RESIM: 25 LET V OBORU AUTOMATIZACE

0

Společnost Resim s. r. o. z Turnova, sídlící v Nudvojovicích, slaví 25 let od svého založení. Od prvních krůčků s řízením pomocí relátek dospěla tato inovativní společnost do éry robotických aplikací. Výrobky společnosti zvyšují efektivitu výroby v mnoha zemích Evropy, Asie, Afriky i Ameriky. O tématu robotizace průmyslu jsme diskutovali s ředitelem společnosti Ing. Markem Špikou.

* Jaký je to pocit, slavit 25. výročí?
Především jsem hrdý na to, kam a jak se vyvinul tehdejší nápad zakladatelů firmy. Z takřka garážových začátků jsme se vypracovali mezi nejrespektovanější firmy zabývající se automatizací výroby. Od softwarového řízení cizích strojů až po vlastní vývoj kompletních výrobních linek či robotizovaných stanic. Nic z toho by nebylo možné, pokud bychom neměli schopné, chytré a kreativní zaměstnance, kteří sdílejí naši společnou vizi.

* Vize, to zní až příliš nadneseně…
Ptal jste se na uplynulých 25 let. Tak si představme běžného dělníka v roce 1993, který v továrně kupříkladu vrtal díry do hliníkových profilů a pak je šrouboval k jinému dílu. O internetu neměl ani tušení, mobilní telefon měl tehdy možná ředitel továrny, fotografoval na kinofilm a poslouchal magnetofonové kazety.
Dělníkovi se dnes vznešeně říká operátor, který je 24/7 on-line, chatuje, sdílí, fotí, baví se, sleduje v chytré televizi na co má náladu a je neustále ve spojení s nejmodernějšími technologiemi. Jenže v práci stále vrtá díry do profilů. My si myslíme, že je načase posunout se do 21. století i ve výrobě.

Turnovské sídlo firmy

* Takže myslíte, že roboti nahradí lidi?
To určitě ne (smích). Ale mohou nám pomáhat stejně tak, jako nám pomáhají další moderní vynálezy. Dnes také nepůjdete poslat na poštu telegram. Doba je prostě taková, že vyžaduje vyrábět rychle, přesně, nepřetržitě a bezpečně. Bez automatizace to však není možné. A naše vize? My v RESIMu věříme, že každý člověk si zaslouží být osvobozen od monotónní, těžké či nebezpečné práce, kterou by měl převzít stroj. Snažíme se vymýšlet a vyrábět řešení, která lidskou práci doplní a povýší její důležitost. Roboti nahradí lidi tam, kde je to možné a přínosné pro společnost. Jistě nikdo z nás kupříkladu nechce roboty jako učitele ve školkách. Teď samozřejmě přeháním, ale jistě víte, jak to myslím.

* Ale to musí být přece velmi nákladné?
No to je právě ten nejčastější omyl. Růst platů a nedostatek kvalifikovaných odborníků stlačil návratnost výrobní automatizace na horizont několika měsíců či pár let. To umožní firmám lépe využít potenciál svých zaměstnanců v oblastech, kde lépe zhodnotí jejich kreativitu a schopnosti.

* A co v RESIMU? Projevila se automatizace i u vás?
Každý náš projekt je originál, který vyžaduje obrovskou dávku kreativity a zkušeností. V tomto ohledu je lidská tvořivost nepřekonatelná. Typicky to probíhá tak, že zákazník přijde s úkolem, který by rád řešil automatizací, nyní nejčastěji roboticky. Abychom mohli určovat technologické výrobní trendy, musíme s nimi sami držet krok, a to jde jen neustálým „zvyšováním laťky“ produktivity, odbornosti a také odvahy. Před čtyřmi roky jsme postavili v Nudvojovicích novou administrativně výrobní budovu a už nyní přemýšlíme o další expanzi, protože kapacitně jsme zcela vytížení. Naši klienti rostou a mají čím dále ambicióznější požadavky, a to jsou velké výzvy i pro nás.

* Jak to probíhá v praxi? To zákazník přijde s konkrétním nápadem?
To by bylo moc snadné (smích). Zákazník má většinou pouze představu o problému, který potřebuje vyřešit.
My pak dopodrobna prozkoumáme možnosti a skutečné potřeby klienta a pak se na celý projekt vrhne tým našich šikovných strojních a elektrokonstruktérů a začnou vymýšlet vzhled a funkcionalitu s ohledem na desítky parametrů, jakými jsou rychlost operací, přesnost, bezpečí obsluhy a další a další. Postupně se přidávají odborníci na řízení robotů, programátoři, elektrikáři, kovoobráběči, svářeči, nákupní oddělení a především naši mechanici. A pak už zbývá „jen” celý stroj smontovat, oživit, zkontrolovat, vyzkoušet a předat klientovi. Bavíme se řádově o čtyř až deseti měsících intenzivní práce a neustálé komunikace se zákazníkem tak, aby výsledek nejen naplnil, ale i překonal jeho původní představy. Běžně probíhá naší firmou zhruba 20 až 30 projektů současně.

Resim: 25 let v oboru automatizace

* To je pořádná porce práce…
Ano, klade to velké nároky na naše zaměstnance a já jsem jim vděčný, že jsou to takoví „srdcaři”, kteří táhnou za jeden provaz a jen díky nim se dokážeme poprat i s opravdu náročnými zakázkami. Navíc je třeba všechny tyto projekty financovat, a to včetně vývoje nových nápadů. A to jsou již desítky milionů investic.

* Jaké plánujete oslavy?
V září jsme všichni společně vyrazili na celofiremní výlet do Krkonoš, který se opravdu povedl. Za pár dní pak pořádáme den otevřených dveří a na konci roku vše zhodnotíme na tradičním předvánočním setkání. Jinak se samozřejmě potkáváme průběžně i mimo práci. U nás v RESIMu jsme turnovští patrioti, tykáme si a jsme prostě dobrá parta.

* A jaký to tedy byl rok? Bude důvod slavit?
Už 25 let rosteme, učíme se a budujeme si jméno a postavení. Právě tento rok jsme nejvíce z toho zúročili v opravdu složitých, náročných zakázkách a naši zákazníci to vnímají stejně tak pozitivně jako my.

* Co byste RESIMu popřál do příštích let?
Hlavně podnikatelské zdraví, dobré vztahy se stávajícími i budoucími partnery a to, abychom si uchovali pracovní prostředí založené na osobních vztazích, kamarádství a přiměřené formě bláznovství, se kterým čelíme novým výzvám. Rádi u nás přivítáme další nadšence, kreativce či šikovné zručné kolegy, kteří nám pomůžou pozvedávat značku RESIM dalších 25 let.

(PR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.