VÝSTAVY DO KONCE ROKU A PROGRAM TURNOVSKÉHO KINA

0

(Aktualizováno) Do turnovského muzea se vrací úspěšná výstava Svět kostiček, kterou uvítají zejména děti všeho věku – stavebnice Lego je stále velký mezinárodní fenomén. V klenotnici muzea je také připravena nová výstava šperkařů a v Kamenářském domě se budete moci zajít podívat na další část sbírky J. a V. Scheybalových, tentokrát jsou tématem podmalby na skle. V nádražní hale instaluje fotoklub Safír novou výstavu z cest po světě…

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino Sféra ve Střelnici patří mezi premiérová kina, program se koncipuje aktuálně vždy na dva týdny dopředu. Více ZDE: http://www.kcturnov.cz/program/kino/

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz
Otevírací doba muzea je v září denně kromě pondělí v době 9.00–16.00 hod.

Výstavy:

* SVĚT KOSTIČEK®. Muzeum zve všechny příznivce pestrobarevných kostiček na výstavu mnoha exponátů z téměř 250.000 dílků ze stavebnice Lego. Náplní výstavy je expozice s městskou tematikou, sestavenou na dioramatu města s kolejištěm a pohyblivými vlakovými soupravami. Dále se představí vlastní tvorba a vybrané tovární sety, novinky z posledních let, filmová tvorba, válečná zóna robotů z edice Lego Bionicle a další exponáty. Pro nejmenší stavitele bude ke zhlédnutí část rozsáhlé sbírky kousátek, chrastítek, kostiček, minifigů a hraček z dnes již nevyráběné edice Lego Baby Primo. Autorem a patriotem projektu putovní výstavy Svět kostiček® je Ing. Petr Šimr, sběratel, designer, stavitel, vystavovatel a lektor. Výstavní sál muzea od 4. listopadu do 30. prosince.
Akce: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA „SVĚT KOSTIČEK®“. Výstavou zájemce provede autor výstavy. Sobota 11. prosince od 13.00 a 14.00 hod.

* reGenerace5. Na závěr letošního roku připravujeme další běh výstavního projektu prezentujícího aktuální tvorbu výtvarníků z oblasti současného šperku reGenerace. Již popáté se v rámci jedné výstavy setkají práce místních šperkařů z Turnovska se šperky autorů z jiné umělecké enklávy, v tomto roce to bude druhá skupina pražských umělců (Belda, Eisler, Opočenský, Šumbera). Současně bychom chtěli připomenout Petra Dvořáka, výjimečného talentovaného šperkaře, který nás opustil letos v květnu (na snímku). Byl významnou osobností autorského šperku proslulou i za hranicemi ČR, která se pravidelně účastnila nejen turnovských mezinárodních sympozií současného šperku, ale také podobných setkání v Erfurtu či španělské Tarragoně. Jeho památku bychom rádi uctili prezentováním jeho děl jak z turnovské muzejní sbírky, tak také např. šperky z vídeňské soukromé kolekce. Klenotnice muzea od 18. listopadu do 9. ledna 2022.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 18. listopadu od 17.00 hod.

