SEDMIHORSKÉ FOLK-ROCKOVÉ LÉTO 2011

0

Zařadila jsem jedničku, pustila rádio a pomalu jsem se rozjela vstříc pátečnímu nákupu. Najednou se z rádia ozvala upoutávka, která posluchače zvala na Sedmihorské léto. Zpozorněla jsem. Loni se v Sedmihorkách (v areálu motelu Even a firmy Kinghouse) konal první ročník této kulturní akce, a podle mého názoru vydařený. Informace, které se linuly z reproduktorů, mě mile překvapily. Léto v Sedmihorkách začne divadelním představením Dívčí válka, pokračovat bude Folk-rockovým festivalem a třetí akcí bude Rockový festival. Stejně jako loni jsem se vydala na Folk-rockový festival, který se konal v sobotu 25. června.

Letošní program byl delší a logicky tedy hrálo více kapel než loni. Začínalo se už ve dvě hodiny odpoledne a konec byl plánovaný kolem půlnoci. To byla příjemná změna, stejně tak i počasí si dalo říct a bylo umírněné (vloni se o mě pokoušel snad úpal s úžehem dohromady). Moderátorem celé akce byl Míra Ošanec, u kterého občas publikum nevědělo, jestli své průpovídky myslí vážně, nebo jestli je to celé míněno v žertu…

201106290823_rep_124_011_sedmi

Sobotní odpoledne zahájila skupina Načas. Ryze chlapecká kapela, která je držitelem několika ocenění. Po této sestavě přišla pardubická skupina Marien. Taktéž se jednalo o folkovou kapelu, jejíž lyrické texty přítomné diváky rozněžnily a ti se mohli pomalu dostávat do festivalové nálady. V této kapele už bylo i ženské zastoupení v podobě zpěvačky Zdenky Troníčkové. Nástroje i hlasy tomuto seskupení krásně ladily a když jsem zachytila kousek textu, že: „…blázni s kytarou dávno už vyšli z módy…“ – pomalu jsem se přesouvala zpátky do dětství k táboráku.

201106290823_rep_125_011_sedmi

 

Dále byla na programu kapela Zhasni z Nového Boru. Protože se trochu protáhlo nazvučování, posunul se i časový harmonogram, ale to nikomu moc nevadilo. Sluníčko se pomalu sklánělo, kolem projížděl osobní vláček, který vezl sobotní turisty z cesty za dobrodružstvím, vzduchem voněly pečené klobásy. Pomalu ale jistě se mezi diváky i účinkující vkrádala prázdninová nálada, i když do ní ještě týden zbýval. Tato kapela byla také na vlně folkové pohody, stejně jako dvě předchozí, ale ještě k tomu v ní zaznívaly housle, což je vždycky velmi příjemným osvěžením.

 

n201106290824_rep_129_011_sedmiPo třech folkových kapelách, které měly lyrické a místy i depresivní texty, jsme čekali, že další kapela trochu rozvíří vzduch, a to se také stalo. V pořadí čtvrtá přišla na pódium kapela Fajnbeat. Hrála zde už loni, takže jsem věděla, že teď nás čeká trošičku „nářez“. Jediná žena v kapele, zpěvačka Irena Grimová, má nejen velmi výrazný a pěkný hlas, ale navíc také hraje na kytaru a mandolínu. Další plus je, že tato žena se snad neumí mračit. Po celou dobu jejich vystoupení jsem jí bedlivě sledovala a ona se stále usmívala.

 

n201106290823_rep_127_011_sedmiUž bylo po páté hodině a areál se začal více zaplňovat, protože na řadu přicházela jedna ze známějších kapel – Spirituál kvintet. Tato formace léty trochu mění seskupení, ale stále dělá kvalitní hudbu, protože ti „hlavní“ zůstávají. Mezi písničkami zaznívaly vtipné historky této kapele vlastní a v hledišti panovala dobrá nálada. Bohužel letos trochu zlobila technika. Zhruba v polovině vystoupení Spirituálu najednou přestal „jít“ zvuk. Muzikanti se ukázali být profesionály se vším všudy. Písničku odzpívali bez aparatury jen tak a tím si samozřejmě vysloužili mohutný potlesk. Při jejich baladách mi šel mráz po zádech, a pokud zpívali rychlejší písně, publikum se ochotně přidávalo buď tleskáním, nebo zpěvem. Vystoupení zakončili písní Mlýny a stejně jako předchozí i následující kapely museli přidávat, protože je publikum nenechalo jen tak odejít.

201106290824_rep_130_011_sedmi

 

Dalším hostem tohoto festivalu byla písničkářka Petra Šany Šanclová, která spolupracovala například s Vlastou Redlem. Tato dáma hýřila vtipnými až satirickými texty i dobrou náladou. Po ní přišla moravská formace Koňaboj. Program se pomalu natahoval a harmonogram posouval, ale to, co přišlo po delším nazvučení, opravdu stálo za to. Pokud někdo čekal jemné lidovky (i podle oblečení všech členů kapely), mýlil se. Lidovky to sice byly, ale rockově upravené tak, že zvedaly i zadní řady takříkajíc ze židle. Jeviště se nástroji jenom hemžilo: elektrická kytara, basa, akustická kytara, mandolína, djembé (africký buben), flétny a housle. Všechny písničky měly grády, umělci své nástroje ovládali opravdu bravurně. Asi v polovině koncertu se rozhodli pokřtít své nové CD, což bylo velmi vtipné intermezzo. Tato kapela pro mě osobně byla největším a nejpříjemnějším překvapením letošního festivalu. A ty housle… – krása. Při závěru jejich vystoupení se odvázala i zpěvačka, která nám pod pódiem i zatančila.

201106290824_rep_131_011_sedmi

 

Po těchto „veselých“ lidech, kteří byli s publikem velmi kontaktní, už nás čekaly jen dvě kapely. Žamboši a AG Flek. První jmenovaná tříčlenná kapela je držitelem dvou Andělů a řekla bych, že zcela zaslouženě. Taktéž byli velmi kontaktní, své žertovné písně prokládali půlvtipy a i když začínala být pěkná zima, rádi jsme vydrželi celé jejich vystoupení a počkali ještě na závěrečnou kapelu. Tou byl již zmiňovaný AG Flek, který vystupoval v původní sestavě! Tato kapela velmi dlouho zvučila, což bylo vzhledem k pokročilé hodině trochu nepříjemné, ale když konečně začala hrát, nepříjemné pocity z čekání vystřídaly už jen ty příjemné z kvalitní muziky. Vrchol festivalu to byl zasloužený.

201106290824_rep_132_011_sedmi

               

n201106290824_rep_128_011_sedmiProtože se nakonec harmonogram opravdu trochu protáhl, končilo se o něco déle, než bylo původně v plánu. I tak byl i druhý ročník Folk-rockového festivalu v Sedmihorkách příjemným startem prázdnin. Trochu smutným faktem bylo, že stejně jako loni nedorazilo víc diváků. Tisícovka návštěvníků by této přehlídce slušela. Je to škoda, protože kdyby se lidé naučili, že folk žije a má stále co nabídnout, mohli by strávit sobotní odpoledne a večer možná mnohem zajímavěji, než jsou doposud zvyklí.

 

Zuzana Kolářová

zuza.kolarova@gmail.com

Související články (celkem 32)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.