NEJLEPŠÍ SPORTOVEC TURNOVA 2021? ELIŠKA MARTÍNKOVÁ

0

Slavnostní vyhlášení v pořadí 30. ročníku populární ankety se uskutečnilo ve středu 16. března vpodvečer v zaplněném sále KC Střelnice. Jak poznamenali moderátoři – Jindřichové Kořínek a Bada, setkání v této tradiční podobě se dva roky z důvodu pandemie koronaviru konat nemohlo. I letos pořadatelé ze Žluté ponorky termín posunuli o měsíc, což se nakonec ukázalo jako dobré rozhodnutí, protože už přestala – až na malé výjimky – platit všechna restriktivní opatření. Nikdo bohužel v té době netušil, že tyto dny poznamená něco mnohem horšího než koronavir – válka v Evropě!

„Původně jsem tady spolu s vámi chtěl oslavit konec koronaviru a období, kdy jsme se jen složitě mohli potkávat. Chtěl jsem hovořit o přátelství, o zážitcích a dobré partě, která se nejen ve sportovních oddílech tvoří. Je to to správné koření, které, když se zaseje v nejmladším věku, tak nám krásně vyroste až k těm bardům, kteří jsou zapisováni do Zlaté knihy turnovského sportu. Bohužel události, které započaly 24. února, tento můj proslov musí významně poznamenat,“ řekl při setkání starosta města Tomáš Hocke. Jak dodal, je třeba pomoci lidem, kteří utíkají před válkou na Ukrajině a připravit se na to, že ta pomoc bude potřeba hodně dlouho – sportovní terminologií ne sprint, ale maraton. „Proto bych vás všechny poprosil, abyste rozložili síly a pokud to půjde, abychom se společně postarali hlavně o ty, kteří se dostanou do našeho regionu a do našeho města. Turnov je pověstný spolkovou činností a bohatým spolkovým životem, je to možná to nejcennější, co v našem městě máme. A co se sportování týká, zkuste ukrajinské děti zařadit do svých oddílů a umožněte jim sportovat, je to to málo, co pro ně můžeme udělat. A buďme optimisté, věřím, že nakonec se vše k dobrému obrátí,“ řekl starosta.
V rámci akce také sourozenci Omovi předali zástupci spolku „Turnov pomáhá“ Zbyňku Miklíkovi výtěžek z nedávné sportovní akce pro Ukrajinu. Vybralo se 24 tisíc korun.
V úvodníku výsledkového bulletinu vzdal vedoucí pořádajícího Střediska pro volný čas Žlutá ponorka Tomáš Zakouřil čest sportovcům, kteří místo sportovního zápolení nastoupili k obraně své vlasti. A bohužel někteří mladí sportovci Ukrajiny, kteří toho mohli nejen ve sportu ještě hodně dokázat, na válečném poli padli…

Do Zlaté knihy turnovského sportu byli zapsáni:
* VLADIMÍRA ŠEVROVÁ, oddíl házené TJ. Začínala s házenou v roce 1976. Jako žákyně hrála přebor východočeského kraje a přebor Prahy. V pozdějším věku 2. ligu dorostenek i 2. ligu žen. Od roku 2000 se věnuje také trénování mládeže, několik let byla organizačním pracovníkem oddílu a je členkou výboru oddílu.

* JIŘÍ TÁBORSKÝ alias Čusbery či Brývr je turnovským rodákem a sportovním všeumělem. Od začátku šedesátých let nastupoval za hokejový tým mužů Lokomotivy Turnov. Vedle milovaného hokeje se věnoval snad všem sportům, fotbalu, atletice, nohejbalu, volejbalu… Jak sám uvádí, hokej mydlil až do šedesátky se starou gardou na různých turnajích. V roce 2020 oslavil 75 let.

