Skeleton je zimní sport podobný bobování. Závodník sjíždí dolů v důsledku působení zemské gravitace v ledovém korytě na speciálních nízkých saních vleže na břiše hlavou napřed. Saně pro skeleton (v angličtině znamená skeleton kostru) vypadají jen jako tenká deska – na polstrované desce s držadly jsou zespodu připevněny ocelové nože, takzvané šíny, které kloužou po ledové dráze – tolik praví oblíbená Wikipedie.
A právě ve skeletonu, který je i olympijským sportem, má Česko aktuálně jediného reprezentanta, Timona Drahoňovského z Turnova. Ten v současnosti startuje v juniorské kategorii i v kategorii dospělých a je o něm čím dál víc slyšet. Až tak, že díky úspěchům v loňském roce získal korunu pro nejlepšího sportovce Turnova za rok 2023. A protože se slavnostního předávání ocenění nejlepším sportovcům města, které proběhlo ve středu 13. března vpodvečer v sále Střelnice osobně nemohl zúčastnit, konalo se na radnici setkání, na kterém mu starosta Turnova Tomáš Hocke korunu pro vítěze slavnostně předal, o několik dnů dříve. Že se sešli dva lidé, kteří jsou sice generačně jinde, ale pojí je svérázný smysl pro humor, je patrné z fotografií.
Timon Drahoňovský je absolventem ZŠ v Žižkově ulici, kde se kromě sportu zapsal také do školní kroniky jako úspěšný účastník recitačních soutěží. Poté studoval na Waldorfském lyceu v Semilech a v současné době je studentem Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze.
Ke skeletonu se dostal přes sestřenici, která v tomto sportu startovala za Německo, v roce 2019 přešla do Čech a celkem logicky vyvstala otázka, jestli by se nenašel v rodině ještě někdo, kdo by si chtěl tento sport vyzkoušet. Timon souhlasil a v podstatě v režii rodiny, když jeho otec Karel se proměnil v trenéra, se začal připravovat na závody a trénovat v zahraničí, protože u nás umělá ledová dráha pro bobisty, sáňkaře či skeletonisty není. Zázemí našli především v německém Altenbergu na „druhé straně“ Krušných hor. Jak Timon doplnil, v Německu je tento sport nesmírně populární a má i slušné zázemí v podobě hned několika týmů, dráha v Altenbergu je navíc jednou z nejtěžších na světě, proto je ideální pro tréninkové jízdy. Jeho oblíbenou tratí je i ta v norském Lillehammeru.
Za podpory rodiny, Svazu bobistů a skeletonistů a Olympu Praha Timon hrdě reprezentuje Českou republiku. Zprvu na Evropském poháru, poté na Interkontinentálním poháru a v letošním roce poprvé v nejvyšší světové soutěži, ve Světovém poháru.
Sáňkaři mají svůj vlastní svaz, už proto, že na rozdíl od skeletonu je to v principu jiný sport, i když se závodníci také pohybují stokilometrovou rychlostí ledovým korytem. Zatímco sáňkaři se dolů řítí nohama dopředu, skeletonista jede dopředu hlavou, což je náročnější. Skeleton řídí jen přesnými pohyby těla, hlavy, rameny a koleny, případně nohou. Je to také o odvaze se ledovým korytem vůbec pustit – Timon má rychlostní rekord 136 km/h! „Žádný fatální pád jsem zatím neměl, ale třeba slabší otřes mozku mám za sebou a modřiny během sezony nepočítám,“ říká k tomu.
„Co se týká přípravy, tak přes léto probíhá trénink na stadionu a v posilovně – pro skeletonisty je důležitý start, do něj musí dát všechnu energii. V Čechách jsou k tréninku startu k dispozici dva trenažéry, jízda se ale na trenažéru cvičit nedá, to musíte až v zimě na ledové dráze,“ přibližuje Timon Drahoňovský.
Mezi své loňské úspěchy řadí nejvýš třetí místo na juniorském mistrovství světa do 20 let, na mistrovství světa v seniorské kategorii byl třicátý druhý. Letos se v přípravě bude soustředit na mistrovství světa, které proběhne v USA, dlouhodobým cílem je dostat se na Zimní olympijské hry 2026, které se uskuteční v italských městech Miláně a Cortině d’Ampezzo.
Viz také:
https://www.facebook.com/reel/3405433829758840
Fotoreportáž ze setkání Sportovec Turnova za rok 2023, které se konalo ve středu 13. března na Střelnici, přineseme v samostatném článku.