OHLÉDNUTÍ ZA SEDMIHORSKÝM FOLK-ROCKOVÝM LÉTEM 2010

0

I druhý prázdninový víkend měl co nabídnout. Vzhledem k tomu, že se v Sedmihorkách konal první ročník folk-rockového festivalu, byla moje volba jasná. Na folku jsem vyrostla, a tak mě zajímají všechny akce podobného typu, které se v okolí konají. Znovu jsem (stejně jako před týdnem na Sinead O´Connor) musela parkovat v příkopu, ale začínám si zvykat a třeba mě toto léto v mých parkovacích schopnostech ještě vyškolí. Festiválek se konal v areálu Motelu Even a firmy Kinghouse na dohled od hlavní silnice, ale i skalního města. Protože se v sobotu 10. července teploty vyšplhaly nad třicet stupňů, nebyla ze začátku návštěvnost nijak ohromující. Desítky lidí se snažily najít alespoň trošku stínu, ale byla to docela bojovka…

Před půl pátou odpolední se mikrofonu ujal moderátor, který festival zahájil. Bylo to zahájení trošku rozpačité, protože zlobila technika, ale nakonec se vše vyřešilo a první kapela mohla začít. Byla jí místním dobře známá turnovská formace Pranic. Lepší úvod tento festival mít asi nemohl. Velmi příjemná a melodická hudba, stejně jako zpěv. A protože zvukař odvedl výbornou práci, byl zážitek opravdu stoprocentní. Moc se mi líbilo přirozené vystupování Ondřeje Halamy mezi jednotlivými písničkami.

201007131222_rep_128_010_sedmi

Sluníčko bylo ještě stále hodně vysoko, a tak lidé dokázali jen sedět a vstřebávat hudbu, nic jiného jim vedro nedovolilo. Kapela hrála převážně písničky z připravovaného alba, ale návštěvníci si mohli poslechnout i známé hity. Mě osobně zaujala skladba Vyhnaní z ráje, a to jak hudebně, tak textově, stejně jako píseň Vypněte mobily, které předcházela opravdu vtipná historka o solární bouři. Vzduch v areálu byl prosycen vůní grilovaného masa a pomalu přicházela pravá folková nálada. Pranic hráli zhruba hodinu a rozloučili se skladbou Nejen pátek nešťastný je den.

 

Poté následovala výměna muzikantů, nazvučení atd. Lidé si mezitím mohli dojít pro další zásoby pití a připravit se na další kapelu, kterou byla pražská formace Fajnbeat. Organizátoři si zaslouží velkou poklonu, protože tato akce byla technicky zvládnutá na sto procent. Nejen výborný zvuk, o kterém jsem se už zmiňovala, ale celý festival neměl vůbec žádné zpoždění, kapely začínaly na čas… Opravdu výborné.

201007131222_rep_129_010_sedmi

Pražská kapela se uvedla slovy, že jsou hlasitější než folk, ale že hrají tišeji než bigbeat. Začali velmi rychlou písní a v relativně rychlém tempu i pokračovali. Po klidné formaci Pranic byl Fajnbeat celkem „nářez“, ale příjemný. Areál se postupem času pomalu zaplňoval, protože sluníčko už bylo na ústupu, a také zřejmě proto, že se blížil čas, kdy vystupovala „známější jména“.

 

Jako třetí přišla na řadu Blanka Šrůmová, známá z kapely Tichá dohoda. Zpěvačka s sebou neměla početnou doprovodnou kapelu, ale zahrála v komorním složení s kytaristou Tomášem Vondráčkem. Blanka zpívala svoje věci, ale i staré hity od Tiché dohody, jako například asi nejznámější Marionetu. Hodinové vystoupení této zpěvačky bylo velmi příjemným podvečerním zážitkem, který návštěvníky připravil na hlavní hvězdu večera, kapelu Kamelot. Ta přišla na řadu přesně ve 21.00. V té době byl areál zaplněný lidmi mnohem více, než při tropickém odpoledni. Slunce už bylo za stromy a mohlo začít vyvrcholení prvního ročníku festivalu.

201007131222_rep_130_010_sedmi

Skupina Kamelot patří ve svém žánru k absolutní špičce, což dokázala i zde. Hrála jak známé věci, jako jsou například Zrození hvězd nebo Za mokrou horou, tak i písně nové. Připravila si i malé překvapení, když tři písničky zazpívala společně s Blankou Šrůmovou, se kterou spolupracuje na novém albu. Kameloti se rozloučili písní Země antilop. Lidé chtěli samozřejmě přídavek, a tak zazněl i největší hit kapely – Zachraňte koně.

201007131223_rep_131_010_sedmi

Co říci závěrem? První ročník festivalu návštěvností asi rekord netrhne, ale to vůbec nevadí. Technické zázemí této akce bylo více než dobré. Stánky s pitím, občerstvením i suvenýry. Díky tomu, že se festival konal v areálu Motelu Even, nebyl problém ani s toaletami nebo s tím, když člověk dostal chuť na něco jiného, co ve stánku neměli. Co se vystupujících týká, všechny kapely odvedly skvělé výkony. Je možná trochu škoda, že zde nebylo více ještě známějších jmen, která by možná na festival nalákala více návštěvníků. Nicméně, i tak si myslím, že si Sedmihorské folk-rockové léto zaslouží i další ročník, protože takovéhle akce nejsou jenom o známých jménech, ale hlavně o setkávání, dobrém jídle a pití a samozřejmě o dobré muzice. A je velmi příjemné, když vás dobrým výkonem překvapí i někdo, koho jste do té doby neznali…

 

Zuzana Kolářová
zuza.kolarova@gmail.com

 

n201007131223_rep_132_010_sedmiVÝHERCI SOUTĚŽE O VOLNÉ VSTUPENKY

Pořadatel festivalu, firma Kinghouse, věnoval do soutěže TvA celkem šest volných vstupenek. Lidé měli zodpovědět jednoduchou otázku, v areálu jaké firmy se první ročník festivalu konal. Do redakce přišlo 69 lístků se správnou odpovědí. Vylosováni byli tři čtenáři, kteří obdrželi po dvou vstupenkách na festival. Jsou to (zleva): Hana Patráková z Doubravice, Jiří Hercik z Bělé (na snímku ho zastoupila manželka Antonie se synem) a Ilona Turková z Lomnice nad Popelkou.

 

A právě Ilona Turková nelenila a druhý den nám do redakce poslala veršované poděkování:

 

Vstupenky zdarma na folkové léto,

člověk to nečeká a náhle tady je to.

 

Den plný sluníčka, co k vodě lidi honí,

hloupý, kdo nepřišel – doteď mi v uších zvoní.

 

Hudba, co pomůže na trable zapomenout

a zas se na nebi jen duha bude klenout.

 

Nakonec „Kamelot“ k spánku nás přichystal,

v neděli určitě mnohý z nás s láskou vstal.

 

Vzpomínka na akci dlouho mi zůstane,

příštímu ročníku neřeknu tedy „NE“.

Související články (celkem 32)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.