VÝSLEDKY – SPORTOVEC TURNOVA 2021 (HLASOVÁNÍ ODBORNÍKŮ)
* Jednotlivci: 1. Eliška Martínková, AC Turnov, 2. Jakub Oma, TJ Turnov, oddíl ROB, 3. Jana Pekařová, TJ Turnov, oddíl orientačního běhu, AC Turnov.
* Sportovní naděje do 18 let: 1. Michaela Novotná, TJ Turnov, oddíl radiového orientačního běhu, 2. Lea Martanová, TJ Turnov, oddíl orientačního běhu, 3. Jakub Šafář, AC Turnov.
* Nejlepší kolektiv: 1. TJ Turnov, oddíl orientačního běhu, štafeta žen, 2. Šachový klub Zikuda Turnov, družstvo mužů A, 3. TJ Turnov, oddíl volejbalu, družstvo juniorek.
* Trenér roku: 1. Kateřina Čermáková, AC Turnov, 2. Pavel Starý, TJ Turnov, oddíl volejbalu, 3. Filip Stárek, TJ Turnov, oddíl orientačního běhu.
* Akce roku 2021: 1. Památný den sokolstva v Turnově, TJ Sokol Turnov, 2. 250 ČESKÝ RÁJ, Outdoor sport Český ráj, z. s., 3. Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji, TJ Turnov, oddíl orientačního běhu.

Pohled do sálu Střelnice

ROZHOVOR
Korunu nejlepšího sportovce za loňský rok po právu získala Eliška Martínková (20), chodkyně AC Turnov. Rok 2021 byl pro ni úspěšný, přivezla medaile z mistrovství Evropy i světa juniorek a pomalu začala sbírat i medaile v ženské kategorii. Největším loňským úspěchem turnovské odchovankyně byl zisk bronzové medaile na MS juniorek v Nairobi. Na ME juniorek v Tallinu získala stříbrnou medaili. Svěřenkyně Kateřiny Čermákové, která se stala nejlepší trenérkou loňského roku, vyhrála také individuální závod na ME družstev v chůzi v Poděbradech a pomohla tak družstvu juniorek ČR získat bronzové medaile.

Eliška Martínková se bohužel slavnostního předávání koruny pro vítěze ankety nemohla osobně zúčastnit, protože je na soustředění v Itálii. „Jsme v italských Alpách v nadmořské výšce kolem 1 500 metrů, jsou zde ideální podmínky pro trénink, jsem tu s dalšími dvěma reprezentanty a trenérkou. Hlavním cílem kromě přípravy na sezonu je dobře se připravit na nejbližší závod, který se koná o prvním dubnovém víkendu v Poděbradech. Bude to mistrovství republiky v chůzi na 20 kilometrů a zároveň i mezistátní utkání,“ řekla v krátkém telefonickém rozhovoru Eliška Martínková. Jak doplnila, ocenění si velmi váží. „Nějak jsem to ani nestačila sledovat, kdo byl nominovaný, mám ale opravdu velkou radost, akci sportovce roku navštěvuji na Střelnici od dětství, je to vždycky svátek turnovského sportu.“

Letos ji čeká náročný přechod z juniorské do ženské kategorie. V tuto chvíli kromě těch nejbližších závodů proto nemá ucelenou představu o celé sezoně, protože úplně netuší, kam všude se jí podaří nominovat. „Na začátku března jsem se zúčastnila mistrovství světa chodeckých družstev a jednotlivců, závodila jsem jen jako jednotlivec. Byla to má premiéra na 20 km mezi ženami. Byla jsem tam nejmladší a skončila na 27. místě ze 60 startujících, za sebou jsem nechala i několik olympioniček, což považuji za velký úspěch a výzvu do budoucna,“ uzavřela Eliška Martínková. Ta závodí za AC Turnov, po ZŠ v Žižkově ulici absolvovala zdejší gymnázium a nyní první rokem studuje v Praze na Fakultě sociálních věd UK.

Oba moderátoři s mladými sportovními nadějemi

Ocenění za akci roku převzala Lenka Plívová ze Sokola Turnov

Sourozenci Omovi předali zástupci spolku Turnov pomáhá výtěžek ze sportovní akce

Starosta města gratuluje ke třetímu místu mezi jednotlivci Janě Pekařové…

… a Jakubu Omovi

…hudební doprovod akce

Související články (celkem 25)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.