DO MĚSTA SE VRACEJÍ PĚSTITELSKÉ A ŘEMESLNICKÉ TRHY. CO VY NA TO?

0

(Pozor! Aktualizace původního textu z 10. května: Trhy nebyly!) V pátek 14. května se na turnovském náměstí Českého ráje uskuteční jedna obnovená premiéra. Už jen na dobových obrázcích můžeme obdivovat pravidelné zemědělské a řemeslnické trhy, které se zde konaly v první polovině 20. století a které se částečně podařilo obnovit pracovníkům Muzea Českého ráje v podobě Staročeských trhů. V pátek 14. května půjde ale o něco jiného. Starší generace ještě jistě pamatuje pěstitelské trhy na Mariánském náměstí, kde se dala koupit jablka, jahody a zelenina do polévky od místních pěstitelů. I tato tradice vzala za své, nedožila se ani roku 1989.

Když nedávno ohlásili v Semilech, že se chtějí pokusit o návrat pěstitelských trhů, byla to výzva i pro Turnov. „Myšlenka je to dobrá, jsem zvědav, jaký bude skutečný zájem od drobných pěstitelů a řemeslníků. Nabídku jsme rozeslali některým přímo, jinde jsme využili fungující informační systém Agrární komory. Odezva je ale zatím malá. Přesto doufám, že se v pátek několik pěstitelů se svým zbožím na náměstí objeví,“ uvedl turnovský místostarosta Aleš Hozdecký. Jak dodal, město by mělo drobné zemědělce a výrobce podporovat, už třeba proto, že prakticky jinak nemají šanci se svým zbožím uspět v nabídce supermarketů a velkých obchodních řetězců. „Obnovené pravidelné pěstitelské a řemeslnické trhy jsou také o tom, že místní lidé podpoří produkci zboží, které bylo vypěstováno či vyrobeno přímo u nás, čímž podpoří zdejší ekonomiku“ upozornil Hozdecký.

Trhy se podle zájmu budou konat pravidelně vždy v pátek jednou za dva týdny na náměstí Českého ráje u kašny od května do září. Pěstitelé zde budou mít možnost prodávat květiny, lesní plody, houby, ovoce a zeleninu, včelí med a potraviny i suroviny živočišného původu (ne živá zvířata!).

 

Město nebude vybírat žádný poplatek za místo prodeje, nebude ale ani zajišťovat prodejní stánek, osvětlení a přípojku elektrického proudu. Prodejní doba je stanovena od 9.00 do 17.00 hodin. Povinností každého prodejce je po sobě uklidit! Zájemci o prodej se musí hlásit předem nejpozději do středy před konáním pátečního trhu na Živnostenském úřadě v Turnově, kontaktní osobou je Hana Lustigová, tel. 481 366 702, mobil: 737 204 263, e-mail: h.lustigova@mu.turnov.cz

Aktualizace 14. května: Trhy nebyly!
Marně lidé na náměstí v pátek 14. května čekali, jestli se objeví nějaký trhovec s čerstvou zeleninou. Žádný se neobjevil. „Původně bylo ohlášeno asi pět zájemců, bohužel bylo velmi špatné počasí, navíc jsme možná datum prvního pěstitelského trhu měli posunout, až bude na zahrádkách více zeleniny,“ omlouval skutečnost, že se trhy nekonaly, turnovský místostarosta Aleš Hozdecký. Ten považoval i za nutné se všem občanům, kteří se na náměstí za nákupem vydali, omluvit. „Nevzdáme to, o pěstitelské a řemeslné trhy podle mého názoru by byl zájem. Bude to možná složitější, než jsme si mysleli, kontaktovat prodejce, kteří mají opravdový zájem. Za dva týdny, tedy v pátek 28. května, se již trhy na náměstí uskuteční,“ dodal místostarosta.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.