KINO A VÝSTAVY NA TURNOVSKU V ČERVNU

0

Homo faber, přeloženo jako člověk vytvářející či tvořící. Jak zaznělo při vernisáži stejnojmenné výstavy, která probíhá v turnovském muzeu, hlava, srdce a ruce jsou kulturním dědictvím národa. Proto bylo umění předků soustředěno do prestižní republikové značky „Nositel tradice lidových řemesel“. Tu smí používat jedinci, kteří ono kulturní dědictví našich předků přinášejí dalším generacím. Výstava, která v současnosti probíhá v Muzeu Českého ráje, měla svoji premiéru v Paříži. Máte tedy do konce prázdnin jedinečnou příležitost vidět, čím se prezentuje Česká republika v zahraniční. V našem přehledu najdete pozvánky i na další zajímavé výstavy, je zde též program turnovského kina…

PROGRAM KINA V ČERVNU
Představení se hrají v budově kina v Žižkově ulici, v případě promítání v letním kině, je toto u filmu výslovně uvedeno.

 

* Středa 1. června od 20.00 hodin: SVĚTLO. Koprodukční fantasy film je popisem iniciační cesty, která odděluje dětství od dospělosti. Hlavní hrdina se seznamuje se silami, jejichž moc by měl přijmout. Avšak jeho otec nemůže přenést přes srdce, že by se mu syn mohl vyrovnat. Události tak nevyhnutelně vedou životy obou mužů ke klíčovému střetu.
* Čtvrtek 2. června a pátek 3. června od 20.00 hodin: ZKUS MĚ ROZESMÁT. Romantická komedie USA plná nedorozumění s Jennifer Aniston a Adamem Sandlerem.

* Sobota 4. června od 22.00 hodin v letním kině a v neděli 5. června v budově od 17.30 hodin: THOR. Dobrodružný film USA. Severská mytologie posloužila jako inspirace pro komiks, podle něhož vznikla filmová verze – mezi smrtelníky svržený mladý bůh brání svět před zkázou a utrpením pověstným kladivem. 

* Středa 8. června od 20.00 hodin v budově kina a ve čtvrtek 9. června od 22.00 hodin v letním kině: KAZATEL. Horor USA. Paul Bettany se zřejmě našel v rolích fanatiků víry a jako kazatel v postapokalyptickém světě vede fatwu proti upírům.

* Čtvrtek 9. června od 20.00 hodin v budově, v pátek 10. a v sobotu 11. června od 22.00 hodin v letním kině a v neděli 12. června v budově kina od 17.30 hodin: CZECH MADE MAN. Příběh jako od Guye Ritchieho „oslavuje“ divoká devadesátá léta u nás, kdy bylo slovo kapitalismus synonymem k výrazu zlatá horečka. V hlavní roli Jan Budař.

* Pátek 10. a sobota 11. června od 17.30 hodin a neděle 12. června od 15.00 hodin: MÁMA MEZI MARŤANY. Animovaný film USA. Devítiletému Milovi unesou Marťané maminku, což je jistě dobrý důvod být černým pasažérem v kosmické lodi při cestě za její záchranou.

* Středa 15. června od 20.00 hodin: MAMA GOGO. Islandské drama. Islanďan Fridrik Thór Fridriksson natočil odvážný a úpřímný autobiografický příběh o sobě i své matce trpící vážnou chorobou.

* Čtvrtek 16. června od 20.00 hodin v budově kina, pátek 17. června od 22.00 hodin v letním kině: JSEM ČÍSLO 4. Akční sci-fi film USA. Tři lidé zemřeli. Kdo bude číslo čtyři?

* Sobota 18. června v letním kině od 22.00 hodin, neděle 19. června od 17.30 hodin v budově kina: VŠEMOCNÝ. Thriller USA. V okamžiku, kdy se hlavnímu hrdinovi hroutí svět, navštíví ho starý přítel a nabídne mu tajemnou drogu NZT umožňující využití mozkové kapacity na 100 %.

* Středa 22. června od 20.00 hodin v budově kina, čtvrtek 23. června od 22.00 hodin v letním kině: RYCHLE A ZBĚSILE 5. Akční film USA. Vin Diesel a Paul Walker v hlavních rolích dalšího pokračování FF ságy odehrávající se v ulicích Rio de Janeira.

* Čtvrtek 23. června od 20.00 hodin v budově kina a pátek 24. června od 22.00 hodin v letním kině: CESTA ZA HORIZONT. Švýcarsko-rumunsko-francouzské drama. Guillaume Depardieu v roli muže, který po ochrnutí zkouší novou genovou terapii pro regeneraci lidského těla.

* Pátek 24. června od 20.00 hodin v budově kina, sobota 25. června v letním kině od 22.00 hodin a neděle 26. června v budově od 17.30 hodin: VŘÍSKOT 4. Horor USA. Mr. Wes Craven zavádí nová pravidla zabíjení ve Woodsboro.
* Středa 29. června od 20.00 hodin: KDYŽ KÁMEN PROMLUVÍ. Dokument ČR vypráví o vnitřních postojích a pohnutkách herce Jaroslava Duška.

