MICHAL HRŮZA NAMALOVAL V SEDMIHORKÁCH SVÍTÁNÍ A TVA POSKYTL PŮVODNÍ ROZHOVOR

0

V týdnu, který byl plný bouřek (3. července), vystupoval v Sedmihorkách turnovský rodák, který dokázal rozehnat mraky a vytvořil tak velmi příjemný úterní večer – berme to jako metaforu, protože na začátku i na konci koncertu lilo jako z konve). Nebyl jím nikdo jiný než Michal Hrůza, který zde společně s kapelou Hrůzy vystupoval. A i přes deštivé počasí bylo zase plno! Pořadatelé nejdříve předpokládali, že se bude tančit a během koncertu stát. Nicméně publikum si vyžádalo židličky. Není se čemu divit, příznivcům Michala Hrůzy už není -náct nebo rozhodně ne většině.

Kapela v čele s Michalem přišla na pódium chvilku po osmé a bez velkých okázalostí začala hrát. Známé „rádiovky“ střídaly novější věci a postupem večera se kapela dočkala i „tančícího kotle fanynek“. Michal hned na začátku avizoval, že to bude koncert plný „trapných vtipů“, kterým jsme se ale museli všichni od srdce smát. Nejvíc většinu publika asi dostalo, když s naprosto vážnou tváří začal vítat vzácného hosta – Lenku Dusilovou. Chvilku nás nechal nadšeně rozhlížet, aby nám pak řekl, že vlastně nedorazila a při písni Kovbojská ji nahradí klávesák Karel Heřman.

n201207102023_rep_143_012_hruzaV podstatě všechny písničky odzpívalo publikum společně s kapelou. Je to zvláštní, protože občas si člověk nevybaví přímo název písně, ale melodii i text ano. Areál byl naladěn na stejnou notu, postávající hloučky tančily a vrtěli jsme se i my na židlích. Koncert trval asi hodinu a půl, ale s tím jsme se nechtěli smířit, protože takovou atmosféru jako s Michalem Hrůzou letos asi ještě Sedmihorky nezažily. Publikum tleskalo kapele ve stoje, a proto nechal Michal hlasovat, jaké písně bychom si tedy chtěli ještě poslechnout. Vyhrála Bílá Velryba a titulní píseň k seriálu Vyprávěj.

Když jsem s Michalem dělala před koncertem rozhovor, povídali jsme si mimo mikrofon o jeho nové desce „Noc“, ze které je například píseň Namaluj svítání. Tato deska je sestrou desky „Den“, která by měla vyjít příští rok. A proč právě Noc a pak Den? Prý je to proto, že svět jak je teď v roce 2012, se podle tohoto výborného textaře, skladatele a zpěváka ubírá někam do… „tmy“… a deska Den by mohla předznamenat zase nějaké to „jasno“. Nicméně Michalovi se povedlo „namalovat svítání“ už letos, a to právě v Sedmihorkách, kdy i s písněmi z nové desky rozjasnil tvář nejednoho posluchače a vytvořil den ještě dřív, než samotná deska vyjde. A za to mu patří velký můj obdiv a dík!
Zuzana Kolářová
zuza.kolarova@gmail.com

201207102023_rep_144_012_hruza


MICHAL HRŮZA: TADY JSEM DOMA (původní rozhovor pro TvA)

* Michale, po nějaké době zase hrajete ve svém rodném kraji. Jak se vám „doma“ vystupuje? Je to jiné než na ostatních koncertech?
No, je to nejhorší, protože tady jsou moji kamarádi, tak o to víc se člověk musí snažit! Ale ne, to si dělám legraci, je to samozřejmě příjemný, akorát že jsou tady lidi, kteří mě třeba znají odmalička, stane se, že se přijdou podívat spolužáci ze školy… Je to tak dva nebo tři roky zpátky, co jsme hráli v Kacanovech na festivalu pro Tibet, tak tam to bylo takový hodně rodinný, přišli skoro všichni kamarádi…

* Líbí se vám dnešní podoba a využití areálu v Sedmihorkách?
Já jsem tady nikdy nebyl. Občas tu sice projíždím, ale nikdy jsem uvnitř nebyl. Ale předpokládám, že je to tady určitě hezčí, než to bylo…

n201207102023_rep_145_012_hruza* Před pár lety jste v Pěnčíně vystupoval jako půlnoční překvapení na maturitním plese Gymnázia Turnov. Jak vzpomínáte na svá studentská léta?
Tak to je zase ta rodina. Moje neteř maturovala, tak mě ukecala, což bylo příjemný. Bylo to super. Na svoje studentská léta vzpomínám… dobře! (smích) Tady v Turnově jsem byl naposled na základce, protože jsem se odstěhoval, když mi bylo třináct. Takže jsem sice Turnovák, ale zažil jsem tady jen tu základní školu.

* Jezdíte na Turnovsko i mimo své pracovní aktivity? Je pro vás Český ráj místem, kam se rád vracíte i ve svém volném čase?
Samozřejmě! V zimě jsme tedy spíš jezdili na hory, na Jizerky, ale moc rád bych tady jednou třeba zase skončil.

* Myslíte, že byste se tady usadil nastálo?
Ano. Nebo alespoň nějakou chaloupku, že bych si tu pořídil. Ale bohužel, zatím to tak ještě nevypadá. Mám to tady moc rád, jako každej, tam kde se narodí. Cítím se tu jako doma a někdy, když mám fakt velkej stres, tak se ráno seberu, projdu se tady a jedu zase zpátky. Jezdím sem moc rád.
 
* Nedávno vysílala ČT film Lidice, ke kterému jste tvořil hudbu. Přistupujete k tvorbě hudby pro film jinak, než když skládáte pro svoji kapelu?
Základní rozdíl je v tom, že když ty písničky člověk píše pro sebe, tak si je dělá tak, jak chce. Zatímco, když jsme s Karlem Heřmanem (klávesy, klavír v kapele Hrůzy – pozn. aut.) dělali Lidice, bylo to jinak. Vy se snažíte komponovat hudbu „do těch obrázků“ a samozřejmě vám to schvaluje režisér. Dám příklad: Režisér má požadavek, že by to mělo znít jako, že je to velký, takže se to tak musí zaranžovat, aby to jako velký znělo. Takže je tam menší svoboda, ale zase ten pocit, že je člověk součástí něčeho mimořádného, jako je právě film Lidice, jsem velmi vděčný za možnost být u toho. Bylo na poměry i dost peněz, „produkce“ opravdu veliká byla. Byl na to poměrně hezkej rozpočet a my jsme ho všechen využili. Takže jsme si mohli dovolit natáčet ve velkých studiích a myslet jen na výsledek. Bylo to úžasný, protože tohle se ne každýmu poštěstí.

* Realizujete se tedy v obou směrech, jak v hudbě pro film, tak v té pro kapelu?
Tak tohle byla moje prvotina. Ono dělat filmovou hudbu z pozice „obyčejného písničkáře“ moc nejde. Respektive, teď se něco nového pro film sice rýsuje, ale nebude to tak rozsáhlý, jako práce pro film Lidice. A těžko říct, jestli se vůbec ještě někdy poštěstí dělat takhle velkej film.

* Děkuji za rozhovor.
Já taky, bylo to fajn, pozdravuju všechny v Turnově…

Zuzana Kolářová
zuza.kolarova@gmail.com

201207102023_rep_146_012_hruza

Související články (celkem 32)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.