NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC TURNOVA ZA LOŇSKÝ ROK: JAKUB OMA VYHRÁL ANKETU JIŽ POOSMÉ!

0

Nejlepším sportovcem Turnova za rok 2015 se podle očekávání stal Jakub Oma z TJ Turnov, oddílu radiového orientačního běhu. Ten vloni i pod velkým tlakem domácího prostředí dokázal uspět na mistrovství Evropy v Mariánských Lázních. V náročném programu čtyř závodů v pěti dnech se postavil na start všech z nich a pouze jednou nestál na stupních vítězů! Mezi družstvy dospělých zvítězili po zásluze volejbalisté TJ Turnov, nejlepším trenérem je Dušan Král. Ani otevření zimního stadionu či reprezentační zápasy hokejistů neznamenaly sesazení z pomyslného trůnu „akce roku“ Memoriál Ludvíka Daňka. Je jím i za rok 2015.

n201602271651_rep_29_016_sportovecStejně jako v předchozích ročnících i letos server TvA ve spolupráci s pořadatelem vyhlásil anketu – Cenu veřejnosti. Na webu TvA hlasovalo rekordních 2 219 respondentů, zvítězil volejbalista Jan Charousek.
Anketa o nejlepšího sportovce Turnova se letos uskutečnila již po třiadvacáté! Vyhlašuje ji Sportovní rada města Turnova a technicky zajišťuje Středisko pro volný čas – Žlutá ponorka. Slavnostní večer s předáváním ocenění se uskutečnil v úterý 23. února ve velkém sále Střelnice. Setkání vtipně a s nadhledem moderovali pánové Špinka a Bada, k dobré náladě hrál Jazz Quintet Pepy Uchytila.

VÝSLEDKY – SPORTOVEC TURNOVA 2013 (HLASOVÁNÍ ODBORNÍKŮ):

* Jednotlivci: 1. Jakub Oma (TJ Turnov, oddíl ROB), 2. Jaromír Mazgal (AC Turnov), 3. Jan Kazda (Impact Kickboxing TJ Turnov), 4. Patrik Horák (TJ Turnov, oddíl OB), 5. Petr Kazda (Impact Kickboxing TJ Turnov).

* Sportovní naděje do 18 let: 1. Filip Wolf (TJ Turnov, oddíl OB), 2. Josef Egrt (AC Turnov), 3. Nikola Sojková (AC Turnov), 4. Andrea Prokorátová (oddíl juda TSC Turnov), 5. Jana Krupařová (oddíl volejbalu TJ Turnov).

201602271652_rep_31_016_sportovec

* Družstva junioři a dospělí: 1. Družstvo mužů A, TJ Turnov, oddíl volejbalu, 2. Družstvo dospělých A, Šachový klub Zikuda Turnov, 3. Družstvo mužů TJ Turnov, oddíl florbalu, 4. Družstvo mužů, oddíl juda TSC Turnov, 5. Družstvo juniorů, oddíl volejbalu TJ Turnov.

* Trenér: 1. Dušan Král (AC Syner Turnov), 2. Jan Šimůnek (TJ Turnov, oddíl volejbalu), 3. Jan Kovář (TJ Turnov, oddíl florbalu).

* Sportovní akce roku: 1. Memoriál Ludvíka Daňka (AC Turnov), 2. Finále extraligy v šachu družstev 2014/2015 (ŠK Zikuda Turnov), 3. Reprezentační trojzápas Česká republika – Rusko U16 v ledním hokeji, 4. Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji (TJ Turnov, oddíl orientačního běhu), 5. Zimní stadion Ludvíka Koška, slavnostní otevření (Městská sportovní Turnov).

* Do zlaté knihy turnovského sportu byl zapsán Josef Kosnar (1906 – 1986), HC Turnov 1931 in memoriam, Lumír Šubert (turistický oddíl KČT, tvůrce pravidel pro rozdělování městských prostředků do sportu ad.), Daniel Strnad (oddíl volejbalu).

201602271652_rep_34_016_sportovec

CHCI SE PODÍLET NA VÝCHOVĚ NOVÉ GENERACE ORIENTAČNÍCH BĚŽCŮ, ŘÍKÁ SPORTOVEC TURNOVA 2015 JAKUB OMA
Sezona 2015 byla pro radiového orientačního běžce Jakuba Omu (35) víc než úspěšná. I pod tlakem domácího prostředí dokázal v barvách české reprezentace uspět na mistrovství Evropy v Mariánských Lázních. Ve čtyřech startech postupně získal stříbro v závodě ve foxoringu, stříbro ve sprintu, osmé místo v závodě na klasické trati v pásmu 144 MHz a na závěr šampionátu se stal mistrem Evropy v závodě na klasické trati v pásmu 3,5 MHz. Během sezony také úspěšně reprezentoval turnovský oddíl na domácích šampionátech, na kterých získal tři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a obhájil i vítězství v národním žebříčku!

n201602271651_rep_30_016_sportovec* Celkově jste se stal vítězem ankety o nejlepšího sportovce Turnova již po osmé, vzpomenete si na dobu, kdy jste ocenění získal poprvé?
Ano, bylo to ještě na gymnáziu. V roce 1997 jsem získal juniorský titul mistra světa.
* Který ze svých úspěchů řadíte nejvýš?
To se dá těžko porovnávat, ale čím je člověk starší, tak si úspěchů váží čím dál víc. K největší úspěchům řadím loňský titul, protože se odehrál v domácích podmínkách, a také titul mistra světa z roku 2014.
* Jak dlouho se dá tento sport dělat na tak vysoké mezinárodní úrovni?
V reprezentaci mám dobrý vzor. Karel Fučík, který je žijící legendou našeho sportu, stál na stupních vítězů vloni ve svých 43 letech. Pokud je člověk zdravý a má motivaci, podporu rodiny a svého okolí, dá se to dělat úspěšně i po čtyřicítce.
* Co vás na radiovém orientačním běhu nejvíc fascinuje?
Je to pořád stejné už od mých 6 let, odkdy tento sport dělám. Radiový orientační běh kloubí fyzickou aktivitu – člověk musí rychle běhat, s technickou stránkou. Musíte se dobře orientovat v prostoru a zároveň umět dobře používat techniku, v našem případě rádio. Zatěžujete tedy rovnoměrně hlavu i nohy.
* Co vás čeká letos?
Mistrovství světa v Bulharsku.
* A co nástupci, je na obzoru další mladá, silná generace, jako je ta vaše?
Na republikové úrovni docela ano, v Turnově na tom chceme zapracovat. Chceme přitáhnout děti, které třeba jen sedí u počítače a ukázat jim, že i s technikou se dá dělat nějaký sport a že to určitě není žádná nuda. V dubnu chceme uspořádat oblastní závody a začít budovat jádro dětského oddílu. Když se to povede, máme na září naplánován nábor dětí a začneme s pravidelnými tréninky. Tento sport má v Turnově nejen dobré zázemí, ale je i hodně populární a úspěšný, tak bych se chtěl podílet na výchově nové generace orientačních běžců.
* Gratulujeme a jistě za všechny čtenáře TvA přejeme hodně štěstí a zdraví!

201602271652_rep_33_016_sportovec

201602271652_rep_32_016_sportovec

201602271652_rep_35_016_sportovec

Související články (celkem 24)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.