POJĎTE S NÁMI ČESKÝM RÁJEM PO STOPÁCH HRDINŮ

0

V sobotu 12. září vyjdou z Rovenska pod Troskami poutníci, aby v malebném kraji na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší uctili hrdiny, kteří se ve zdejších vesnicích za pomoci domácího obyvatelstva skrývali v období II. světové války. Pochod „Po stopách paraskupiny Antimony“ pořádá Asociace nositelů legionářských tradic v rámci tradičních pochodů „Po stopách druhého odboje“, tentokrát ve spolupráci s městem Rovensko pod Troskami a pod záštitou starostky města Jiřiny Bláhové a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.

Tato oblast má bohatou odbojovou historii a zdejší lidé osvědčili statečnost a vlastenectví při spolupráci s domácím i zahraničním odbojem. V roce 1942 zde přebýval doc. Vladimír Krajina, vedoucí odbojové organizace ÚVOD. Po vykonání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha musel opustit Prahu a za pomoci odbojových spolupracovníků, kteří měli blízko ke křesťanské YMCE, našel v polovině června první azyl na osadě Konice u Valdštejna u Jana Šourka. Druhý azyl pak našel v blízké Vyskři v osadě Děčín u Josefa Koldy. Zde po krátkém čase začalo slídit gestapo a Krajina musel toto místo opustit a vrátit se zpět do Konic. Odtud odešel k Josefu Čejkovi do Kacanov, kde se ukryl v jeho vile spolu s profesorem Karlem Weisem a občas zde přebýval i zaměstnanec Čejkovy továrny na jízdní kola Oldřich Studnička.
21. srpna 1942 se gestapo dostalo na stopu doc. Krajiny a ihned do Kacanov vypravilo přepadové komando. To si bylo tak jisté úspěchem, že neobklíčilo areál vily a Krajinovi se podařilo uniknout. Při akci byl gestapem postřelen Oldřich Studnička, který byl vizáží Krajinovi podobný. Další pomoc Krajina našel u učitelů Františka Hořáka v Loučkách a u Karla Hlaváčka ve Veselé.
24. října 1942 byla do protektorátu nedaleko Kopidlna vysazena paraskupina Antimony ve složení npor. František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Jejím úkolem bylo kontaktovat domácí odboj, předat mu jednu z vysílacích stanic, kterou skupina měla, a navázat přerušený rádiový kontakt s Londýnem. Dalším úkolem bylo najít Vladimíra Krajinu.
Paraskupina se v tomto místě neobjevila náhodou. Npor. Václav Knotek, který plánoval vysazení skupiny a byl učitelem ve Studenci u Nové Paky, vybavil skupinu záchytnými adresami, v nichž byla také adresa Knotkova strýce Františka Kulhánka z Nové Paky. Kulhánek poskytnul jako první paraskupině úkryt. Toto spojení zároveň umožnilo navázat kontakt s Vladimírem Krajinou, který se v té době ukrýval ve Veselé u Karla Hlaváčka.
Mezitím se skupina musela rozdělit. Závorka s Jasínkem odešli do domku Emila Lukeše v Rovensku pod Troskami na místní plovárně. Stanislav Srazil zůstal na Novopacku.
Pražské gestapo začalo po parašutistech hned od vysazení intenzivně pátrat. Letadlo neušlo pozornosti protiletecké služby a druhý den našlo pátrací družstvo na dopadové ploše špatně ukrytý padák. Přesto gestapo v pátrání nedošlo ani o krok dál, proto na stopu parašutistů ze skupiny Antimony nasadilo konfidenta gestapa Karla Čurdu.
Paraskupina Antimony byla shodou okolností vybavena záchytnou adresou na učitele Josefa Lánského ze Studence, tak jako před půl rokem i výsadek OUT DISTANCE, jehož byl Čurda členem. Čurda se při pátrání po skupině dostal k Miroslavu Hákovi, který mu po poradě s parašutisty poskytl úkryt. Postupně se tak gestapu odkryla celá podpůrná síť nejen výsadku Antimony, ale i docenta Vladimíra Krajiny.
Nejdříve byli pozatýkáni odbojoví pracovníci z Novopacka, 15. ledna 1943 učitel Karel Hlaváček z Veselé, avšak gestapo netušilo, že ve skrýši vytvořené přepažením školní chodby je úkryt Vladimíra Krajiny, kterému se podařilo uprchnout. Karel Hlaváček byl vystaven velkému psychickému nátlaku ze strany gestapa, kterému podlehl poté, co mu představitelé gestapa slíbili, že se Rovensku a Veselé vyhne osud Lidic a Ležáků, že budou životy zatčených lidí ušetřeny a jemu dají možnost rozloučit se s rodinou. Na druhé straně doufal, že vydržel tlak gestapa dostatečně dlouho, aby byli parašutisté mezitím varováni.
Nad ránem 16. ledna 1943 byl domek manželů Lukešů na místním koupališti obklíčen gestapem a místními četníky. Parašutisté Závorka a Jasínek se otrávili a zemřeli v ordinaci dr. Kruse na rovenském náměstí. Stanislav Srazil byl zatčen v Horní Kalné tentýž den.
Při pátrání po docentu Krajinovi gestapo v kraji dále zatýkalo a vyslýchalo. Krajina unikal až do 3. února 1943, kdy byl dostižen u Doležalů v Turnově. Ač se snažil při zatýkání požít jed, který nosil od vstupu do ilegality, gestapu se podařilo Krajinu pro již slabý účinek jedu „zachránit“.

TRASY POCHODU
Start a cíl tří tras je v sobotu 12. září v kempu Palda v Rovensku, kde se zároveň mohou účastníci i ubytovat. První trasa má 11,5 kilometru, druhá 25 kilometrů a třetí 35 kilometrů. Všechny trasy jsou sjízdné na kole i s kočárkem a pořadatelé neomezují věk účastníků pro jednotlivé trasy. Důležitější je projít zajímavá místa spojená s významnými událostmi zdejších obyvatel. Každý si může vybrat trasu, na kterou se cítí.
Mezi 7. až 9. hodinou proběhne registrace a na 9.00 hodin je naplánován hromadný start. Pochodující by měli dojít do cíle nejpozději do 18.00 hodin.
Všichni účastníci obdrží při startu mapu s popisem a fotodokumentací lokalit, v cíli pak certifikát o absolvování pochodu, pamětní razítko a malý dárek.

Další informace je možné získat na www.dnyceskehistorie.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.