ČESKÝ RÁJ DĚTEM: TURISTICKÁ SEZONA 2022 ZAHÁJENA

0

Poslední dubnovou sobotu se po dvouleté pauze konal 17. ročník akce Český ráj dětem. Letošní putování probíhalo částí Hruboskalska. Trasa dlouhá asi 5,5 km vedla po části Zlaté stezky Českého ráje z Turnova na hrad Valdštejn. Cíl byl ve sportovně-rekreačním areálu Maškova zahrada, kde je pro takovouto akci perfektní zázemí. V cíli pochodu byl připraven bohatý sportovně-kulturní program, množství „skákacích“ atrakcí, stánků partnerů akce i prodejců. A bylo opravdu v čeho vybírat.

…na startu

V programu vystoupily mažoretky ALL STARS Turnov a pěvecký sbor Karmínek. Líbilo se i vystoupení týmu Trialshow, který předvedl, co všechno se dá dělat na kolech. Na trase pochodu čekalo na účastníky 30 otázek ve dvou kategoriích, mezi kterými nechyběly otázky k výročí první zmínky o městě Turnově či týkající se Libereckého kraje. Na trase na účastníky čekaly postavičky ze všech dvanácti českorajských pověstí, u kterých plnili připravené úkoly. Už víte, jakou barvu má rubínové sklo, které rostlinky má Pelíšek ve své zahrádce, jaký poklad se ukrývá v Hadí studánce či proč se Veronika z Kumburku stala bílou paní? Na hradě Valdštejně bylo připraveno divadelní představení nazvané Čertova ruka, které zahráli žáci Základní školy Žižkova pod vedením paní učitelky Kepkové. V cíli pochodu si mohli účastníci nejen zkontrolovat, jestli správně odpověděli na otázky, ale dostávali i množství zajímavých odměn. Vyvrcholením celého dne bylo symbolické předání vlády nad pohádkovou krajinou Českého ráje. Drahý kámen z rukou místostarostek města P. Houškové a J. Svobodové převzal král Granát s královnou. Na závěr proběhlo losování, v němž mohli účastníci získat hodnotné ceny.

…na trase

Celodenní akce se zúčastnilo přes dva tisíce lidí, kteří byli podle ohlasů spokojení a akce se jim líbila. Dvouleté přerušení pořádání této tradiční akce se projevilo nejen na větší náročnosti organizace, neboť množství vazeb bylo během pandemie koronaviru přerušeno, ale i na složení návštěvníků – téměř 70 % z nich se této akce zúčastnilo poprvé. Byly tu ale i rodiny, které Českým rájem putovaly pošesté či posedmé. Účastníci přijeli z blízkých i vzdálenějších měst a obcí. Převládal Turnov a okolí, přijeli ale i zájemci z Prahy, Jilemnicka, Semilska, Velkých Hamrů či Liberecka, Jablonecka a Mladoboleslavska.

Chci poděkovat všem spolupracovníkům, bez kterých by akce nebyla taková, jaká byla. Poděkování patří především mým kolegům, Centru pro rodinu NÁRUČ, žákyním a jejich paní učitelce Marcínové ze Střední zdravotnické školy v Turnově, Základní škole Žižkova a Evě Kordové za moderování. Poděkování patří i všem partnerům akce: Městské sportovní Turnov, Sdružení Bohém, BAART, ARA Tábory, BusLine, Rytíři Turnovského meče, EKO-KOM, IQLANDIA, Zámek Svijany, Loděkoza, Hrad a zámek Staré Hrady, Koloběžky Český ráj, Hotel Pošta Sobotka, Sdružení Český ráj, Středisko volného času Žlutá ponorka Turnov, ŠKODA AUTO, DinoPark Plaza Liberec, Centru Babylon a Topsports Czech. Děkuji za dozor na trase městské policii.
Záštitu nad akcí převzal starosta města Turnova Tomáš Hocke, záštitu převzal a akci finančně podpořil Liberecký kraj, jmenovitě náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová. Mediálními partnery akce byly Český rozhlas Liberec a TvA. Akci pořádaly Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.
Otevření turistické sezony Český ráj dětem bylo součástí akcí pořádaných k 750. výročí první písemné zmínky o městě Turnově.

„Přejme si, aby nejen v pohádkové říši, ale i našem lidském světě vítězila čest, spravedlnost a láska. Aby zde nevládla přetvářka, pokrytectví a lhostejnost, ale především laskavost a dobré srdce.“
Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

…na Valdštejně

…v areálu Maškovy zahrady

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.