ZIMA? NEBO POŘÁD JARO? ANEB ORIENTAČNÍ PŘEDPOVĚĎ NA NADCHÁZEJÍCÍ ZIMNÍ OBDOBÍ

0

Teplé, vskutku excelentní počasí pozdního podzimu má podle dlouhodobé předpovědi vydržet až do poloviny ledna, ovšem já mám trochu jiný náhled. V období Vánoc na Turnovsku nebude sice nějak výrazně mrazivo, ale není příliš nereálná občasná krátkodobá „čvachtací“ sněhová nadílka na pár dnů v kombinaci se smíšenými srážkami nebo deštěm. Teploty budou kolísat většinou v rozmezí od -4° do +4° C.

Co ale spíše hrozí, je větrné počasí a dokonce i ojedinělá zimní bouřka, a to právě ve druhé polovině prosince a v první polovině ledna a také v první polovině března následujícího roku.

Leden tedy nastoupí zpočátku ještě s živějším rozkolísaným počasím včetně teplot, ale později v zimní tlakové výši se dají očekávat častěji teploty pod bodem mrazu i přes den a v noci i pod -10° C. Trvalejší sněhovou nadílku spíše očekávejme až v druhé polovině ledna a v únoru.

 

Extrémně teplé listopadové počasí se určitě bude srovnávat s chladným extrémem ve druhé polovině zimního období. Bohužel si asi ještě užijeme kalamit nebo výrazných cyklón typu Emma nebo Kyril.  

 

Vlastík Brůček

APC Turnov, tel. 603 544 715

Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.