K příjemným zážitkům se člověk rád vrací. Jedním z nich byl letošní ročník Staročeských trhů, které se v parku u letního kina a v areálu turnovského muzea tradičně konají poslední víkend v květnu. Většina stálých návštěvníků se shodla, že zajímavých ukázek tradičního zboží bylo víc než kdy jindy a že letos byla v Turnově spousta výrobců, kteří zde nikdy nebyli, čímž došlo k výraznému oživení nabídky. Atmosféru dotvářeli jednotliví řemeslníci, kteří si ke krámku sedli a předváděli příchozím svůj um, diskutovali s nimi a zodpovídali desítky dotazů. Organizátorům ze zdejšího muzea se povedlo dobře poskládat i doprovodný kulturní program, na své si přišly všechny generace, byla tu dechovka, folk, něco pro děti, módní přehlídka i festival worldmusic a alternativní hudby.
„V průběhu dvou víkendových dnů jsme přivítali zhruba osm tisíc návštěvníků. Já sama mám z letošních trhů úplně jiný pocit, protože tentokrát jsem si řemeslníky zvala sama, takže jsem s nimi byla v daleko užším kontaktu. Museli jsme s nimi řešit desítky dílčích problémů, jakože si někdo přivezl stánek, který se nám do řady nevešel a podobně, mám ale pocit, že právě tohle nás sblížilo,“ hodnotí Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje. Podle ní byli prodejci vesměs spokojeni, hlavně ti noví, protože znamenali pro stálé návštěvníky vítanou změnu. Právě zdejší trhy jsou mezi řemeslníky v celé republice vyhlášené svojí čistotou, překupníky zde de facto nenajdete, každý, kdo prodává, také většinou sám vyrábí. Kromě běžných výrobců zde byli i ti s certifikátem („Regionální produkt Český ráj“), byli zde i držitelé republikových značek řemeslného umu – však také v muzeu do konce prázdnin probíhá výstava Homo faber, na které své práce vystavují držitelé prestižní značky „Nositel tradice lidových řemesel.“
„Já myslím, že řemeslníci a návštěvníci z Turnovska i odjinud už to po těch letech pochopili. Již po sedmnácté jsme se snažili o setkání, které vyvolává mezi lidmi dobrou náladu, pohodu, pocit, že si to takzvaně mohu v klidu užít, vybrat si kulturní program, který se mi líbí, koupit si, co se mi líbí, dát si něco dobrého k jídlu… Pohodové by turnovské Staročeské trhy měly být i do budoucna,“ uzavřela Jakouběová.
Související články (celkem 18)
- V TÉTO PODOBĚ ŠLO O POSLEDNÍ STAROČESKÉ TRHY!
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2017
- TRHY VYSTOUPALY NA VRCHOL
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2016
- STAROČESKÉ TRHY S NÁVŠTĚVNICKÝM REKORDEM
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2015
- STAROČESKÉ TRHY 2015? UŽ SE TĚŠÍM, ŘÍKÁ ŘEDITELKA MUZEA VLADIMÍRA JAKOUBĚOVÁ
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2014 (XX. ročník)
- STAROČESKÉ TRHY NEGATIVNĚ OVLIVNILO POČASÍ, SKONČILY SE ZTRÁTOU
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY TURNOV 2013
- 18. ROČNÍK STAROČESKÝCH ŘEMESLNICKÝCH TRHŮ V TURNOVĚ
- I PO SEDMNÁCTÉ STAROČESKÉ TRHY NENUDILY, BA NAOPAK
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2011
- STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2010
- JUBILEJNÍ STAROČESKÉ TRHY: ŠPIČKOVÝ PROGRAM I DOHADOVÁNÍ O VÝŠI VSTUPNÉHO
- JUBILEJNÍ STAROČESKÉ TRHY: PODPORA TRADIČNÍCH ŘEMESEL I VÝBORNÝ DOPROVODNÝ PROGRAM
- ČTRNÁCTÝ ROČNÍK STAROČESKÝCH TRHŮ VÝZVOU TOMU PATNÁCTÉMU?
- TRHY PO TŘINÁCTÉ. JAKÉ BYLY?