DŮM S KNIHOU ČESKÉHO RÁJE JDE DEFINITIVNĚ DO DRAŽBY

0

Turnovští zastupitelé na svém březnovém zasedání schválili další prodeje městského majetku. Příjmy z těchto prodejů radnice potřebuje na spolufinancování dalších projektů z evropských fondů, jako jsou výstavba dopravního terminálu nebo rekonstrukce kanalizací v rámci projektu Čistá Jizera. Prodeje městských domů, zejména těch s nebytovými prostory, mají ale na druhou stranu řadu kritiků i mezi samotnými zastupiteli, kteří nesouhlasí s tím, že radnice tak definitivně přestává ovlivňovat skladbu obchodů v centru města.

Zastupitelé nicméně na březnovém zasedání těsnou většinou 15 hlasů odsouhlasili i prodej domu se známou Knihou Českého ráje v Hluboké ulici čp. 280. Kolem tohoto prodeje panovala v posledních měsících napjatá atmosféra. Majitelka obchodu Alena Radoušová v minulosti několikrát na zastupitele apelovala, že knihkupectví je přece jen něco jiného než ostatní obchody, protože má nezastupitelné místo v kulturní nabídce města.

Proti rozhodnutí zastupitelů vznikla občanská petice, kterou do úterý 27. dubna podepsaly dvě stovky lidí. Právě tento den se uskutečnilo veřejné zasedání zastupitelstva, na kterém tuto skutečnost zdůraznila majitelka obchodu Alena Radoušová: „Mrzí mě, že prodeji tohoto domu vedení města nevěnovalo více pozornosti a času, zastupitelé by měli přihlédnout k názoru lidí a ustoupit od dražby.“ Z opozičních zastupitelů ji přímo podpořil pouze Josef Kunetka, který navrhl, aby byty, které současní nájemníci nechtějí, mohli koupit další zájemci. Ostatní zastupitelé v tom však viděli rozpor s již uskutečněnými prodeji městského majetku a jeho návrh nepodpořili.

 

Stejně jako v případě prodejů ostatních domů s nebytovými prostory i v případě domu čp. 280 bylo odsouhlaseno pravidlo, že o zvýhodněné odkoupení nájemníky musí mít zájem sto procent z nich. Potom by jim byl dům prodán za 5 040 tis. Kč. V domě je kromě knihkupectví ještě šest bytů. O odkoupení neměli zájem dva nájemníci, ostatní byli pro. Radní města prý byli připraveni mimořádně vzhledem k důležitosti zachování knihkupectví přistoupit i na výměnu bytů v domě, aby to lépe vyhovovalo nájemníkům a ti dům mohli odkoupit. K dohodě mezi nájemníky ale bohužel nedošlo.

 

Dům i s Knihou Českého ráje jde proto definitivně do veřejné dražby, která se uskuteční 19. května. Vyvolávací cena bude 5,5 mil. Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.