PAVEL DOBEŠ NABÍDL CYNICKY ROMATICKÝ KONEC PRÁZDNIN

0

Stejně jako meteorologové slibují na konec prázdnin nejhezčí počasí z celého léta, i kulturní akce, které se na sklonku prázdninových dní konají, patří mezi ty nejlepší. Už začátkem srpna potěšil návštěvníky zámku Hrubý Rohozec Vlasta Redl, který byl prý (bohužel jsem tenhle bonbonek nestihla) naprosto úžasný. V polovině srpna se do našeho kraje přijel podívat další velmi osobitý písničkář – Pavel Dobeš. Na jeho koncert upozorňovaly plakáty, kde jsme se mohli dočíst, že vystoupí 18. srpna v areálu Motelu Even a firmy Kinghouse v Sedmihorkách. Kulturních akcí v Sedmihorkách tedy stále přibývá. Zatímco loni se zde konal „pouze“ první ročník folk-rockového festivalu. Letos tu byly festivaly dva, jedno divadlo a jeden samostatný koncert. A možná, že pořadatelé ještě něco připraví na babí léto…

Krásný čtvrteční podvečer, kdy se na nebi neobjevil ani jeden mráček, přilákal do areálu firmy Kinghouse slušný počet lidí. Tedy, samozřejmě je v prvé řadě přilákal Pavel Dobeš. Nicméně, počasí vyšlo opravdu na jedničku, což si mnozí hlasitě pochvalovali, zatímco se usazovali na plastové židličky. Díky takřka červencovému podvečeru, vůni grilovaného masa a příjemné náladě jsem měla chvílemi pocit, že prázdniny teprve začínají a jen těžko jsem si připouštěla, že jim za chvíli odzvoní. Ačkoliv, proč si kazit pěkný večer myšlenkami na září, že?!

201108222332_rep_191_011_dobes

Chvilku po sedmé hodině na pódium naprosto přirozeně nastoupil Pavel Dobeš společně se svým doprovodem, kytaristou, Tomášem Kotrbou, kterého hned v úvodu představil. Pak se odmlčel a řekl: „ No, a já se jmenuju Dobeš… a budem vám hrát písničky.“ Publikum se pobaveně usmálo a oba umělci začali hrát. Tak jak písničkář začal, tak také pokračoval. Písničky prokládal historkami a „suchými hlody“, které k němu neodmyslitelně patří. První polovinu koncertu hrál méně známé věci, i ty ale měly něco do sebe. Dobeš je známý svým citem pro jazyk a také střídáním poloh. Zatímco jedna píseň je sarkastickou narážkou na život a dění kolem, druhá je velmi niterná zpověď chlápka, který už má dost za sebou. Slunce se pomalu sklánělo nad obzor, po nebi pomalu pluly balóny, líně kolem přeletělo letadlo a člověk se nechal unášet pouze zvukem kytar a výbornými texty.

 

Po hodině hraní oznámil písničkář, zase suše, jak jinak, že si dáme přestávku. Diváci tedy mohli protáhnout údy a využít znovu skvěle zařízeného zázemí v areálu. Dvacet minut bylo tak akorát na osvěžení a jiné nezbytnosti. Dobeš i s Kotrbou se znovu vrátili na pódium a pěkně od podlahy se pustili do druhé půlky koncertu. Lidé se na židličkách pohupovali do rytmu nebo si alespoň podupávali nohou. Že záhy uslyšíme notoricky známé Pražce nebo Jarmilu, viselo ve vzduchu. Zpěváka odměňovalo publikum potleskem celé vystoupení. Když ale zahrál právě nejznámější písně, nebraly ovace konce. Slovní hříčka střídala druhou a do areálu pomalu přicházela tma. Pokud někdo dosud neznal Dobešův doprovod, po tomto koncertu si ho určitě bude pamatovat, protože Tomáš Kotrba je opravdu excelentní kytarista, což nám také mnohokrát dokázal.

201108222333_rep_192_011_dobes

Po další hodině, při které samozřejmě zazněly i přídavky, se oba umělci rozloučili. Někteří návštěvníci nabyli dojmu, že druhá polovina byla lepší než ta první a já jim musím dát za pravdu. Je to ale tím, že se mezi publikem a zpěvákem vytvořilo „ pouto“, které hned od začátku vytvořit nejde, to prostě chvilku trvá.

 

Myslím si, že se tento koncert pořadatelům Sedmihorského léta obzvláště vydařil. Nejen že přálo počasí, ale dorazila i stejně naladěná parta čítající víc než tři stovky lidí, která nechtěla nic jiného, než si koncert užít. A to se povedlo. Pavel Dobeš společně s kytaristou Tomášem Kotrbou vytvořili velmi příjemnou atmosféru a kulturní zážitek. A tak znovu nabádám ty, kteří se do Sedmihorek ještě nepřišli podívat: Nechte ze sebe znovu udělat puberťáky, zapněte kšandy, pozdravujte vlaštovky a muziku? Tak tu nechte pořádně hrát!

 

Zuzana Kolářová

zuza.kolarova@gmail.com

201108222333_rep_193_011_dobes

Související články (celkem 32)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.