VÁNOČNÍ TRHY 2016: UŽ JEN DROBNOSTI

0

Po zkoušce v podobě pořádání oblíbených Vánočních trhů ve Skálově ulici se letos stejně jako vloni trhy opět zcela přesunuly na náměstí Českého ráje s tím, že v muzeu „u Sasíků“ se hrálo divadlo a v Kamenářském domě byly tvůrčí výtvarné dílny. Zdá se, že místo na náměstí je již definitivní, alespoň jsme nezaznamenali stížnosti ze strany návštěvníků. Snad jen umístění pódia uprostřed náměstí je na diskuzi, protože ho zbytečně půlí. Za úvahu by možná stála forma otevřené scény ze všech stran, čímž by se pódium stalo centrálním jednotícím prvkem, nebo jeho přesun úplně dolů, což by ale ztěžovalo zásobování stánků. Co se moc stále nedaří, je větší propojení náměstí s muzeem, což letos odnesla divadelní představení „u Sasíků“. Možná by pomohl přesun části stánků do Skálovy ulice. Jde ale spíše o drobnosti, protože hlavní cíl – společné setkávání obyvatel města a jeho návštěvníků, je naplněn vrchovatě. Po oba dny bylo na náměstí plno, zdálo se, že přišlo ještě víc lidí než vloni.

201612111642_rep_207_016_vantrhy

K Vánočním trhům patří doprovodný program (občas zazněla výtka, že některá vystoupení se na advent moc nehodila), výběr stánků s tradičním zbožím je léty prověřený a velmi pečlivý. A patří sem i charita. Na trzích mají pevné místo stánky všech zdejších základních škol a občanských sdružení, resp. spolků typu Fokus, Slunce všem, skautů a dalších. Podruhé zde byl stánek pod patronací Náruče a skautů „Pro dobrou věc“. Vloni zde na vozík pro hendikepovaného chlapce vybrali úžasných víc než 80 tisíc, letos se vybíralo hned na dvě znevýhodněné děti a částka bude minimálně podobná. Turnovští prostě na tuto formu pomoci slyší a prakticky vždy platí, že lidé neváhají přispívat na dobrou věc i vyššími částkami!

201612111642_rep_208_016_vantrhy

Trhy pořádají město Turnov, Kulturní centrum a Muzeum Českého ráje. V pátek 9. prosince akci moc nepřálo počasí, celý den drobně pršelo, přesto si trhovci vůbec nestěžovali, lidí bylo hodně. A v sobotu 10. prosince, kdy se vyčasilo, a teplota byla po celý den na příjemných pěti stupních nad nulou, se na náměstí objevil snad alespoň jeden zástupce z každé zdejší rodiny! Platí, že když nějakého známého nevidíte po celý rok, tady se s ním většinou potkáte. Vrcholem trhů bylo v sobotu vpodvečer provedení Rybovy České mše vánoční v podání Pěveckého sboru Antonín Dvořák a doprovodného orchestru. Jedinečnou předvánoční atmosféru doplnila světelná výzdoba, která je rok od roku bohatší…

(Více fotografií najdete na Facebooku TvA – ZDE)

201612111642_rep_209_016_vantrhy

201612111642_rep_210_016_vantrhy

201612111642_rep_211_016_vantrhy

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.