TURNOVSKÁ ŠPÉRA OPĚT V EGYPTĚ

0

Pokud si někdo myslel, že spolupráce SUPŠ a VOŠ Turnov se šperkaři v Egyptě byla jen velká bublina, která ale záhy splaskla, mýlil se. Nepokoje v Káhiře se utišily a naše škola byla opět oslovena naší ambasádou v této zemi a představiteli egyptských šperkařů, abychom navázali na jednání o uskutečnění projektu „Obnova výuky šperkařství v Odborné škole Nasr El Nuba v Egyptě“. Naše škola se zavázala, že pomůže zdejší škole s výukou technologií používaných ve šperkařství, škole zařídí vybavení na potřebné úrovni a pro požadovaný počet studentů, budoucí místní učitele naučí učit šperkařinu.

n201210180911_oso_47_012_supsNa konci prázdnin byla podepsána smlouva, potřebné zařízení bylo převezeno na místo do školy v Aswanu a ve čtvrtek 11. října odletěli dva vyučující ze Šperkárny (Jaroslav Prášil a začínající učitel Jiří Kmošek) na čtrnáctidenní výuku učitelů a studentů v Egyptě.

Průběžně nás kolegové informují o situaci, už se podařilo rozmístit vybavení, za pomoci tlumočnice do arabštiny spolupracovat se dvěma vyučujícími a 12 studenty. V obrovském vedru kolem 40°až 50°C ve stínu začínají pod rukama studentů vznikat první šperky, naši učitelé se zatím drží i po zdravotní stránce. Dokonce se rýsuje úžasná spolupráce mezi restaurátory na turnovské VOŠ a českými egyptology v Káhiře. V budoucnu by mělo dojít i na výměnné pobyty našich a egyptských studentů.

n201210180911_oso_48_012_supsDržíme našim kolegům v Egyptě palce, ať v těch vedrech, která jim možná někteří závidíme, vydrží, a ve zdraví a s pocitem vybudování něčeho nového se v pořádku vrátí.

Ing. Jana Rulcová
ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov
jana.rulcova@sups.info
(foto SUPŠ)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.