KRAJE SE ZAVÁZALY KE SPOLUPRÁCI PŘI SYSTEMATICKÉ PODPOŘE GEOPARKŮ

0

Memorandum o vzájemné spolupráci při systematické podpoře geoparků podepsali hejtmani Středočeského, Královéhradeckého a Libereckého kraje. Podpisem Memoranda se zavázali ke spolupráci na udržitelném rozvoji geoparků s ohledem na jejich význam pro turistický ruch, vzdělávání, vědu a výzkum i ochranu přírody a krajiny. Signatáři se zároveň zavázali iniciovat jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR o systematické a udržitelné finanční podpoře činnosti geoparků v rámci celé České republiky.

Podpis memoranda je výsledkem jednání, které inicioval Středočeský kraj již v loňském roce v rámci Komise Asociace krajů ČR pro cestovní ruch. Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková vysvětluje: „Spolupráce s Libereckým a Královéhradeckým krajem je logickým krokem. Vždyť společně sdílíme péči o náš nejstarší geopark, Globální geopark UNESCO Český ráj, který se rozkládá na území našich třech krajů. Společně jsme se shodli, že je třeba najít řešení systematické a udržitelné finanční podpory geoparků, a to nejen v rámci našich třech krajů, ale celé České republiky. V tomto smyslu jsme se zavázali iniciovat jednání s Ministerstvem životního prostředí. V tuto chvíli totiž ministerstvo pouze uděluje geoparkům potřebné certifikace, ovšem systematická finanční podpora státu chybí.“

Smluvní partneři se shodli na ochraně geologického dědictví a v rozvoji geoturismu s respektem k jedinečnosti geoparků. „Jsem rád, že můžeme podporovat geoparky společnými silami. Liberecký kraj má na svém území dva – Geopark Ralsko a Globální geopark UNESCO Český ráj, který se zároveň rozkládá na území Středočeského a Královéhradeckého kraje, se kterými jsme nyní podepsali memorandum o spolupráci. Na základě něj budeme společně usilovat o dlouhodobější a systematickou finanční podporu, a to zejména ze strany státu. Geoparky jsou fenoménem, který má výjimečný význam pro turistický ruch, vzdělávání a výzkum i ochranu přírody a krajiny daného území,“ dodal Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

GEOPARKY V ČESKÉ REPUBLICE
Geoparky jsou fenoménem, který má výjimečný význam pro turistický ruch, vzdělávání, vědu a výzkum i ochranu přírody a krajiny daného území. Síť národních geoparků v České republice představuje přibližně 12 % území České republiky. Rozkládají se na území osmi krajů a Hlavního města Prahy, přičemž většina geoparků nezasahuje pouze na území jediného kraje. V současné době je v České republice jeden Globální Geopark UNESCO Český ráj a deset prohlášených národních geoparků, jimž byla udělena certifikace Ministerstva životního prostředí. V Síti národních geoparků jsou sdruženy: Národní geopark Egeria (západní část Karlovarského kraje), Národní geopark Železné hory, Národní geopark Kraj blanických rytířů (Vlašimsko), Národní geopark Podbeskydí, Národní geopark Ralsko, Národní geopark Vysočina, Národní geopark Broumovsko, Národní geopark Barrandien (Praha a okolí, Berounsko, Brdy, Rakovnicko a Plzeňsko), Národní geopark Krajina břidlice (pohoří Nízký Jeseník) a Národní geopark Královská Šumava.

(Zdroj: TZ Středočeského kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.