a spol.
15 – 17 hodin – Ciskotéka Jablonec nad Nisou
17 – 18 hodin – ARIES Liberec
18 – 19 hodin – APEX Liberec
19 – 20 hodin – MYSTREAM Liberec
20 – 21 hodin – CYNIK 84 Jablonec nad Nisou
Další informace na www.svestkobrani.cz

► V neděli 16. září naposledy v tomto roce Českým rájem projede parní vlak tažení lokomotivou řady 310. Pojede na festival Jičín – město pohádky. Vlak odjíždí z turnovského nádraží už v 6.53 hodin, do Jičína přijede v 8.15 hodin. Odjíždí v 9.50 hodin –  pohádková cesta vede do Libuně a Hrdoňovic, kam vlak přijede v 10.28 hodin. Odkud je plánován pěší výlet zpět do Jičína s řadou překvapení, která připravují jičínští skauti. Cesta vede do jeskyně s Rumcajsem, Mankou a Cipískem.
Vlak z Hrdoňovic odjíždí v 10.35 hodin a příjezd do Turnova je v 11.35 hodin. Více najdete ZDE.

V neděli 16. září se představí fotbalisté FK Pěnčín – Turnov opět na domácím hřišti. Od 16.30 hodin hostí v divizním utkání Čelákovice.

AVÍZA:
► V úterý 18. září ve 12 hodin se v Pivovarské restauraci ve Svijanech koná slavnostní setkání u příležitosti podpisu dohody kolem cyklostezky Jizera za přítomnosti hejtmanů Libereckého a Středočeského kraje, představitelů obcí, ministerstev a dalších organizací. Akce se koná v rámci Evropského týdne mobility, kdy například v sobotu 22. září budou v Libereckém kraji všechny vlaky a autobusy jezdit zadarmo!
► V úterý 18. září se od 19 hodin konají v Turnově hned dvě zajímavé akce. V Biu Ráj v Žižkově ulici je to vystoupení známé zpěvačky Věry Martinové a v tutéž dobu se v divadle koná přehlídka souborů a jednotlivců z organizací, které pečují o hendikepované děti a dospělé. Exkluzivním hostem benefičního koncertu bude zpěvačka Natálie Kocábová.
► Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Tatobitech pořádá výstavu ovoce, zeleniny, květin a dalších přírodnin. Uskuteční se 21. září od 15 do 18 hodin, 22. září od 11 do 18 hodin a 23. září od 11 do 18 hodin v salonku restaurace U Studničků. Pěstitelé, kteří by chtěli své výpěstky vystavovat, se mohou přihlásit přímo u organizátorů nebo na OÚ Tatobity do 19. září 2007.
► V sobotu 22. září se koná Posvícení na Dlaskově statku.
► O víkendu 22. a 23. září se na náměstí v Rovensku pod Troskami koná tradiční Svatováclavská pouť. Připraveny jsou tradiční atrakce, koná se i mše v kostele sv. Václava. Kontakt: IC Rovensko 481 381 050, MěÚ Rovensko 481 382 236.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY:
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. V galerii muzea je výstava Geopark – šance pro region, dále pak v dalších prostorách výstavy Jihoafrický šperk a Sympozion 2007 (do 9. září). Od 18. září je tu výstava „Kriminalita na Turnovsku v meziválečném období“.
► V Galerii Safír v muzeu je do 3. října výstava fotografií Stanislava Loudáta a Vlastislava Kopřivy, členů fotoklubu v Mladé Boleslavi.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
► V divadelní galerii Městského divadla v Turnově je od 12. září výstava obrazů Richarda Pachmana.
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí je od 6. září výstava polského autora Janusze Pytla věnovaná městu Jelenia Góra.
► V Galerii Granát na turnovském náměstí je výstava fotografií Jitky Maděrové (do 4. října) a obrazů a grafiky Ivany Pelouchové.
► V městské knihovně v Turnově je do konce září výstava fotografií Jiřího Šťastného a dřevěných plastik a keramiky Lenky Neumannové a Miloše Šimka.

ZA HUMNY:
► Státní okresní archiv Semily, Archivní 570, tel. 481 653 410. Zde byla prodloužena až do 14. září výstava obrazů a grafiky turnovského malíře Jana Solovjeva.
► Program na sobotu 15. září:
– V Železném Brodě se koná akce s názvem „Skleněné městečko“ – slavnost sklářského řemesla, předvádění výroby skla, skleněných figurek, bižuterie, ukázky sklářských technik v místních firmách nedaleko centra města, kulturní program, občerstvení a tradiční zboží. Kontakt: Informační středisko Železný Brod, tel. 483 333 950.
– V Semilech se koná „Semilský pecen“ – dožínková slavnost, průvod městem, vyhodnocení nejlepších zemědělců a zpracovatelů, výstava zemědělské techniky a hospodářských zvířat. Kontakt: MěÚ Semily, tel. 481 629 220.
– hrad Kumburk – akce s názvem „Kumburské svítání 2007“ – dobová řemesla, historický šerm, ukázky palných a chladných zbraní, loutkové divadlo, dobová hudba. Kontakt tel. 776 118 067.
– obec Sychrov na Mnichovohradišťsku zve na posvícení. program najdete ZDE.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.