KOMUNÁLNÍ VOLBY: COŽE? KDY? CO TO JE?

0

Před letošními jarními volbami do parlamentu se zdálo, že nastupuje generace, která se o dění ve státě a politice opravdu zajímá. Všude se živě diskutovalo, přemílalo a uvažovalo nad výhodami či nevýhodami té či oné strany. Jenže. Teď je před volbami do obecních zastupitelstev a ticho po pěšině. Znamená to, že naše generace ztratila prvotní nadšení a přidala se k mlčící mase? Nebo je pro nás tahle „nižší“ politika prostě nezajímavá?

Můj průzkum mezi vrstevníky ukázal, že část čerstvě dospělých vůbec neví, že nás nějaké volby čekají, část se k nim nechystá a nejméně početná skupina je těch, kteří mají jasno. Tahle úzká partička je převážně z vesnic v okolí Turnova, kde kandidují jejich známí nebo příbuzní. To je zřejmě jediný důvod, proč k volební urně dojít. A neřekla bych, že zakopaný pes třeba v oblíbenosti gaučingu, tedy nevoli zvednout se z pohovky. V tuhle chvíli tedy vyvstává těžká otázka: Proč? Dostalo se mi i odpovědi typu proč ano. To nám opravdu politika na místní úrovni nemá co dát? Možná ne. Schválně se se mnou podívejte kousíček zpět do minulosti.

Co se v Turnově změnilo ku prospěchu nové generace? Po stránce sportovního vyžití nic. Koupaliště? Zoufale v nedohlednu. Kulturní program na Střelnici – dejme tomu. Ale co divadlo a kino? Změna veškerá žádná. Další věc je, že záležitosti na úrovni obecní politiky se nás ve skutečnosti týkají méně, než ty na vyšším levelu – celorepublikovém. Ovlivní turnovské zastupitelstvo státní maturity, vysoké školy nebo snad náš nástup do zaměstnání? Těžko. A přesně tohle jsou momentálně problémy, které jsou nejpodstatnější.  

 

Možná s tím souvisí i fakt, že generace letošních maturantů se do roka rozprchne do měst okolních, na vysoké školy, kde stráví příští volební období a kdoví, jestli se do Turnova vůbec někdy vrátí. A pokud ano, tak je to momentálně tak vzdálená budoucnost, že nemá cenu se jí zabývat.

 

Tímto určitě nechci říct, že všichni prvovoliči budou sedět ve dnech 15. a 16. října doma. Nerada takto zobecňuji. Ale faktem zůstává, že nálada v nejvyšších ročnících na gymnáziu je přinejmenším vlahá. Nejlákavější se zdá jít si sednout do volební komise a vydělat si nějakou tu korunu. A že ta koruna pro studenta není vůbec špatná.  

 

Adéla Beranová

studentka turnovského gymnázia

abetu@seznam.cz

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.