* Ze svatého kouta – podmalby na skle ze sbírek Jany a Josefa Václava Scheybalových. V roce 2010 Muzeum Českého ráje získalo do sbírek rozsáhlou pozůstalost rodiny Scheybalovy. Jednalo se o největší akvizici v dějinách této instituce a jednu z největších akvizic v rámci České republiky za několik posledních let. Převod sbírky do správy turnovského muzea doporučilo Ministerstvo kultury ČR v únoru roku 2010 na základě doporučení NÚLK ve Strážnici, Národní rady pro tradiční lidovou kulturu, Národopisné společnosti ČR, Asociace muzeí a galerií ČR, Etnologického ústavu AVČR, Asociace muzeí a galerií, a dalších významných institucí.
V rozsáhlé sbírce se nacházejí materiály z odborné a sbírkové činnosti etnografa, historika a výtvarníka Josefa Václava Scheybala, jeho manželky, etnografky Jany Scheybalové, otce J. V. Scheybala Josefa st., antikváře a sběratele, a matky J. V. Scheybala Anny, výtvarnice. J. V. Scheybal se vedle odborné práce věnoval i sběratelství. Za svého života významně rozšířil sbírku, kterou shromáždil jeho otec a děda. Během života tří generací Scheybalů tak byla shromážděna obsáhlá kolekce, jejíž součástí jsou knihy, uměleckohistorické artefakty, svaté obrázky, kramářské tisky, historické fotografie, plakáty, uměleckohistorické předměty, a další jednotlivosti.
Scheybalovi rozsáhlou sbírku budovali především s úmyslem a přesvědčením zachránit tyto předměty před zničením a také před vývozem do zahraničí. Velký podíl na vytvoření sbírky má otec J. V. Scheybala, který v období po 2. světové válce ve vesnicích v okolí Turnova sbíral a vykupoval různé předměty, které v té době lidé považovali za „bezcenné”. Tyto artefakty tvoří kolekci, která podává ucelený pohled na historii tohoto kraje. Její součástí je i soubor podmaleb na skle. Ty patřily koncem 18. a v 19. století k zařízení interiéru vesnických chalup. Zdobily také venkovské kostelíky a kapličky. Vyráběly se v oblastech spojených se sklářskou výrobou, kde bylo možné levně sehnat potřebný materiál. Postupně se výroba i obliba podmaleb rozšířila – prodávaly se na jarmarcích, poutích a vánočních trzích.
Kamenářský dům od 18. listopadu do 30. ledna 2022.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 18. listopadu od 18.00 hod. v Kamenářském domě.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470
e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz
Výstava:
* VZDĚLÁNÍ PRO VŠECHNY. ODKAZ J. A. KOMENSKÉHO. Putovní výstava z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze. Koná se v rámci mezinárodních oslav 2020-2022 ke 430. výročí narození a 350. výročí úmrtí. Komenský do škol – navazující aktivity pro žáky 2. stupně základních škol a gymnázia. Výstava byla z technických důvodů přesunuta do výstavních prostor ZUŠ na náměstí Českého ráje 5, potrvá do 29. listopadu.

Turnov pro Turnov
Autorská výstava fotografií Petry Jirošové s netradičními pohledy na naše město. Výstava se koná k 750. výročí města. Galerie Na Schodech knihovny. Výstava potrvá do 31. ledna 2022.

GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov, tel. 481 325 989, 737 206 691
Otevřeno pondělí až pátek od 9.00 (v pondělí od 10.00 hodin) do 17.00 hodin, s polední pauzou 12.30-13.00. v Sobotu otevřeno 9.00-12.00 hodin. Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu.
Výstava: Na křídlech motýlů – obrazy Ivety Kleinové (říjen – prosinec).

FOTOKLUB SAFÍR
V hale turnovského nádraží probíhá do 2. listopadu výstava fotografií Daniely Drncové a Vítězslava Lipše – Fotografie z cest II. Výstava potrvá od 8. listopadu do 4. ledna 2022.
Ve foyer KC Střelnice pořádá fotoklub Safír výstavu fotografií polského autora Grzegorze Sidorowicze (do 30. listopadu).

Putovní výstava Paměť národa Severní Čechy
Výstava instalovaná na turnovském náměstí do 1. prosince vás provede deseti pamětnickými příběhy bouřlivého 20. století na severu Čech.
Pamětnické příběhy představují široký průřez historickými událostmi našich moderních dějin, a to od druhé světové války přes odsun, komunistické perzekuce až po účast místních pamětníků na událostech roku 1968 nebo sametové revoluci. Vybraní pamětníci jsou úzce spjati s místy severních Čech, především Libereckého kraje. Výstava mimo jiné vypráví o Annelies Schölerové ze smíšené česko-německé rodiny, turnovském faráři Jednoty bratrské Ondřeji Halamovi, tvůrci turnovské televize Milanu Brunclíkovi, Petře Erbanové, postřelené v srpnu 1968 v Liberci, nebo o Janu Šolci, mluvčím Občanského fóra a později pracovníkovi Kanceláře prezidenta Václava Havla.
(Zdroj: Michaela Pavlátová, ředitelka Paměti národa Severní Čechy)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.