* Čtvrtek 30. června od 17.30 hodin v budově a od 22.00 v letním kině: ČERTOVA NEVĚSTA. Nová pohádka Zdeňka Trošky řeší odvěký problém – jak se vyvléct ze smlouvy s Luciferem.

VÝSTAVY NA TURNOVSKU

 

n201106040029_vakci_104_011_vystavy_cerven* V MUZEU ČESKÉHO RÁJE v Turnově: Stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je pro návštěvníky otevřené od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendu je polední pauza 12.00 – 13.00 hodin. Bližší informace získáte na webových stránkách muzea: www.muzeum-turnov.cz  

Výstavy v muzeu:

– KLENOTNICE MUZEA: Idar-Oberstein Kreativ, výstava známých rytců z Idar-Obersteinu, potrvá do 26. června. Jde o jednu z nejprestižnějších kolekcí, která kdy partnerské město reprezentovala.

– Galerie muzea: Do 30. srpna je zde k vidění putovní expozice HOMO FABER – výstava prací nositelů certifikátu ministerstva kultury – „Nositel tradice tradičního lidového řemesla“.

Výstavní sál muzea (3. patro): JAROSLAVA KURANDOVÁ – retrospektivní výstava obrazů a plastik. Výstava potrvá do 26. června.

– KAMENÁŘSKÝ DŮM – Český ráj a Pojizeří J. V. Scheybala. Nová stálá expozice. V Kamenářském domě probíhají výtvarné dílny pro děti i dospělé, funguje tu i kroužek pro školní děti „Malý muzejník“.
V rámci výstavy Homo Faber zde budou probíhat dílny, které představí návštěvníkům řemeslníky z několika oblastí. Ve středu 8. června proběhnou řemeslnické dílny s ukázkou tradiční výroby keramiky a dílny tvarování z hlíny – figurky, korále a točení na hrnčířském kruhu budou propojeny s dílničkou drátěného šperku. Dílny jsou určeny pro širokou veřejnost v době od 9.00 do 17.00 hodin. Další dílny budou 9. července a 7. srpna.

 

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH. Nová expozice na statku nese název „Chléb se peče – polévka se vaří aneb na statku ve všední den i ve svátek“. Dlaskův statek má stejné otevírací hodiny jako muzeum.

 

* GALERIE SAFÍR v Muzeu Českého ráje: : Do 9. července zde probíhá výstava fotografií Jaroslava Michala Hladkého, výtvarníka a fotograf žijícího v Rakousku.

 

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje. Ukázky výroby granátových šperků. Broušení českých granátů. Výstava mapující vývoj a zpracování granátových šperků a broušení českých granátů. V současnosti zde probíhá výstava fotografií Petra Ježka a Ondry Špetlíka. Výstava potrvá do 7. července. Otevřeno po – pá 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin.

 

n201106040028_vakci_103_011_vystavy_cerven* Galerie MAXIART, náměstí Českého ráje, čp. 4. Probíhá zde letní prodejní výstava, na které můžete vídět a zakoupit díla předních žijících i nežijících výtvarníků. Zastoupeno je přes dvacet autorů. Například: Jaroslav Klápště, Jan Kanyza, Josef Jíra, Jiří Salaba, Jan Kristofori, Kristian Kodet, Jaroslava Solovjevová, Olbram Zoubek, Vladimír Komárek, Zuzana Kadlecová a další. Výstava potrvá do 17. září. Galerie je otevřena od úterý do pátku v době od 13.00 do 17.00 hodin a v sobotu od 9.00 do 12.00 hodin. Více na www.galerie.maxiart.cz

 

* SYNAGOGA v Krajířově ulici. Do července je na ženské galerii přístupná původní výstava „Granátový imunoglobin: Čeští vědci s pohnutým dětstvím oceněni prestižní cenou České imunologické společnosti vyrobenou v Turnově“. Doprovodnou výstavou je putovní výstava Židovského muzea v Praze „Příběhy dětí – kresby dětí z terezínského ghetta“. Otevírací doba synagogy: út – ne 9.00 až 17.00 hodin.

 

* VÝSTAVY V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova ul., čp. 517:

– Malovaný pohádkový svět, svět přírody. Pohádková leporela. Výstava nejlepších leporel, které vytvořily děti ze škol Turnova a okolí. Dětské oddělení a Galerie Na schodech knihovny  

– Příroda na zemi. Výstava z fotografické a výtvarné soutěže, práce dětí ze základních škol Turnova. Galerie Na schodech knihovny

 

* MALÁ SKÁLA, Maloskalská galerie Josefa Jíry – Boučkův statek. Do 8. července zde probíhá výstava sklářského výtvarníka Ivana Waulina (obrazy, sklo).

 

n201106040029_vakci_105_011_vystavy_cerven* ROVENSKO POD TROSKAMI. Výstava panenek a kočárků v Komenského ulici čp. 166. K vidění je na 500 exponátů. Převážně se jedná o charakteristické panenky „ŠKLEBÍČCI“. Tyto panenky jsou španělské výroby. Dalšími exponáty jsou porcelánové panenky, historické kočárky a moderní „bárbíny“. Otevřeno v červnu o víkendech v době od 10.00 do 16.00 hodin, o prázdninách od pondělí do neděle od 10.00 do 17.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.